Czy cena złota będzie rosnąć?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

06.05.2010

Kilka dni temu złoto osiągnęło swoją historyczną wartość.
Cena nadal podawana jest USD i dzisiaj wyniosła USD1165 lub EUR 902.1. 
We wtorek wyniosła przez chwilę EUR 902.2. tym samym ustanawiając rekord.
 
Każdy oczywiście zadaje sobie pytanie – gdzie jest granica? Gdzie jest ten górny pułap rozsądku?

Adam Zieliński
Skarbnica Narodowa

Komentarze (0)
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – RPA 2010
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

22.04.2010

50 dni – dokładnie tyle zostało do rozpoczęcia wielkiego futbolowego święta – Mistrzostw Świata w RPA. Już 11 czerwca na murawę upadnie pierwsza sędziowska moneta wskazując kapitana, który wybierze stronę boiska dla swojej drużyny. Moneta rozpoczynająca mistrzostwa to gratka dla kolekcjonerów. Taką są również kolekcjonerskie zestawy monet z oferty Skarbnicy Narodowej wyemitowane z okazji nadchodzącego mundialu. Pierwszy zestaw monet kolekcjonerskich składa się z dwóch monet o nominale 2 randów – złotej i srebrnej. Projekt rewersu obu monet ozdabia logo MŚ 2010, oficjalnie zaprezentowane w 2006 roku w Berlinie.Drugi zestaw kolekcjonerski składa się z trzech monet o nominałach 2 randy i 1 rand – dwóch złotych i jednej srebrnej. Centralnym wspólnym motywem rewersu monet jest leopard Zakumi – oficjalna maskotka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.Oba zestawy kolekcjonerskie zawierają indywidualnie numerowany, oryginalny Certyfikat Autentyczności wydany przez Mennicę Południowoamerykańską. Monety wraz z certyfikatem znajdują się w najwyższej jakości pudełku wykonanym z lokalnego gatunku afrykańskiego drewna Spirostachys africana z rodziny magnoliowatych. Adam Zieliński

Komentarze (0)
Koniec spekulacji złotem?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

06.04.2010

Witajcie

Wygląda na to, że kończy się powoli okres spekulacyjnego wzrostu cen złota. Stabilizacja dolara amerykańskiego oraz popytu na złoto w przemyśle powodują iż ceny tego kruszcu są od jakiegoś czasu na podobnym poziomie.Co to może oznaczać dla kolekcjonerów monet. Wydaje mi się, że to dobra wiadomość.
Musimy pamiętać, że prawdziwa wartość kolekcjonerska monety nie ma praktycznie nic wspólnego z kruszcem, z którego została ona wykonana. Pozdrowienia, Adam Zieliński

Komentarze (0)
Stracił pracę przez monetę
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

01.04.2010

Niedawno dyrektor generalny Mennicy w Chile stracił pracę po tym jak wyszło na jaw, iż wybito oficjalną monetę z błędem w nazwie kraju.
Zamiast CHILE na momencie o nominale 50 perso znalazło się CHIIE. Co ciekawe ktoś musiał wykonać projekt, ktoś wykonał gips. Grawer wykonał stempel a potem kontrola jakości to wszystko zatwierdziła! Unikat!

Komentarze (0)
Vancouver 2010 – olimipada na monetach
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

23.02.2010

16.02.2010 w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy, należącym do Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, odbyła się spotkanie z okazji trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich – Vancouver 2010 www.vancouver2010.com

Wygłoszono dwa referaty połączone z pokazem slajdów.
Grzegorz Hinz z Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy omówił wszystkie monety dotyczące tematyki zimowych igrzysk wyemitowane w Polsce.
www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2010.html

Drugi referat: Olimpijskie monety Kanady − gospodarza XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich wygłosił Wiesław Kopicki ze Skarbnicy Narodowej.

Prelekcja połączona była z wystawą kanadyjskich monet olimpijskich znajdujących się w ofercie Skarbnicy Narodowej. Sesja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Kierowniczka Działu Numizmatycznego, pani Irena Borowczak dziękując prelegentom wyraziła nadzieję, że współpraca ze Skarbnicą Narodową i NBP w popularyzacji numizmatyki będzie kontynuowana. Wiesław Kopicki zapewnił o tym, że jednym z celów działalności Skarbnicy Narodowej jest poszerzanie wiedzy o monetach, także bydgoskie Muzeum zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie.

Komentarze (0)
‘Petition Crown’ na World Money Fair 2010
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

 01.02.2010

World Money Fair 2010 - czyli największe targi numizmatyczne świata zachwyciły w tym roku niezwykłym wydarzeniem. 

Wystawa Mennicy Królewskiej (The Royal Mint), której Skarbnica Narodowa jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce, chronione było przez policję.

I bynajmniej nie była to policja niemiecka. Moneta na wystawie jest tak rzadka, iż podróż z Walii do Berlina odbyła pod ochroną brytyjskiego policjanta. Co ciekawe był on zwycięzcą specjalnego konkursu, aby dostąpić tego zaszczytu.

Chodzi tu o tak zwany „Pettition Crown”, który wykonany został w 1 egzemplarzu w roku 1663 przez mistrza menniczego Thomaa Simon’a.

Moneta została ubezpieczona na sumę przekraczającą ćwierć miliona funtów. 
 Replika tej monety dostępna jest w wyjątkowej kolekcji Skarbnicy Narodowej „Legendarne Monety Świata” 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński 

 

Komentarze (0)
5 centów za $3 700 000
 Oceń wpis
   

 tekst archiwalny

27.01.2010

Amerykańska 5 centówka z 1913 została sprzedana na aukcji za ponad $3,7 milliona dolarów. Przypomina to trochę aukcję 1933 Double Eagle, która na aukcji na początku tego wieku została sprzedana za ponad $7 mln. 

Rzadki egzemplarz, jeden z zaledwie pięciu o tym wzorze, należał kiedyś do króla Egiptu; “zagrał” też w serialu telewizyjnym. Nabywcą monety, tzw. Liberty Nickel, jest prywatny kolekcjoner z USA, który pragnął pozostać anonimowy. Jak oświadczył szef domu aukcyjnego, jest to najprawdopodobniej najsłynniejsza amerykańska moneta.

Kiedyś znajdowała się w kolekcji egipskiego króla Faruka, potem zmieniała właścicieli, a w 1973 roku ukazała się w jednym z odcinków popularnego serialu “Hawaii Five-O” w amerykańskiej telewizji CBS. W 2003 roku egzemplarz tej rzadkiej monety przekroczył barierę cenową miliona dolarów.

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |