Wyjątkowy medal na Święto Niepodległości
 Oceń wpis
   

Numizmatyka zawsze była bardzo blisko związana z historią. Na przestrzeni dziejów na monetach i medalach upamiętniano najważniejsze wydarzania i wielkie osobowości historii. Zdecydowaliśmy się pójść ze Skarbnicą Narodową o krok dalej wybiliśmy medal dokładnie w dniu Święta Niepodległości w bardzo ścisłej limitacji.

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy w wyjątkowy sposób przygotować się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i uczcić pamięć bohaterów, którzy oddali krew i życie za wolną ojczyznę.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2017 r. w Mennicy Norweskiej wybiliśmy 700 niezwykłych medali przygotowanych pod okiem mistrzów mincerstwa. Za projekt odpowiadają znani artyści i grawerzy Andrzej i Roussana Nowakowscy.

Na awersie medalu widzimy konny portret marszałka Józefa Piłsudskiego, z kolei rewers prezentuje Orła Białego wraz z zarysem granic Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym z wpisanymi liniami granic współczesnych. Numizmat ten wybity został w czystym srebrze próby 999/1000 w najwyższej jakości menniczej z zastosowaniem stempla lustrzanego. Każdy z egzemplarzy medalu ma wygrawerowany również indywidualny numer.

Możecie się Państwo zastanawiać, dlaczego tak szczególny medal wybijamy w Mennicy Norweskiej. Jest to jedna z najstarszych mennicy w Europie, która słynie z niesłychanej precyzji bicia i odwzorowania detali w metalu. Nadmienię też, że właśnie tam przygotowywany jest jeden z najsłynniejszych medali świata medal Pokojowej Nagrody Nobla. Tylko na tak doborowe towarzystwo zasługują bohaterowie Święta Niepodległości. 

 

Komentarze (1)
World’s Fair of Money 2017
 Oceń wpis
   

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń numizmatycznych roku. W dniach 1-5 sierpnia w amerykańskim Denver w stanie Kolorado odbędą się międzynarodowe targi Worlds Fair of Money, w których będę miał przyjemność uczestniczyć, jako przedstawiciel Skarbnicy Narodowej. Organizatorzy opublikowali już program wydarzenia oraz wyjątkowy plakat promujący imprezę.

Targi będą okazją dla przedstawicieli instytucji menniczych i dystrybutorów do odbycia wielu interesujących rozmówi bilateralnych, a dla miłośników numizmatyki do obejrzenia unikatowych historycznych monet i banknotów. Największe emocje kolekcjonerów budzi możliwość zobaczenia słynnej monety 5-centowej z 1913 roku, której wartość na rynku numizmatycznym osiągnęła aż 3 miliony dolarów! Pośród eksponatów znajdzie się wiele egzemplarzy XIX-wiecznych monet wybitych z lokalnego złota, ze złóż stanu Kolorado. Część ekspozycji poświęcona zostanie natomiast zbiorom prywatnych kolekcjonerów z całego świata będzie to zatem okazja do obejrzenia numizmatów rzadko prezentowanych szerszej publiczności. Dla uczestników targów przygotowano także program wykładów i prezentacji międzynarodowych ekspertów z dziedziny numizmatyki.

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Najpiękniejsze polskie zwierzęta na złotych monetach
 Oceń wpis
   

Wyjątkowa premiera w Skarbnicy Narodowej. Kolekcja 7 Cudów Polski to numizmatyczne upamiętnienie dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Gatunki uwiecznione na monetach zostały wybrane w ogólnopolskim plebiscycie tysiące Polaków zagłosowało na zwierzęta, które ich zdaniem w największym stopniu symbolizują polską przyrodę. Najwięcej głosów uzyskał bielik zwyczajny i to właśnie on znalazł się na monecie inaugurującej kolekcję.

Bielik jest niekwestionowanym królem polskiego nieba. To największy polski ptak drapieżny, jednocześnie gatunek niezwykle rzadko spotykany i ściśle chroniony. Ci, którym jednak udało się zobaczyć go na wolności, z pewnością potwierdzą, że jest to niezwykle dostojne zwierzę. Jego majestat uchwycili projektanci złotej monety. Uwieczniony na niej bielik został ukazany z profilu. Wokół niego znajduje się napis z łacińską nazwą gatunku Haliaeetus albicilla.

Na pozostałych monetach znalazły się nie mniej wyjątkowe zwierzęta. Jest wśród nich żubr największe dzikie zwierzę żyjące w Europie, którego liczna populacja zamieszkuje Białowieski Park Narodowy. Nie mogło także zabraknąć bociana białego najpiękniejszego symbolu polskiej wiosny. Wiele głosów oddano na niedźwiedzia brunatnego dostojnego mieszkańca Tatrzańskiego Parku Narodowego i największego polskiego drapieżnika. Na pozostałych numizmatach przedstawione zostały ryś euroazjatycki, łoś oraz bóbr europejski.

Wszystkie monety z kolekcji zostały wybite w 14-karatowym złocie, w najwyższej jakości menniczej stemplu lustrzanym. Twórcy zadbali o to, by numizmaty jak najwierniej oddawały rzeczywisty wygląd zwierząt. Na każdej monecie znajduje się także łacińska nazwa gatunku. Awersy przedstawiają natomiast wizerunek królowej Elżbiety II z profilu, nazwę emitenta, rok emisji oraz nominał dwa dolary nowozelandzkie. Do każdej monety został dołączony indywidualny folder z informacjami na temat zwierzęcia i jego fotografią oraz Certyfikat Autentyczności.

Zamówienie kolekcji w czerwcu niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść za każdą sprzedaną monetę Bielik Zwyczajny Skarbnica Narodowa przekaże złotówkę na rzecz Leśnego Pogotowia Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla dzikich zwierząt w Mikołowie. Placówka ta od 1993 roku niesie pomoc dzikim zwierzętom. Najczęstszymi jej pacjentami są osobniki ranne w wypadkach drogowych lub przedwcześnie osierocone. Pracownicy Leśnego Pogotowia dokładają największych starań, aby ich podopieczni mogli bezpiecznie wrócić do naturalnego środowiska. Inauguracja kolekcji 7 Cudów Polski to doskonała okazja do tego, by udzielić finansowego wsparcia organizacji, która tak prężnie działa na rzecz polskiej przyrody.

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
„Bitwy Polskiego Oręża” uwiecznione na medalach
 Oceń wpis
   

 Już 3. kwietnia 2017 roku w Skarbnicy Narodowej odbędzie się premiera wyjątkowej kolekcji numizmatów. Medale poświęcone najważniejszym bitwom w historii polskiego oręża w nowatorski sposób łączą dwie dziedziny sztuki rzeźbę i malarstwo. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik numizmatycznych tworzą interesującą kolekcję, która stanowi wyjątkowe świadectwo chwały Rzeczpospolitej.

Skarbnica Narodowa

Wydarzenia, które znalazły się na numizmatach nie są przypadkowe. Otwierający kolekcję medal Bitwa pod Grunwaldem przedstawia jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw w historii polskiego oręża. Było to jedno z największych starć wojennych średniowiecza i stanowiło przykład zastosowania wybitnej strategii wojskowej. Taktyczne umiejętności króla Władysława Jagiełły przeszły do legendy, a zapoczątkowana przez niego dynastia Jagiellonów została wyniesiona do rangi jednej z najistotniejszych i najbardziej poważanych w ówczesnej Europie. Kolejne numizmaty z serii także ukazują epokowe dokonania polskiej armii, które wyznaczyły bieg naszej historii. W kolekcji uhonorowane będą między innymi: Bitwa pod Wiedniem, Bitwa Warszawska, Bitwa pod Cedynią, Bitwa pod Chojnicami, czy Bitwa pod Kircholmem.

Bitwy Polskiego Oręża to kolekcja, która łączy w sobie zamiłowanie do historii z pasją do sztuki. Po raz pierwszy medale wykonano z użyciem wysokiej jakości druku cyfrowego na wypukłym reliefie. Dzięki zastosowaniu tej metody udało się przedstawić dynamiczne obrazy na awersach medali. Efektem nowatorskiego podejścia stała się kolekcja, której wartością jest nie tylko patriotyczna treść, lecz także nietuzinkowa estetyka.

Skarbnica Narodowa

Medale wybito w stopie srebra próby 333/1000, w najwyższej jakości menniczej. Kolekcja została objęta ścisłą limitacją dostępnych będzie jedynie 10 tysięcy kompletnych serii. Do każdej z nich dołączony zostanie klaser kolekcjonerski, w którym znajdą się także dodatkowe informacje o bitwach przedstawionych na numizmatach. Kolekcjonerzy otrzymają także specjalnie zaprojektowane kapsuły z Certyfikatem Autentyczności każdej emisji oraz Świadectwo Własności kolekcji.

 

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Najważniejsze postaci w historii USA uwiecznione na monetach
 Oceń wpis
   

Stany Zjednoczone Ameryki należą współcześnie do jednego z najpotężniejszych światowych mocarstw. Wydarzenia, które mają miejsce na arenie politycznej, społecznej czy ekonomicznej USA budzą emocje na całym świecie. Jednym z historycznych momentów, który najmocniej wstrząsnął światem był zamach na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedyego w 1963 roku. W tym roku Amerykanie będą obchodzić 53 rocznicę tego wydarzenia. Mimo upływu czasu, do dziś prawie każdy Amerykanin pamiętający tamte czasy, wie dokładnie, gdzie był i co robił, gdy usłyszał tragiczną nowinę. Chęć upamiętnienia tego wydarzenia oraz dokonań prezydenta Kennedyego zapoczątkowała emisję niezwykle cenionej dziś kolekcji Amerykańskich Srebrnych Dolarów.

John Fitzgerald Kennedy, zwany przez rodaków także JFK, urodził się 29 maja 1917 roku w Brookline w stanie Massachusetts w bogatej rodzinie o korzeniach irlandzkich. Już w młodości miał styczność ze światem polityki. Jego ojciec pełnił w latach trzydziestych funkcję amerykańskiego ambasadora w Londynie. Młody John na polecenie ojca odwiedził wówczas Warszawę w celu zbadania nastrojów społecznych Polaków w obliczu zbliżającego się ryzyka wojny. Był pod ogromnym wrażeniem postawy polskiego społeczeństwa, które jak sam pisał spoglądało w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy.

 

W 1941 roku rozpoczął służbę w amerykańskiej marynarce wojennej. W 1943 roku dowodził kutrem torpedowym na Pacyfiku. Kiedy łódź została zaatakowana przez japoński niszczyciel, John wykazał się ogromnym bohaterstwem i uratował wielu kolegów z załogi, sam wychodząc z katastrofy z bardzo ciężkim urazem kręgosłupa. Po wojnie John zaczął angażować się w politykę, początkowo zajmując miejsce w Kongresie, a następnie zostając senatorem z okręgu rodzinnego stanu Massachusetts. Do działalności politycznej motywował go przede wszystkim ojciec, który chciał, by jego syn kandydował na urząd prezydenta. Uważał, że jedynym, co stało na przeszkodzie jego kandydatury jest fakt, iż John nadal jest kawalerem. W 1953 roku młody Kennedy poślubił piękną dziennikarkę Jacqueline Lee Bouvier, która przeszła do historii jako ikona mody i umiłowana przez wszystkich Amerykanów pierwsza dama, Jackie Kennedy.

 

W roku 1960 John Kennedy rozpoczął starania o prezydenturę z ramienia Partii Demokratycznej. 20 stycznia 1961 roku, po wygranej kampanii, został zaprzysiężony 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo kontrowersji wywołanych zaangażowaniem w wojnę w Wietnamie, prezydentura Kennedyego została zapamiętana przede wszystkim jako czas starań o ograniczenie doświadczeń z bronią jądrową oraz zwiększonej eksploracji kosmosu. Prezydent osobiście doglądał rozwoju nowych prototypów kosmicznych w NASA. Jego celem, który ogłosił podczas przemówienia w Kongresie w 1961 roku, było wysłanie człowieka na Księżyc w ciągu 10 lat. Mimo, iż sam nie doczekał tej historycznej chwili, jego obietnica została dotrzymana. 20 lipca 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem na pokładzie wylądował na powierzchni Księżyca.

 

 

Prezydent Kennedy zginął w 1963 roku w zamachu, postrzelony dwukrotnie podczas swojej wizyty w Dallas w stanie Teksas. To wydarzenie wstrząsnęło całym światem i pogrążyło miliony Amerykanów w żałobie. Rok po tym tragicznym wydarzeniu rząd amerykański postanowił oddać hołd zmarłemu prezydentowi, emitując wyjątkową srebrną monetę. Była ona jedynym rocznikiem wykonanym w srebrze tak wysokiej próby aż 900/1000. Emisja ta rozpoczęła cenioną na całym świecie kolekcję Amerykańskich Srebrnych Dolarów, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia i postaci z historii tego kraju. 

 

Komentarze (0)
Medal z pokojowym przesłaniem
 Oceń wpis
   

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla stała się historycznym zwycięstwem Kolumbijczyków jej laureatem został prezydent Juan Manuel Santos. Wybór ten nie jest czymś zaskakującym, zważywszy na udział Santosa w zakończeniu ponad półwiecznej wojny domowej. Ciekawostką jest z kolei fakt, że zwycięzca otrzyma medal ze złota wydobywanego z dwóch rzemieślniczych kopalni w Kolumbii. Obie zostały odznaczone certyfikatem Fairmined, który oznacza, iż musiały spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące warunków pracy, dbałości o środowisko i interesy lokalnej społeczności.

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Nagroda Nobla

 

Warto podkreślić, że kolumbijskie górnictwo jest mocno powiązane z nielegalnymi grupami zbrojnymi. Powszechną praktyką jest finansowanie przestępców za pośrednictwem kopalni i wydobywanych kruszców. Na tym nielegalnym procederze traci nie tylko gospodarka Ameryki Południowej, ale i ludzie. Zatrudniani na czarno, bez podstawowych praw pracowniczych i zachowania procedur bezpieczeństwa.  W tej niegodziwej rzeczywistości światełkiem w tunelu jest inicjatywa naszej grupy Samlerhuset, współpracującej z organizacją Alliance for Responsible Minning. Jej efektem jest certyfikat Fairmined, który oznacza, że wydobywany kruszec nie ma nic wspólnego z niehumanitarnymi warunkami pracy czy wspomaganiem przestępczości. Inquira i Coodmilla to dwie kolumbijskie organizacje wydobywcze, które taki certyfikat otrzymały właśnie od nich pochodzi złoto, które posłuży do produkcji medalu dla prezydenta Santosa.   

 

Osobiście poruszyła mnie informacja, że część złota wykorzystanego do produkcji noblowskiego medalu w kategorii pokojowej będzie pochodzić od grupy górników z Coodmilla, działających w ramach spółdzielni górniczej znajdującej się w La Llanada, w departamencie Nario. Teren ten był mocno dotknięty przez konflikt zbrojny. To bardzo symboliczne, że ci ludzie stają częścią tej historycznej chwili, ponieważ oni sami, ich bliscy i znajomi, zostali bezpośrednio dotknięci przez dramatyczną przeszłość regionu.

 

Certyfikat Fairmined towarzyszy produkcji medalu dla laureatów Pokojowej Nagrody Nobla od ubiegłego roku. Od początku, czyli od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w Mennicy Norweskiej w Kongsbergu, której właścicielem jest grupa Samlerhuset. Inicjatywa Fairmined ma zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślić ich wpływ na środowisko naturalne.

 

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Amerykański sen spełnia się na monetach
 Oceń wpis
   

 Amerykańskie dolary są marzeniem każdego pasjonata kultury i historii USA. Są symbolem wielkiego snu o wolności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy Stanów Zjednoczonych. Ich emisje są ściśle ograniczone, przez co tylko nieliczni mogą je pozyskać do swoich kolekcji. Obecnie w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazł się program okolicznościowych dolarów amerykańskich przedstawiający numizmaty upamiętniające istotne wydarzenia oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki oraz dzieje świata.

Skarbnica Narodowa Statua Wolności

Amerykańskie dolary od lat królują na aukcjach numizmatycznych, osiągając astronomiczne kwoty sprzedaży. Od 2013 roku najdroższą monetą świata jest pierwszy dolar Stanów Zjednoczonych Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Mieliśmy okazję gościć niedawno ten egzemplarz podczas wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Kilka lat wcześniej zaprosiliśmy do Warszawy inną amerykańską monetę  Double Eagle z 1933 roku, której wartość na aukcji w 2002 roku osiągnęła zawrotną sumę ponad 7,5 miliona dolarów.

 

Wiem, że wielu polskich kolekcjonerów niezwykle ceni sobie amerykańskie numizmaty i z wielką pasją dba o urozmaicanie swoich kolekcji o wartościowe okazy. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić Państwu jedne z najwspanialszych współczesnych emisji okolicznościowych. Kolekcję otwiera moneta z 1986 r. wybita w 100. rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności. Jej awers prezentuje spektakularne, dynamiczne zbliżenie twarzy Statuy Wolności. Rewers z kolei uwiecznia drugą ikonę amerykańskiej kultury bielika amerykańskiego. Na monecie nie mogło zabraknąć słynnego motto In God we trust, czyli: W Bogu pokładamy nadzieję.

 

W kolekcji amerykańskich złotych dolarów znalazły się również inne cenne egzemplarze.  Konstytucja USA z 1987 roku to moneta wyemitowana z okazji 200. rocznicy uchwalenia tego fundamentalnego aktu prawnego, najstarszej konstytucji na świecie. Na awersie monety przedstawiono stylizowany wizerunek bielika trzymającego w szponach pióro. Na rewersie zobaczymy już pióro w całej okazałości oraz kaligrafowaną inskrypcję We the People My, Naród, która nawiązuje do pierwszych słów konstytucji USA.

 

Kolekcję uzupełniają jeszcze m.in. moneta  Krzysztof Kolumb z 1992 r. wybita z okazji 500 lecia odkrycia Amerycki, Mount Rushmore z 1991 roku upamiętniająca tę niezwykłą górę, Bald Eagle z 2008 roku czy też Olympic Seul z 1988 roku.

 

Tak prestiżowa kolekcja wymaga również odpowiedniej oprawy. Każda z monet znajduje się w akrylowo-magnetycznej kapsule, a całość umieszczona jest w ekskluzywnej kasetce, gdzie oprócz monet znajdą się rówież odpowiednie certyfikaty potwierdzające autentyczność okazów oraz przygotowane specjelnie na potrzeby kolekcji karty historyczne, opisujące wydarzenia upamiętnione na monetach.

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Otrzymaliśmy Oscara Biznesu!
 Oceń wpis
   

Nie pracujemy dla nagród, ale gdy te wędrują w nasze ręce, czujemy ogromną satysfakcję. Właśnie całą nasza grupa Samlerhuset Group, otrzymała brązową statuetkę Stevie Award w  konkursie International Business Awards, w kategorii Kampania PR Roku Wydarzenia. Nagroda ta, nie bezpodstawnie, nazywana jest Oscarem Biznesu!

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Stevie Award


W tym prestiżowym międzynarodowym konkursie nagrodzeni zostaliśmy za organizację kampanii Waterloo 200, związanej z dwusetną rocznicą ostatniej bitwy Napoleona. Upamiętniając to wielkie wydarzenie,  które zmieniło historię całej Europy, stworzyliśmy serię monet i medali we współpracy z angielskim Worcestershire Medal Service. To instytucja, która bije medale dla samej Królowej Elżbiety II! Z kolei dochód ze sprzedaży numizmatów powędrował do charytatywnej instytucji Waterloo 200, organizującej serię programów edukacyjnych związanych z rocznicą bitwy pod Waterloo. 
 
Stevie Award to wielki międzynarodowy konkurs w tegorocznej edycji, jury złożone z 200 światowych ekspertów przez ponad 3 miesiące wyłaniało laureatów z ponad 3800 nadesłanych zgłoszeń. Znalezienie się w tej prestiżowej grupie to potężne wyróżnienie i docenienie ogromu naszej pracy. Tym bardziej, że to już druga statuetka Stevie Award, którą otrzymaliśmy! Pierwsza, przyznana w 2012 r. wyróżniła europejskie tournée białego kruka światowej numizmatyki amerykańskiej dwudziestodolarówki Double Eagle z 1933. We współpracy z największą amerykańską instytucją muzealną Smithsonian Institution, sprowadziliśmy po raz pierwszy do Europy tę niesamowitą monetę. W rezultacie Double Eagle w ciągu miesiąca zwiedził 7 europejskich stolic, w tym Warszawę. 

Takie wyróżnienia motywują nas jeszcze bardziej do szerzenia naszej ogromnej pasji numizmatyki!
 
Dziękuję!

Pozdrawiam
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Numizmatyczne wydarzenie lata Anaheim World's Fair of Money
 Oceń wpis
   
Od 9 do 12 sierpnia 2016 roku jesteśmy w amerykańskim Anaheim na międzynarodowych targach numizmatycznych World's Fair of Money, organizowanych przez American Numismatic Association Wydarzenie przyciągnęło tysiące wystawców, dla których targi są okazją do pokazania światu swoich najcenniejszych skarbów. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli Skarbnicy Narodowej.
 
 
Prawdziwą gratką dla przybyłych kolekcjonerów są aukcje rzadkich numizmatów. Prestiżowa Stacks Bowers Galleries nigdy nie zawodzi i również tym razem przygotowała dla uczestników coś specjalnego numizmaty z najwyższej półki. Na aukcji w Anaheim można zatem wylicytować Liberty Head Double Eagle z 1898 roku, czy Libertas Americana Medal z 1782 roku. 
 
Równie interesujące z punktu widzenia kolekcjonera są organizowane tu aukcje charytatywne. Pasjonaci mogą wesprzeć szczytny cel i wzbogacić kolekcję o srebrnego dolara Flowing Hair Stella z 1880 roku, czy niemieckiego talara Brunswick-Wolfenbuttel z 1620 roku.
 
Skarbnica Narodowa targi Anaheim
 
Ważnym punktem każdej edycji World's Fair of Money są seminaria poświęcone wybranym zagadnieniom numizmatycznym. Podczas takich spotkań możemy wysłuchać niesamowitych historii i barwnych opowieści ludzi, dla których numizmatyka jest życiową pasją. Dzięki takim wydarzeniom możemy poznawać najnowsze trendy technologiczne w mennictwie oraz zobaczyć niezwykle rzadkie egzemplarze monet. 
 
World Money Fair w Anaheim będę wspominać jako numizmatyczne wydarzenie tego lata nie tylko dzięki niesamowitym numizmatom, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy podobnie jak kolekcjonerzy Skarbnicy Narodowej mają pasję i wytrwale kultywują to piękne hobby.  
 
Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Rio 2016 – w oczekiwaniu na medale Polaków
 Oceń wpis
   

Cały świat z zapartym tchem czeka na rozpoczęcie XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich, które po raz pierwszy rozegrają się w Ameryce Południowej w Rio de Janeiro. Stolica karnawału zmieni się w arenę rywalizacji sportowej. Wszyscy wierzymy, że tegoroczne igrzyska będą obfitować w zwycięstwa naszych reprezentantów. W oczekiwaniu na złote, srebrne i brązowe medale przedstawiam oficjalne monety olimpijskie, wyemitowane przez kraj gospodarza igrzysk. Już niebawem mogą stać się pamiątką po sukcesach polskich sportowców.

Skarbnica Narodowa Rio 2016 Muzuem Sportu i Turystyki w WarszawieSkarbnica Narodowa z dumą wspiera sportowe zmagania Polaków, dlatego przy okazji kolejnych igrzysk umożliwiamy polskim kolekcjonerom wzbogacenie swoich zbiorów o monety olimpijskie. Tegoroczna emisja jest wyjątkowa limitacja kolekcji Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 jest 6-krotnie mniejsza od tej z Pekinu z 2008 roku. Tylko 25 000 sztuk każdej z monet na cały świat! Hobbyści zwracają uwagę jeszcze na jeden ciekawy fakt Brazylia do tej pory nie wyemitowała zbyt wielu monet kolekcjonerskich program monet olimpijskich jest zatem pierwszym tak dużym przedsięwzięciem numizmatycznym.

Skarbnica Narodowa Rio 2016Na komplet składają się 4 serie, w każdej z nich znajduje się moneta przedstawiająca brazylijską florę, faunę, muzykę czy architekturę. Każda z monet poświęconych danej dziedzinie kulturowej ma również wspólny rewers, prezentujący wybrane miejsca sportowych zmagań. Na rewersach monet poświęconych muzyce ukazano mecz siatkówki na słynnej plaży Copacabana, z kolei na tych z brazylijską fauną możemy zobaczyć dwóch kolarzy jadących przez Park Narodowy Tijuca. Rewers monet prezentujących brazylijską architekturę przestawia biegaczy w Parku Flamengo, a ten z brazylijską fauną ukazuje wioślarzy na jeziorze Rodrigo de Freitas.

Bank Centralny Brazylii wyemitował również 16-elementowy zestaw monet olimpijskich w blistrach kolekcjonerskich. Monety wybito w bimetalu, ich centrum zostało wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast pierścień zewnętrzny to stal platerowana brązem. Charakteryzują się ciekawą kompozycją kolorystyczną i godnym podziwu kunsztem wykonania. Na awersach przedstawiono dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie, rewers z kolei jest wspólny dla każdej z monet przedstawia wartość nominalną, 1 reala.

Piękno tych kolekcji wzbudza pożądanie każdy kolekcjoner interesujący się sportem chciałby zdobyć wszystkie monety, jednak nie każdy będzie miał taką szansę. W numizmatyce jest czasem jak w sporcie trzeba być szybkim i gotowym na zdrową rywalizację.

Skarbnica Narodowa Rio 2016

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |