Zmiany w NBP
 Oceń wpis
   

W Narodowym Banku Polskim zmiany, które wpłyną na polski rynek numizmatyczny.
1 marca 2014 roku przestał funkcjonować serwis aukcyjny Kolekcjoner.
Pamiątkowe numizmaty można już kupować w oddziałach NBP, bankach komercyjnych oraz sklepach numizmatycznych - ich cena ma być jednakowa dla wszystkich i ustalana odgórnie. Niestety nowa polityka Banku zakłada również ograniczenie liczby wydawanych numizmatów.

 

Dotychczasowy, działający od 4 lat system aukcyjny był wielkim nieporozumieniem i spowodował sporo zamieszania. W efekcie jego działania rynek powoli zamierał, a sztucznie nakręcana koniunktura na numizmaty skutecznie odstraszała kolekcjonerów. Nowe zasady dystrybucji monet przez NBP powinny ożywić rynek i sprawić, że kolekcjonerzy znowu z pasją będą śledzić nowinki.

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu są jednak zapowiadane przez NBP ograniczenia nakładów emitowanych monet. Może to spowodować, że kolekcjonerzy będą mieli problem ze zdobyciem określonych egzemplarzy. Jednak wszystkie plusy i minusy nowego-starego systemu dystrybucji zweryfikujemy dopiero po pierwszych emisjach w ramach nowych zasad.

Więcej informacji o nowym systemie dystrybucji NBP znajdziecie tutaj: http://nbp.pl/home.aspx?f=%2Fbanknoty_i_monety%2Fmonety_okolicznosciowe%2Fsprzedaz.html

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Sukces narodowy Nowe monety i banknoty w obiegu

Komentarze