Nowe plany emisyjne NBP
 Oceń wpis
   

Narodowy Bank Polski w swoim planie emisyjnym na 2014 rok zapowiada zaprzestanie emisji dwuzłotówek w stopie Nordic Gold. Oznacza to rewolucję w świecie kolekcjonerów. Dotychczas były to to jedne z najpopularniejszych monet bitych przez NBP. Miejsce dwuzłotówek w maju przyszłego roku zajmą monety o nominale 5 złotych. Co ciekawe, nie będą się one różnić parametrami technicznymi od monet obiegowych w przeciwieństwie do kolekcjonerskich dwuzłotówek, które różnią się wagą, stopem i wielkością, co sprawia to, że nie można nimi wszędzie zapłacić.

Co ciekawe, monety pięciozłotowe będą tworzyć nową serię o nazwie Odkryj Polskę. Wybijane będą dwa razy w roku, a planowany ich nakład to ok. 1,2 mln. sztuk. Cała seria będzie liczyła 16 różnych monet. Uzbieranie całej kolekcji zajmie zatem ok ośmiu lat. W nowych pięciozłotówkach zarówno orzeł i reszka będą wybite po jednej stronie, zaś druga będzie zarezerwowana na temat okolicznościowy.

Nowa polityka NBP sprawi, że monety kolekcjonerskie będą nam wpadać w ręce podczas zapłaty w sklepie, w automatach do kawy, parkometrach albo automatach biletowych. Staną się więc elementem naszej codzienności. Z jednej strony na co dzień będziemy mieli sporą szansę na obcowanie z tymi pięknymi monetami, ale z drugiej strony... Jak uważacie? To dobre posunięcie NBP?

 

http://nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/plan2014.pdf

 

Komentarze (0)
Rok pamięci Johna F.... Monety EXPO Warsaw

Komentarze