Najważniejsze postaci w historii USA uwiecznione na monetach
 Oceń wpis
   

Stany Zjednoczone Ameryki należą współcześnie do jednego z najpotężniejszych światowych mocarstw. Wydarzenia, które mają miejsce na arenie politycznej, społecznej czy ekonomicznej USA budzą emocje na całym świecie. Jednym z historycznych momentów, który najmocniej wstrząsnął światem był zamach na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedyego w 1963 roku. W tym roku Amerykanie będą obchodzić 53 rocznicę tego wydarzenia. Mimo upływu czasu, do dziś prawie każdy Amerykanin pamiętający tamte czasy, wie dokładnie, gdzie był i co robił, gdy usłyszał tragiczną nowinę. Chęć upamiętnienia tego wydarzenia oraz dokonań prezydenta Kennedyego zapoczątkowała emisję niezwykle cenionej dziś kolekcji Amerykańskich Srebrnych Dolarów.

John Fitzgerald Kennedy, zwany przez rodaków także JFK, urodził się 29 maja 1917 roku w Brookline w stanie Massachusetts w bogatej rodzinie o korzeniach irlandzkich. Już w młodości miał styczność ze światem polityki. Jego ojciec pełnił w latach trzydziestych funkcję amerykańskiego ambasadora w Londynie. Młody John na polecenie ojca odwiedził wówczas Warszawę w celu zbadania nastrojów społecznych Polaków w obliczu zbliżającego się ryzyka wojny. Był pod ogromnym wrażeniem postawy polskiego społeczeństwa, które jak sam pisał spoglądało w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy.

 

W 1941 roku rozpoczął służbę w amerykańskiej marynarce wojennej. W 1943 roku dowodził kutrem torpedowym na Pacyfiku. Kiedy łódź została zaatakowana przez japoński niszczyciel, John wykazał się ogromnym bohaterstwem i uratował wielu kolegów z załogi, sam wychodząc z katastrofy z bardzo ciężkim urazem kręgosłupa. Po wojnie John zaczął angażować się w politykę, początkowo zajmując miejsce w Kongresie, a następnie zostając senatorem z okręgu rodzinnego stanu Massachusetts. Do działalności politycznej motywował go przede wszystkim ojciec, który chciał, by jego syn kandydował na urząd prezydenta. Uważał, że jedynym, co stało na przeszkodzie jego kandydatury jest fakt, iż John nadal jest kawalerem. W 1953 roku młody Kennedy poślubił piękną dziennikarkę Jacqueline Lee Bouvier, która przeszła do historii jako ikona mody i umiłowana przez wszystkich Amerykanów pierwsza dama, Jackie Kennedy.

 

W roku 1960 John Kennedy rozpoczął starania o prezydenturę z ramienia Partii Demokratycznej. 20 stycznia 1961 roku, po wygranej kampanii, został zaprzysiężony 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo kontrowersji wywołanych zaangażowaniem w wojnę w Wietnamie, prezydentura Kennedyego została zapamiętana przede wszystkim jako czas starań o ograniczenie doświadczeń z bronią jądrową oraz zwiększonej eksploracji kosmosu. Prezydent osobiście doglądał rozwoju nowych prototypów kosmicznych w NASA. Jego celem, który ogłosił podczas przemówienia w Kongresie w 1961 roku, było wysłanie człowieka na Księżyc w ciągu 10 lat. Mimo, iż sam nie doczekał tej historycznej chwili, jego obietnica została dotrzymana. 20 lipca 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem na pokładzie wylądował na powierzchni Księżyca.

 

 

Prezydent Kennedy zginął w 1963 roku w zamachu, postrzelony dwukrotnie podczas swojej wizyty w Dallas w stanie Teksas. To wydarzenie wstrząsnęło całym światem i pogrążyło miliony Amerykanów w żałobie. Rok po tym tragicznym wydarzeniu rząd amerykański postanowił oddać hołd zmarłemu prezydentowi, emitując wyjątkową srebrną monetę. Była ona jedynym rocznikiem wykonanym w srebrze tak wysokiej próby aż 900/1000. Emisja ta rozpoczęła cenioną na całym świecie kolekcję Amerykańskich Srebrnych Dolarów, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia i postaci z historii tego kraju. 

 

Komentarze (0)
Amerykański sen spełnia się na monetach
 Oceń wpis
   

 Amerykańskie dolary są marzeniem każdego pasjonata kultury i historii USA. Są symbolem wielkiego snu o wolności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy Stanów Zjednoczonych. Ich emisje są ściśle ograniczone, przez co tylko nieliczni mogą je pozyskać do swoich kolekcji. Obecnie w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazł się program okolicznościowych dolarów amerykańskich przedstawiający numizmaty upamiętniające istotne wydarzenia oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki oraz dzieje świata.

Skarbnica Narodowa Statua Wolności

Amerykańskie dolary od lat królują na aukcjach numizmatycznych, osiągając astronomiczne kwoty sprzedaży. Od 2013 roku najdroższą monetą świata jest pierwszy dolar Stanów Zjednoczonych Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Mieliśmy okazję gościć niedawno ten egzemplarz podczas wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Kilka lat wcześniej zaprosiliśmy do Warszawy inną amerykańską monetę  Double Eagle z 1933 roku, której wartość na aukcji w 2002 roku osiągnęła zawrotną sumę ponad 7,5 miliona dolarów.

 

Wiem, że wielu polskich kolekcjonerów niezwykle ceni sobie amerykańskie numizmaty i z wielką pasją dba o urozmaicanie swoich kolekcji o wartościowe okazy. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić Państwu jedne z najwspanialszych współczesnych emisji okolicznościowych. Kolekcję otwiera moneta z 1986 r. wybita w 100. rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności. Jej awers prezentuje spektakularne, dynamiczne zbliżenie twarzy Statuy Wolności. Rewers z kolei uwiecznia drugą ikonę amerykańskiej kultury bielika amerykańskiego. Na monecie nie mogło zabraknąć słynnego motto In God we trust, czyli: W Bogu pokładamy nadzieję.

 

W kolekcji amerykańskich złotych dolarów znalazły się również inne cenne egzemplarze.  Konstytucja USA z 1987 roku to moneta wyemitowana z okazji 200. rocznicy uchwalenia tego fundamentalnego aktu prawnego, najstarszej konstytucji na świecie. Na awersie monety przedstawiono stylizowany wizerunek bielika trzymającego w szponach pióro. Na rewersie zobaczymy już pióro w całej okazałości oraz kaligrafowaną inskrypcję We the People My, Naród, która nawiązuje do pierwszych słów konstytucji USA.

 

Kolekcję uzupełniają jeszcze m.in. moneta  Krzysztof Kolumb z 1992 r. wybita z okazji 500 lecia odkrycia Amerycki, Mount Rushmore z 1991 roku upamiętniająca tę niezwykłą górę, Bald Eagle z 2008 roku czy też Olympic Seul z 1988 roku.

 

Tak prestiżowa kolekcja wymaga również odpowiedniej oprawy. Każda z monet znajduje się w akrylowo-magnetycznej kapsule, a całość umieszczona jest w ekskluzywnej kasetce, gdzie oprócz monet znajdą się rówież odpowiednie certyfikaty potwierdzające autentyczność okazów oraz przygotowane specjelnie na potrzeby kolekcji karty historyczne, opisujące wydarzenia upamiętnione na monetach.

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)