Mała rzecz warta miliony
 Oceń wpis
   

Chyba każdy kolekcjoner zna historię Double Eagle, najdroższej monety świata, którą w 2002 roku zlicytowano za 7,6 mln dolarów. W tym samym domu aukcyjnym, Sothebys, na początku października została zlicytowana niepozorna chińska miseczka z porcelany za cenę 37,7 mln dolarów!

Naczynie oryginalnie służące do mycia pędzli do kaligrafii ma średnicę 13 centymetrów i jest pokryte połyskującym niebieskim szkliwem. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Skąd zatem zawrotna cena? Otóż miseczka liczy sobie aż 1000 lat, pochodzi z cesarskiego dworu dynastii Song i jest jednym z zaledwie czterech przedmiotów z tamtego okresu, które znajdują się w rękach prywatnych kolekcjonerów. Cena 37,7 mln dolarów jest najwyższą kwotą w historii osiągniętą na aukcji przez wyrób z chińskiej porcelany. Dotychczasowym rekordzistą było naczynie do wina z dynastii Ming sprzedane w 2014 roku za ponad 36 mln dolarów.

Anonimowemu nabywcy udało się zalicytować tę niesamowitą miskę w zaciętej, lecz trwającej zaledwie 20 minut licytacji.

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Master Coin Conference 2017
 Oceń wpis
   

 W dniach 28 czerwca 1 lipca w Tel Avivie miałem okazję uczestniczyć w międzynarodowej Master Coin Conference. To już trzecia edycja tego wydarzenia, poświęconego najważniejszym tematom z branży menniczej i kolekcjonerskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2014 roku w Wiedniu, natomiast druga edycja miała miejsce dwa lata temu w Warszawie.

Master Coin Conference to okazja do spotkania przedstawicieli światowych firm i instytucji z branży numizmatycznej. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się reprezentanci mennic i przedsiębiorstw dystrybucyjnych między innymi z Niemiec, Austrii, Czech, Bułgarii i USA.

 

Podczas konferencji miałem możliwość wysłuchania prelekcji czołowych specjalistów z branży numizmatycznej. Wiele uwagi poświęcono wykorzystaniu nowoczesnych technologii i cyfryzacji w biznesie numizmatycznym. Wśród poruszanych zagadnień nie zabrakło również tematów ekonomicznych, takich jak wpływ kryzysu gospodarczego na branżę. Wydarzenie było także okazją dla mnie i pozostałych uczestników do odbycia wielu interesujących rozmów bilateralnych.

 

Trzecia edycja MCC dała się zapamiętać jako jedno z ciekawszych spotkań branżowych tego roku. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy wyrażali nadzieję, że konferencja na stałe zagości w kalendarzu najważniejszych światowych wydarzeń numizmatycznych.

 

 

Pozdrawiam,

 

Adam Zieliński

Komentarze (0)