Wyjątkowy medal na Święto Niepodległości
 Oceń wpis
   

Numizmatyka zawsze była bardzo blisko związana z historią. Na przestrzeni dziejów na monetach i medalach upamiętniano najważniejsze wydarzania i wielkie osobowości historii. Zdecydowaliśmy się pójść ze Skarbnicą Narodową o krok dalej wybiliśmy medal dokładnie w dniu Święta Niepodległości w bardzo ścisłej limitacji.

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy w wyjątkowy sposób przygotować się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i uczcić pamięć bohaterów, którzy oddali krew i życie za wolną ojczyznę.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2017 r. w Mennicy Norweskiej wybiliśmy 700 niezwykłych medali przygotowanych pod okiem mistrzów mincerstwa. Za projekt odpowiadają znani artyści i grawerzy Andrzej i Roussana Nowakowscy.

Na awersie medalu widzimy konny portret marszałka Józefa Piłsudskiego, z kolei rewers prezentuje Orła Białego wraz z zarysem granic Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym z wpisanymi liniami granic współczesnych. Numizmat ten wybity został w czystym srebrze próby 999/1000 w najwyższej jakości menniczej z zastosowaniem stempla lustrzanego. Każdy z egzemplarzy medalu ma wygrawerowany również indywidualny numer.

Możecie się Państwo zastanawiać, dlaczego tak szczególny medal wybijamy w Mennicy Norweskiej. Jest to jedna z najstarszych mennicy w Europie, która słynie z niesłychanej precyzji bicia i odwzorowania detali w metalu. Nadmienię też, że właśnie tam przygotowywany jest jeden z najsłynniejszych medali świata medal Pokojowej Nagrody Nobla. Tylko na tak doborowe towarzystwo zasługują bohaterowie Święta Niepodległości. 

 

Komentarze (1)
Mistrzowie sportu i numizmatyki