„Bitwy Polskiego Oręża” uwiecznione na medalach
 Oceń wpis
   

 Już 3. kwietnia 2017 roku w Skarbnicy Narodowej odbędzie się premiera wyjątkowej kolekcji numizmatów. Medale poświęcone najważniejszym bitwom w historii polskiego oręża w nowatorski sposób łączą dwie dziedziny sztuki rzeźbę i malarstwo. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik numizmatycznych tworzą interesującą kolekcję, która stanowi wyjątkowe świadectwo chwały Rzeczpospolitej.

Skarbnica Narodowa

Wydarzenia, które znalazły się na numizmatach nie są przypadkowe. Otwierający kolekcję medal Bitwa pod Grunwaldem przedstawia jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw w historii polskiego oręża. Było to jedno z największych starć wojennych średniowiecza i stanowiło przykład zastosowania wybitnej strategii wojskowej. Taktyczne umiejętności króla Władysława Jagiełły przeszły do legendy, a zapoczątkowana przez niego dynastia Jagiellonów została wyniesiona do rangi jednej z najistotniejszych i najbardziej poważanych w ówczesnej Europie. Kolejne numizmaty z serii także ukazują epokowe dokonania polskiej armii, które wyznaczyły bieg naszej historii. W kolekcji uhonorowane będą między innymi: Bitwa pod Wiedniem, Bitwa Warszawska, Bitwa pod Cedynią, Bitwa pod Chojnicami, czy Bitwa pod Kircholmem.

Bitwy Polskiego Oręża to kolekcja, która łączy w sobie zamiłowanie do historii z pasją do sztuki. Po raz pierwszy medale wykonano z użyciem wysokiej jakości druku cyfrowego na wypukłym reliefie. Dzięki zastosowaniu tej metody udało się przedstawić dynamiczne obrazy na awersach medali. Efektem nowatorskiego podejścia stała się kolekcja, której wartością jest nie tylko patriotyczna treść, lecz także nietuzinkowa estetyka.

Skarbnica Narodowa

Medale wybito w stopie srebra próby 333/1000, w najwyższej jakości menniczej. Kolekcja została objęta ścisłą limitacją dostępnych będzie jedynie 10 tysięcy kompletnych serii. Do każdej z nich dołączony zostanie klaser kolekcjonerski, w którym znajdą się także dodatkowe informacje o bitwach przedstawionych na numizmatach. Kolekcjonerzy otrzymają także specjalnie zaprojektowane kapsuły z Certyfikatem Autentyczności każdej emisji oraz Świadectwo Własności kolekcji.

 

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
'Złote lata polskiego futbolu' w Muzeum Sportu i Turystyki
 Oceń wpis
   

 W minionym tygodniu miałem zaszczyt wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu przekazania przez Skarbnicę Narodową do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie kolekcji 12 medali pamiątkowych z kolekcji Złote lata polskiego futbolu. Wśród przekazanych numizmatów znalazł się również srebrny medal upamiętniający legendarnego trenera polskiej reprezentacji Kazimierza Górskiego oraz oficjalna srebrna moneta FIFA 2014 World Cup Brazil przedstawiająca Maracana Stadium.

Termin wydarzenia nie był przypadkowy właśnie zakończył się tegoroczny mundial, a jednocześnie minęło 40 lat od jednego z największych zwycięstw naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w RFN, gdzie został rozegrany słynny mecz na wodzie z Niemcami, a zaraz potem wygrany z Brazylią mecz o trzecie miejsce.

  

 

Przekazane Muzeum medale ukazują chwile chwały naszych piłkarzy. Pozwolę sobie wymienić tylko niektóre z nich: pamiętny mecz na Wembley z 1973 roku, zwycięski pojedynek z ZSRR w 1957, po którym na ustach całej Polski był Gerard Cieślik, czy też pierwszy mecz Polaków na Mistrzostwach Świata z 5 czerwca 1938 r., w którym Polakom udało się strzelić Brazylijczykom aż 5 goli.

 

Cieszy mnie to, że Skarbnica Narodowa przekazując medale i monety o tematyce sportowej przyczyni się do powstania gabinetu numizmatycznego przy Muzeum, który będzie zbiorem wszelkich numizmatów związanych ze sportem. Jak słusznie zauważył Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki: Utrwalanie w taki sposób pamięci o zwycięstwach powinno zdopingować młodych do wytężonej pracy i osiągania sukcesów w sporcie.

Mam nadzieję, że podczas następnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej nasi reprezentanci pokażą klasę i ich zwycięstwa będą godne upamiętnienia na monetach i medalach.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński 

 

 

Komentarze (0)