Hobbit a sprawa numizmatyczna
 Oceń wpis
   

28 listopada (w Polsce niestety miesiąc później) na ekrany kin wejdzie film Petera Jacksona Hobbit: Niezwykła podróż. Ilu fanów prozy J.R.R. Tolkiena oraz filmów Petera Jacksona znajdziemy wśród kolekcjonerów? W Nowej Zelandii powinno ich być sporo! Już od 1 listopada wprowadzone zostaną tam do obiegu złote i srebrne monety z wizerunkami głównych bohaterów powieści Tolkiena.

Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów i miłośników świata Tolkiena będzie wykonana z jednej uncji (28,3 g) czystego złota (próba 999/1000) moneta o nominale 10 nowozelandzkich dolarów. Jej rewers zdobić będzie wizerunek Bilbo Bagginsa oraz napis Middle-Earth New Zealand (Śródziemie Nowa Zelandia) wyryty również z języku krasnoludzkim. Na rynku pojawi się tylko 1000 sztuk tej monety.

Z kolei znacznie dostępniejsza (20 000) będzie moneta o nominale 1 nowozelandzkiego dolara wykonana z jednej uncji  czystego srebra (999/1000). Na rewersie monety widnieje dokładnie taki sam wizerunek Bilbo Bagginsa. A w platerowanym złotem otoku znajduje się wspomniany napis w dwóch językach.

Zapewne pamiętacie ogromne zainteresowanie Nową Zelandią po przeniesieniu na ekran Władcy Pierścieni. Wydaje się, że po ekranizacji Hobbita nastąpi kolejna fala boomu turystycznego w tym kraju. Jeśli wybieracie się tam w najbliższym czasie, to być może uda się Wam zetknąć z tymi niezwykłymi monetami :)

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

p.s. szczegóły związane z tą emisją znajdziecie tutaj: http://coins.nzpost.co.nz/new-zealand/2012/hobbit-unexpected-journey

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa na... Targi Coin Expo 2012 za nami

Komentarze

2012-10-20 10:30:38 | *.*.*.* | kredyt_bez_bik
Re: Hobbit a sprawa numizmatyczna [0]
http://kredytbezbiku.org.pl/ skomentuj