Najcenniejsza moneta świata w Polsce
 Oceń wpis
   

 Najdroższa moneta świata, najprawdopodobniej pierwszy wybity dolar w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. wart ponad 10 milinów USD będzie gościem na Zamku Królewskim w Warszawie! Już od 16 do 18 lutego każdy będzie mógł podziwiać tę niesamowitą monetę.

 Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar

 

zdjęcia: Stack´s Bowers Galleries

W 1792 roku, na mocy Coinage Act, srebrny dolar stał się oficjalną jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych. Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko zorientowali się, że narzędzia którymi dysponują są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie 1758 sztuk. Do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk Flowing Hair Dollar z pierwszego roku produkcji, jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie.

Prezentowany na wystawie egzemplarz Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. określa się nazwą Neil/Carter, która wzięła się od nazwisk dwóch właścicieli. Dokładne badania sugerują, że może to być jeden z pierwszych amerykańskich dolarów wybitych ponad dwa wieki temu. Moneta zachowała się w doskonałym stanie. Ten egzemplarz to jedyny znany okaz prezentujący wszystkie właściwości, którymi powinien cechować się pierwszy dolar. Warto zwrócić uwagę na dobrze zachowane bicie, widoczne od części centralnej monety, aż po jej brzegi. Lustrzane refleksy przepływające przez awers i rewers monety, niezaburzone przez żadnego rodzaju zarysowania, są dowodem na niebywałą ochronę tego egzemplarza od pierwszych dni jego istnienia.

Na wystawie, oprócz tego białego kruka numizmatyki, zaprezentujemy jeszcze historyczną kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki wartą 4 miliony dolarów oraz ponad 100 pięknych amerykańskich monet, które weszły do historii numizmatyki, jak np. egzemplarz legendarnego Double Eagle z 1909, według projektu Saint Gaudensa.

Z ogromną dumą i przyjemnością zapraszam Państwa na wystawę!

Do zobaczenia,

Adam Zieliński

 

*****

 

Informacje szczegółowe:

Wystawa poświęcona najdroższej monecie świata odbędzie się w dniach 16-18 lutego br. w Sali Skarbca Wielkiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę będzie można zwiedzać od 10:00 do 16:00, wstęp wolny.

Komentarze (0)
Pokojowa Nagroda Nobla ze złota... World Money Fair Berlin 2016