Good bye jednogroszówko!
 Oceń wpis
   

Wygląda na to, że już niedługo pożegnamy się z 1- i 2-groszówkami. Narodowy Bank Polski ujawnił właśnie swoje zamierzenia. W planach działalności na najbliższe trzy lata zawarł przeprowadzenie działań zmierzających do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglania płatności. Efektem ma być znaczące ograniczenie w obiegu liczby monet o najniższych nominałach.

http://www.nbp.pl/publikacje/plan_dzialalnosci/plan_2013_2015.pdf

Do końca I półrocza NBP chce opracować projekt specjalnej ustawy o zaokrągleniu płatności oraz przeprowadzić konsultacje, których skutkiem będzie wniesienie projektu ustawy do Sejmu.

Tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji popularnych miedziaków przekracza wielokrotnie ich wartość nominalną. Choć NBP nie chce podać, jakie są to wielkości, szacuje się, że koszt wyprodukowania 1 grosza to aż 5 groszy. Problem jest również fakt, że chociaż w obiegu jest obecnie aż 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld dwugroszowych i 1,56 mld pięciogroszowych, to wciąż ich brakuje. Dla porównania monet o nominałach od 10 gr do 5 zł jest tylko 4 mld sztuk Okazuje się, że miedziaki są po prostu przez Polaków przechowywane w domach lub, co gorsze, przetapiane na złom.

Zatem jak ewentualnie będzie wyglądał proces wycofywania jedno i dwugroszówek? Chyba nie powinno być większych problemów. Szlak jest już przetarty. Z sukcesem ze swoich najmniejszych nominałów w ostatnim czasie zrezygnowały kraje takie jak Węgry, Czechy, Kanada, czy Rosja.

NBP nie podał jeszcze szczegółów dotyczących zasady zaokrągleń cen, ale prawdopodobnie przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 groszy. Ceny towarów zapewne nadal będą mogły zawierać groszowe końcówki (np. 9,99), a zaokrągleniu podlegać będzie dopiero ostateczna kwota opłacana gotówką przy kasie. Zasada ta pewnie nie będzie dotyczyć za to płatności bezgotówkowych. Wprowadzenie zaokrągleń może niestety spowodować podwyższanie cen przez handlowców tak, aby nie zwierały one pojedynczych groszy.

Komentarze (0)
Numizmatyczne podsumowanie roku Skarbnica Narodowa na Berlin...

Komentarze