Złote lata polskiego futbolu
 Oceń wpis
   

Witajcie,

długo się nie odzywałem, ale na moją nieobecność mam zrozumiałą wymówkę – pochłonęło mnie całkowicie Euro 2012, a przede wszystkim mecze Polaków. Turniej dobiega końca, a dla naszej drużyny przygoda zakończyła się niestety w fazie grupowej. Jednak pomimo porażki byłem i niezmiennie nadal pozostaje pod ogromnym wrażeniem panującej na mistrzostwach wspaniałej atmosfery, pełnej ekscytacji i emocji. Po dopingu, jaki zobaczyłem w trakcie trzech grupowych meczów Biało-czerwonych i jaki mogłem odczuć na własnej skórze, mogę śmiało powiedzieć, że my kibice zasługujemy na złoto.

Zawsze, kiedy nadzieja na sukces polskiej reprezentacji zostaje rozwiana, wracam myślami do lat, w których Biało-czerwoni byli potęgą futbolu. Jednym z najbardziej wspominanych przez ze mnie turniejów są Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 r. Niestety znam je tylko z opowieści rodziców i archiwalnych materiałów, ale w młodości było to dla mnie jedno z ważniejszych wydarzeń, które zapoczątkowało pasmo zwycięstw i dało przedsmak sukcesów polskiej piłki w kolejnych latach. Brakuje w nas teraz tej determinacji, na miarę Kazimierza Deyny, który jak niektórzy z Was pamiętają, w meczu finałowym z Węgrami przyprawił wszystkich o drżenie serc, popełniając błąd kosztujący Polaków bramkę. Na szczęście zrehabilitował się parę minut później i poprowadził Polskę do historycznego zwycięstwa.

Dobrze pamiętam z kolei Mundial ’82 rozegrany w Hiszpanii. Dla polskich kibiców i drużyny, kierowanej wówczas przez Antoniego Piechniczka, okazał się on szczęśliwy, choć dwa pierwsze mecze z Włochami i Kamerunem zakończyły się bezbramkowym remisem. W ostatnim meczu grupowym strzelamy jednak Peru aż 5 goli i awansujemy do kolejnej rundy finału. Ten turniej nagminnie przytaczałem podczas Euro 2012, mając nadzieję, że historia się powtórzy. Niestety się nie udało.

Ale jak zawsze pozostają wspomnienia, a te postanowiliśmy przelać na złote medale. Tak powstała w Skarbnicy Narodowej kolekcja „Złote Lata Polskiego Futbolu”, dzięki której możemy wspominać kolejne z historycznych sukcesów polskiej reprezentacji. Wybór meczów, które mają zostać uwiecznione na medalach był niezwykle ciężki - ale w końcu udało się nam wyselekcjonować 12 najważniejszych spotkań. Kolekcję rozpoczyna chyba najsłynniejszy mecz - czyli „zwycięski remis” Polaków na Wembley w 1973 r. Zobaczymy też inne „klasyki” - mecz Polska-ZSRR z 1957 r. wygrany 2:1 po pięknych bramkach Gerarda Cieślika, wspomniany już mecz z Węgrami podczas finału Igrzysk Olimpijskich z 1972 r, czy też „mecz na wodzie” stoczony z reprezentacją RFN w 1974. Do kolekcji trafiły też spotkania nie tak oczywiste - jak choćby pierwsze zwycięskie spotkanie polskiej reprezentacji w historii, czyli mecz rozegrany w 1922 r. ze Szwedami (wygrany 2:1). Nie ukrywam, że miałem nadzieję dołączyć do kolekcji również mecz polskiej drużyny z Euro 2012 - niestety tym razem się nie udało, ale co się odwlecze to nie uciecze! 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 

 

Komentarze (1)
Co z groszem? Sport i numizmatyka