Pokojowa Nagroda Nobla ze złota Fairmined
 Oceń wpis
   

 10. grudnia 2015 roku w Oslo, podczas gali wręczania Pokojowej Nagrody Nobla, po raz pierwszy w jej historii,  zwycięzcy otrzymają medal wykonany ze złota certyfikowanej jakości Fairmined, wydobywanego na małą, rzemieślniczą skalę. Prestiżowe wyróżnienie trafi do Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego.

 

Tegoroczny medal Pokojowej Nagrody Nobla, który stanowi symbol tej idei, pochodzi z małej kopalni Iquira w Kolumbii, odznaczonej certyfikatem Fairmined. Zarówno Mennica Norweska, gdzie od 1901 roku powstaje medal Pokojowej Nagrody Nobla, jak i jej właściciel firma Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z organizacją Alliance for Responsible Minning, chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślają ich wpływ na środowisko naturalne.

Skarbnica Narodowa Nagroda Nobla

Co ważne, wydobycie złota jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla wielu biednych społeczności w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 85-90% złota wydobywanego w dzisiejszym świecie pochodzi z większych kopalń, które są regulowane przez normy i przepisy krajowe i międzynarodowe. Pozostałe 10-15%, pochodzi jednak z kopalń działających na małą skalę, które zatrudniają ponad dziesięć milionów osób, czyli około 90% górników na świecie. Ich funkcjonowanie rodzi poważne wyzwania w odniesieniu do warunków pracy i wpływu na środowisko.  

Skarbnica Narodowa Nobel Prize

Wydobycie na małą skalę często odbywa się ręcznie, w trudnych warunkach. Górnicy oprócz wydobywania złota muszą podzielić je na kawałki, oczyścić w procesie obejmującym stosowanie rtęci. Jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich jak i dla ich otoczenia, a dodatkowo bardzo często odbywa się to bez zezwolenia władz. Jednak praca ta stanowi źródło utrzymania milionów ludzi i nie możemy o nich zapomnieć.

 Skarbnica Narodowa Fairmined

Organizacja z którą podjęliśmy współpracę Alliance for Responsible Minning stara się przekształcać kopalnie działające na małą skalę w bezpieczne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie firmy wydobywcze, pomagając im osiągnąć certyfikat Fairmined. Procedura uzyskania certyfikatu obejmuje wymagania dotyczące warunków pracy w  kopalniach i ich oddziaływania na środowisko. Przemysł biżuteryjny przebył już długą drogę w kierunku promowania odpowiedzialnego łańcucha dostaw, ale numizmatyka ma na tym polu pewne zaległości do nadrobienia. Przykład tegorocznego medalu Pokojowej Nagrody Nobla jest swoistym sygnałem wysłanym w świat, który ma ostatecznie zmienić sposób funkcjonowania kopalń działających na małą skalę.

 

 

Adam Zieliński

 

Źródło zdjęć: Erik Five Gunnerud. 

 

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa e-Gazelą... Najcenniejsza moneta świata w...

Komentarze

2016-02-16 13:07:28 | 91.192.166.* | aab
Re: Pokojowa Nagroda Nobla ze złota Fairmined [0]
aab skomentuj