Wyjątkowe złoto na noblowski medal
 Oceń wpis
   

10. grudnia 2016 roku w Oslo odbyła się uroczysta gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Tegorocznym laureatem został Juan Manuel Santos, prezydent Kolumbii, który przyczynił się do zakończenia ponad półwiecznej wojny domowej. Medal wybito w należącej do naszej grupy Mennicy Norweskiej. Już po raz drugi z rzędu do wykonania medalu noblowskiego wykorzystano złoto certyfikowanej jakości Fairmined. Oznacza to, że zostało ono wydobyte z poszanowaniem rygorystycznych standardów, dotyczących ochrony środowiska, praw pracowniczych oraz dbałości o interesy lokalnej społeczności. Tegoroczna nagroda była podwójnym zwycięstwem Kolumbii, ponieważ kruszec na medal dla prezydenta Santosa pochodził z kolumbijskich kopalni rzemieślniczych, które przyczyniają się do odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu. Przedstawiciele grupy Samlerhuset aktywnie wspierają inicjatywę Fairmined spotkali się z górnikami w Kolumbii oraz wzięli udział w uroczystościach w Oslo.

W Kolumbii mieliśmy okazję odwiedzić kopalnie, z których wydobyto złoto użyte do wybicia noblowskiego medalu. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak ogromną pracę wkładają tamtejsi górnicy w podnoszenie standardów pracy i ochrony środowiska. W kolumbijskiej rzeczywistości sektor górnictwa był mocno powiązany z finansowaniem nielegalnych grup zbrojnych. Odbudowa kraju po zakończeniu konfliktu nie jest możliwa bez wspierania odpowiedzialnego górnictwa. Rozwój kopalni działających na skalę rzemieślniczą jest impulsem dla lokalnej gospodarki i symbolem uwolnienia spod wpływów przestępczości.

W Kolumbii przywitano nas niezwykle ciepło. Zostaliśmy zaproszeni między innymi do małej, malowniczo położonej miejscowości Iquira. Tamtejsza kooperatywa górnicza jest jedną z dwóch kolumbijskich kopalni, z których wydobyto złoto na tegoroczny noblowski medal. Lokalni górnicy opowiedzieli nam o swojej pracy, która staje się coraz bezpieczniejsza, bardziej profesjonalna i przyjazna środowisku. Zaznaczali, jak ogromne znaczenie ma dla nich współpraca przy tworzeniu medalu noblowskiego, która realnie przekłada się na poprawę jakości ich życia. Nie ukrywali dumy z tego, że ich mały rzemieślniczy zakład został szeroko dostrzeżony na świecie. To także ogromny zaszczyt dla nas osobiście spotkać się z ludźmi, którzy pracują przy wydobyciu cennych kruszców i zobaczyć, że inicjatywa Fairmined przynosi oczekiwane rezultaty.

Nasza delegacja była obecna także w Oslo podczas uroczystości noblowskich. We współpracy z organizacją Alliance for Responsible Mining, przyznającą certyfikaty Fairmined, udało nam się zaaranżować wyjątkowe wydarzenie. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla spotkał się z kolumbijskim górnikiem Danielem Riascosem, pracującym w kopalni Coodmilla, która dostarczyła złota na wybicie medalu. Daniel Riascos nie ukrywał wzruszenia, a także wdzięczności dla grupy Samlerhuset za zaproszenie do Oslo. Nam szczególnie zapadły w pamięć jego słowa: Pokój zależy od wszystkich Kolumbijczyków, dlatego powinniśmy współpracować, aby zagościł on we wszystkich aspektach naszego życia. Pokojowa Nagroda Nobla pokazuje, że Kolumbia jest zdolna do naprawdę wielkich rzeczy, gratulacje należą się zarówno prezydentowi Santosowi za ten historyczny sukces, jak i certyfikowanym kopalniom, które dostarczyły kruszcu na nagrodę. To wspaniałe, widzieć, że wykonanie medalu noblowskiego jest spójne z symboliką i znaczeniem tej nagrody.

Nasza współpraca z Alliance for Responsible Mining to coś więcej niż Nagroda Nobla. Nadrzędnym celem jest zwrócenie większej uwagi na to, skąd pochodzi złoto wykorzystywane w przemyśle menniczym oraz promocja używania na szeroką skalę kruszców z małych, certyfikowanych kopalni.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Medal z pokojowym przesłaniem
 Oceń wpis
   

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla stała się historycznym zwycięstwem Kolumbijczyków jej laureatem został prezydent Juan Manuel Santos. Wybór ten nie jest czymś zaskakującym, zważywszy na udział Santosa w zakończeniu ponad półwiecznej wojny domowej. Ciekawostką jest z kolei fakt, że zwycięzca otrzyma medal ze złota wydobywanego z dwóch rzemieślniczych kopalni w Kolumbii. Obie zostały odznaczone certyfikatem Fairmined, który oznacza, iż musiały spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące warunków pracy, dbałości o środowisko i interesy lokalnej społeczności.

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Nagroda Nobla

 

Warto podkreślić, że kolumbijskie górnictwo jest mocno powiązane z nielegalnymi grupami zbrojnymi. Powszechną praktyką jest finansowanie przestępców za pośrednictwem kopalni i wydobywanych kruszców. Na tym nielegalnym procederze traci nie tylko gospodarka Ameryki Południowej, ale i ludzie. Zatrudniani na czarno, bez podstawowych praw pracowniczych i zachowania procedur bezpieczeństwa.  W tej niegodziwej rzeczywistości światełkiem w tunelu jest inicjatywa naszej grupy Samlerhuset, współpracującej z organizacją Alliance for Responsible Minning. Jej efektem jest certyfikat Fairmined, który oznacza, że wydobywany kruszec nie ma nic wspólnego z niehumanitarnymi warunkami pracy czy wspomaganiem przestępczości. Inquira i Coodmilla to dwie kolumbijskie organizacje wydobywcze, które taki certyfikat otrzymały właśnie od nich pochodzi złoto, które posłuży do produkcji medalu dla prezydenta Santosa.   

 

Osobiście poruszyła mnie informacja, że część złota wykorzystanego do produkcji noblowskiego medalu w kategorii pokojowej będzie pochodzić od grupy górników z Coodmilla, działających w ramach spółdzielni górniczej znajdującej się w La Llanada, w departamencie Nario. Teren ten był mocno dotknięty przez konflikt zbrojny. To bardzo symboliczne, że ci ludzie stają częścią tej historycznej chwili, ponieważ oni sami, ich bliscy i znajomi, zostali bezpośrednio dotknięci przez dramatyczną przeszłość regionu.

 

Certyfikat Fairmined towarzyszy produkcji medalu dla laureatów Pokojowej Nagrody Nobla od ubiegłego roku. Od początku, czyli od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w Mennicy Norweskiej w Kongsbergu, której właścicielem jest grupa Samlerhuset. Inicjatywa Fairmined ma zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślić ich wpływ na środowisko naturalne.

 

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

Komentarze (0)