Nowe monety i banknoty w obiegu
 Oceń wpis
   

3 marca 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe 1, 2 i 5 groszówki. Ich producentem jest The Royal Mint. Brytyjska Mennica Królewska zaproponowała dużą niższą cenę wybicia monet niż prywatna Mennica Polska. Czym się różnią nowe monety od starych? Przede wszystkim materiałem, z którego są zrobione: zmieniony został stop groszówek z mosiądzu manganowego na stal powlekaną mosiądzem. Takie rozwiązanie sprawiło, że koszt wytworzenia nowych monet jest wielokrotnie tańszy. Co ciekawe, taki stop jest powszechnie używany na świecie. Stosowany jest w blisko 100 krajach, w tym należących do strefy euro. Dzięki temu udaje się uniknąć wycofania najdrobniejszego bilonu z obiegu. Nowe monety emitowane przez NBP będą różniły się również wizerunkiem awersu, ale zmianie nie uległy ani waga, ani rozmiar monet.

 

 

Ale to nie koniec zmian. Już od początku kwietnia 2014 NBP planuje stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Choć ich projekty graficzne nie będą się różnić od starych, to i tak zmiany będą dostrzegalne gołym okiem.  Przed wszystkim odkryte zostało pole znaku wodnego, wprowadzono farbę opalizującą i ulepszono zabezpieczenie recto-verso. Warto zaznaczyć, że na razie banknot 200 zł pozostaje bez zmian, zaś dotychczasowe banknoty będą ważne bezterminowo, więc nie ma konieczności ich wymiany.   

www.youtube.com/watch

W najbliższym czasie nasze portfele będą powoli wypełniać się nowymi monetami i banknotami. Choć zmiany nie będą duże, to warto się z nimi zapoznać, by uniknąć nieporozumień. Oczywiście prawdziwym testem dla nowych monet i sprawdzianem zabezpieczeń nowych banknotów będzie ich masowe użycie w obiegu. Miejmy nadzieję, że proces wymiany przebiegnie sprawnie i bez zbędnych kłopotów.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Zmiany w NBP
 Oceń wpis
   

W Narodowym Banku Polskim zmiany, które wpłyną na polski rynek numizmatyczny.
1 marca 2014 roku przestał funkcjonować serwis aukcyjny Kolekcjoner.
Pamiątkowe numizmaty można już kupować w oddziałach NBP, bankach komercyjnych oraz sklepach numizmatycznych - ich cena ma być jednakowa dla wszystkich i ustalana odgórnie. Niestety nowa polityka Banku zakłada również ograniczenie liczby wydawanych numizmatów.

 

Dotychczasowy, działający od 4 lat system aukcyjny był wielkim nieporozumieniem i spowodował sporo zamieszania. W efekcie jego działania rynek powoli zamierał, a sztucznie nakręcana koniunktura na numizmaty skutecznie odstraszała kolekcjonerów. Nowe zasady dystrybucji monet przez NBP powinny ożywić rynek i sprawić, że kolekcjonerzy znowu z pasją będą śledzić nowinki.

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu są jednak zapowiadane przez NBP ograniczenia nakładów emitowanych monet. Może to spowodować, że kolekcjonerzy będą mieli problem ze zdobyciem określonych egzemplarzy. Jednak wszystkie plusy i minusy nowego-starego systemu dystrybucji zweryfikujemy dopiero po pierwszych emisjach w ramach nowych zasad.

Więcej informacji o nowym systemie dystrybucji NBP znajdziecie tutaj: http://nbp.pl/home.aspx?f=%2Fbanknoty_i_monety%2Fmonety_okolicznosciowe%2Fsprzedaz.html

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
ZŁOTY JESZCZE BEZPIECZNIEJSZY
 Oceń wpis
   

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowe wzory banknotów obiegowych. Nie zmienią się główne motywy graficzne, a wprowadzone zostaną jedynie nowoczesne zabezpieczenia. Będziemy mogli nimi płacić już od kwietnia 2014 r.  


Obecne banknoty towarzyszą nam od 1995 r. Choć w Polsce skala fałszerstw jest stosunkowo niewielka, to zastosowane wtedy zabezpieczenia, w porównaniu do nowoczesnych standardów, pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też NBP zdecydowało się na tę zmianę będzie to pierwsza modernizacja zabezpieczeń do momentu wprowadzenia tych banknotów. 

W kwietniu 2014 r. do obiegu stopniowo wprowadzane będą nowe banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych. Dwustuzłotówka ma zostać zmieniona w późniejszych (ja na razie niesprecyzowanym) terminie. 

Co w takim razie zostało zmienione:
- odkryto pole znaku wodnego,
- wprowadzono farbę opalizującą,
- ulepszono zabezpieczenie recto-verso (czyli uzupełniający się druk obustronny),
- wprowadzono efekty kątowe,
- i jeszcze parę smaczków.
 
  
Dodatkowo NBP zapewniło, że chce przygotować Polaków na tę zmianę i już od stycznia 2014 r., we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem Bezpieczne Pieniądze. Jak na razie zdradzono tylko część akcji opublikowanie bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne NBP Safe, prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.
 
Jak myślicie jak tę zmianę przyjmą Polacy? Zauważą różnice? 
My już możemy szukać :)
 
 Pozdrawiam,
Adam Zieliński
Komentarze (0)
Good bye jednogroszówko!
 Oceń wpis
   

Wygląda na to, że już niedługo pożegnamy się z 1- i 2-groszówkami. Narodowy Bank Polski ujawnił właśnie swoje zamierzenia. W planach działalności na najbliższe trzy lata zawarł przeprowadzenie działań zmierzających do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglania płatności. Efektem ma być znaczące ograniczenie w obiegu liczby monet o najniższych nominałach.

http://www.nbp.pl/publikacje/plan_dzialalnosci/plan_2013_2015.pdf

Do końca I półrocza NBP chce opracować projekt specjalnej ustawy o zaokrągleniu płatności oraz przeprowadzić konsultacje, których skutkiem będzie wniesienie projektu ustawy do Sejmu.

Tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji popularnych miedziaków przekracza wielokrotnie ich wartość nominalną. Choć NBP nie chce podać, jakie są to wielkości, szacuje się, że koszt wyprodukowania 1 grosza to aż 5 groszy. Problem jest również fakt, że chociaż w obiegu jest obecnie aż 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld dwugroszowych i 1,56 mld pięciogroszowych, to wciąż ich brakuje. Dla porównania monet o nominałach od 10 gr do 5 zł jest tylko 4 mld sztuk Okazuje się, że miedziaki są po prostu przez Polaków przechowywane w domach lub, co gorsze, przetapiane na złom.

Zatem jak ewentualnie będzie wyglądał proces wycofywania jedno i dwugroszówek? Chyba nie powinno być większych problemów. Szlak jest już przetarty. Z sukcesem ze swoich najmniejszych nominałów w ostatnim czasie zrezygnowały kraje takie jak Węgry, Czechy, Kanada, czy Rosja.

NBP nie podał jeszcze szczegółów dotyczących zasady zaokrągleń cen, ale prawdopodobnie przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 groszy. Ceny towarów zapewne nadal będą mogły zawierać groszowe końcówki (np. 9,99), a zaokrągleniu podlegać będzie dopiero ostateczna kwota opłacana gotówką przy kasie. Zasada ta pewnie nie będzie dotyczyć za to płatności bezgotówkowych. Wprowadzenie zaokrągleń może niestety spowodować podwyższanie cen przez handlowców tak, aby nie zwierały one pojedynczych groszy.

Komentarze (0)
Kolekcjoner - monety NBP
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

24.11.2010

Witajcie po chwili przerwy w blogowaniu - targi numizmatyczne w Pekinie.

Uważni czytelnicy dostrzegli ostatnio informację, że system sprzedaży monet kolekcjonerskich NBP KOLEKCJONER odbija się także negatywnie na wynikach nie tylko NBP ale także Mennicy Polskiej, która monety bije. Głównym powodem jest oczywiście popyt o wiele niższy niż zakładano. Wydaje się, że NBP sam sobie strzelił w kolano nadmiernie komplikując system sprzedaży - jest to na pewno rozwiązanie unikalne na skalę światową. Polskie monety kolekcjonerskie cieszyły się kiedyś wielkim powodzeniem w Polsce oraz za granicą. Użyłem tu czasu przeszłego świadomie - cieszyły się powodzeniem…

Środowisko numizmatyczne liczy, że KOLEKCJONER zniknie i powrócimy do dawnego, sprawdzonego systemu rozprowadzania monet kolekcjonerskich.

 Trzymam kciuki,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Będzie mniej monet kolekcjonerskich
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

10.05.2010

Pod takim tytułem ukazała się dzisiaj informacja w ‘Dziennik Gazeta Prawna’.

 Autor zapomina wprawdzie dodać, że nakłady emisyjne o których pisze to typowe nakłady NBP do 2009.
Czyli tytuł artykułu powinien n.p. brzmieć „NBP wraca do przeszłości”. Miejmy nadzieję, iż NBP (www.nbp.pl ) w końcu uporządkuje swój system sprzedaży monet kolekcjonerskich.Wprowadzony od stycznia 2010 system aukcyjny, w połączeniu z wysokimi nakładami monet jest bardzo kontrowersyjny.  
Najwięksi dystrybutorzy monet i medali kolekcjonerskich na ryku polskim, np. Skarbnica Narodowa (www.skrabnicanarodowa.pl ), musiały praktycznie zawiesić swoje bardzo popularne abonamenty monet kolekcjonerskich NBP. Obecny system sprzedaży monet nie gwarantuje pozyskania monet a co za tym idzie, uniemożliwia dosłanie kolekcjonerom kolejnych, emitowanych monet. 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Vancouver 2010 – olimipada na monetach
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

23.02.2010

16.02.2010 w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy, należącym do Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, odbyła się spotkanie z okazji trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich – Vancouver 2010 www.vancouver2010.com

Wygłoszono dwa referaty połączone z pokazem slajdów.
Grzegorz Hinz z Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy omówił wszystkie monety dotyczące tematyki zimowych igrzysk wyemitowane w Polsce.
www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2010.html

Drugi referat: Olimpijskie monety Kanady − gospodarza XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich wygłosił Wiesław Kopicki ze Skarbnicy Narodowej.

Prelekcja połączona była z wystawą kanadyjskich monet olimpijskich znajdujących się w ofercie Skarbnicy Narodowej. Sesja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Kierowniczka Działu Numizmatycznego, pani Irena Borowczak dziękując prelegentom wyraziła nadzieję, że współpraca ze Skarbnicą Narodową i NBP w popularyzacji numizmatyki będzie kontynuowana. Wiesław Kopicki zapewnił o tym, że jednym z celów działalności Skarbnicy Narodowej jest poszerzanie wiedzy o monetach, także bydgoskie Muzeum zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie.

Komentarze (0)