Pokojowa Nagroda Nobla ze złota Fairmined
 Oceń wpis
   

 10. grudnia 2015 roku w Oslo, podczas gali wręczania Pokojowej Nagrody Nobla, po raz pierwszy w jej historii,  zwycięzcy otrzymają medal wykonany ze złota certyfikowanej jakości Fairmined, wydobywanego na małą, rzemieślniczą skalę. Prestiżowe wyróżnienie trafi do Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego.

 

Tegoroczny medal Pokojowej Nagrody Nobla, który stanowi symbol tej idei, pochodzi z małej kopalni Iquira w Kolumbii, odznaczonej certyfikatem Fairmined. Zarówno Mennica Norweska, gdzie od 1901 roku powstaje medal Pokojowej Nagrody Nobla, jak i jej właściciel firma Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z organizacją Alliance for Responsible Minning, chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślają ich wpływ na środowisko naturalne.

Skarbnica Narodowa Nagroda Nobla

Co ważne, wydobycie złota jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla wielu biednych społeczności w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 85-90% złota wydobywanego w dzisiejszym świecie pochodzi z większych kopalń, które są regulowane przez normy i przepisy krajowe i międzynarodowe. Pozostałe 10-15%, pochodzi jednak z kopalń działających na małą skalę, które zatrudniają ponad dziesięć milionów osób, czyli około 90% górników na świecie. Ich funkcjonowanie rodzi poważne wyzwania w odniesieniu do warunków pracy i wpływu na środowisko.  

Skarbnica Narodowa Nobel Prize

Wydobycie na małą skalę często odbywa się ręcznie, w trudnych warunkach. Górnicy oprócz wydobywania złota muszą podzielić je na kawałki, oczyścić w procesie obejmującym stosowanie rtęci. Jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich jak i dla ich otoczenia, a dodatkowo bardzo często odbywa się to bez zezwolenia władz. Jednak praca ta stanowi źródło utrzymania milionów ludzi i nie możemy o nich zapomnieć.

 Skarbnica Narodowa Fairmined

Organizacja z którą podjęliśmy współpracę Alliance for Responsible Minning stara się przekształcać kopalnie działające na małą skalę w bezpieczne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie firmy wydobywcze, pomagając im osiągnąć certyfikat Fairmined. Procedura uzyskania certyfikatu obejmuje wymagania dotyczące warunków pracy w  kopalniach i ich oddziaływania na środowisko. Przemysł biżuteryjny przebył już długą drogę w kierunku promowania odpowiedzialnego łańcucha dostaw, ale numizmatyka ma na tym polu pewne zaległości do nadrobienia. Przykład tegorocznego medalu Pokojowej Nagrody Nobla jest swoistym sygnałem wysłanym w świat, który ma ostatecznie zmienić sposób funkcjonowania kopalń działających na małą skalę.

 

 

Adam Zieliński

 

Źródło zdjęć: Erik Five Gunnerud. 

 

Komentarze (1)
Złote lata polskiego futbolu
 Oceń wpis
   

Witajcie,

długo się nie odzywałem, ale na moją nieobecność mam zrozumiałą wymówkę – pochłonęło mnie całkowicie Euro 2012, a przede wszystkim mecze Polaków. Turniej dobiega końca, a dla naszej drużyny przygoda zakończyła się niestety w fazie grupowej. Jednak pomimo porażki byłem i niezmiennie nadal pozostaje pod ogromnym wrażeniem panującej na mistrzostwach wspaniałej atmosfery, pełnej ekscytacji i emocji. Po dopingu, jaki zobaczyłem w trakcie trzech grupowych meczów Biało-czerwonych i jaki mogłem odczuć na własnej skórze, mogę śmiało powiedzieć, że my kibice zasługujemy na złoto.

Zawsze, kiedy nadzieja na sukces polskiej reprezentacji zostaje rozwiana, wracam myślami do lat, w których Biało-czerwoni byli potęgą futbolu. Jednym z najbardziej wspominanych przez ze mnie turniejów są Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 r. Niestety znam je tylko z opowieści rodziców i archiwalnych materiałów, ale w młodości było to dla mnie jedno z ważniejszych wydarzeń, które zapoczątkowało pasmo zwycięstw i dało przedsmak sukcesów polskiej piłki w kolejnych latach. Brakuje w nas teraz tej determinacji, na miarę Kazimierza Deyny, który jak niektórzy z Was pamiętają, w meczu finałowym z Węgrami przyprawił wszystkich o drżenie serc, popełniając błąd kosztujący Polaków bramkę. Na szczęście zrehabilitował się parę minut później i poprowadził Polskę do historycznego zwycięstwa.

Dobrze pamiętam z kolei Mundial ’82 rozegrany w Hiszpanii. Dla polskich kibiców i drużyny, kierowanej wówczas przez Antoniego Piechniczka, okazał się on szczęśliwy, choć dwa pierwsze mecze z Włochami i Kamerunem zakończyły się bezbramkowym remisem. W ostatnim meczu grupowym strzelamy jednak Peru aż 5 goli i awansujemy do kolejnej rundy finału. Ten turniej nagminnie przytaczałem podczas Euro 2012, mając nadzieję, że historia się powtórzy. Niestety się nie udało.

Ale jak zawsze pozostają wspomnienia, a te postanowiliśmy przelać na złote medale. Tak powstała w Skarbnicy Narodowej kolekcja „Złote Lata Polskiego Futbolu”, dzięki której możemy wspominać kolejne z historycznych sukcesów polskiej reprezentacji. Wybór meczów, które mają zostać uwiecznione na medalach był niezwykle ciężki - ale w końcu udało się nam wyselekcjonować 12 najważniejszych spotkań. Kolekcję rozpoczyna chyba najsłynniejszy mecz - czyli „zwycięski remis” Polaków na Wembley w 1973 r. Zobaczymy też inne „klasyki” - mecz Polska-ZSRR z 1957 r. wygrany 2:1 po pięknych bramkach Gerarda Cieślika, wspomniany już mecz z Węgrami podczas finału Igrzysk Olimpijskich z 1972 r, czy też „mecz na wodzie” stoczony z reprezentacją RFN w 1974. Do kolekcji trafiły też spotkania nie tak oczywiste - jak choćby pierwsze zwycięskie spotkanie polskiej reprezentacji w historii, czyli mecz rozegrany w 1922 r. ze Szwedami (wygrany 2:1). Nie ukrywam, że miałem nadzieję dołączyć do kolekcji również mecz polskiej drużyny z Euro 2012 - niestety tym razem się nie udało, ale co się odwlecze to nie uciecze! 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 

 

Komentarze (1)