Skarbnica Narodowa na Berlin World Money Fair 2013
 Oceń wpis
   

Największe na świecie targi numizmatyczne World Money Fair - Berlin 2013 już za nami. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć Skarbnicy Narodowej.

Szacuje się, że w ciągu 3 dni targi odwiedziło aż 150 tys. profesjonalistów i pasjonatów z całego świata. Tak ogromna frekwencja to zasługa obecności największych potęg numizmatycznych takich jak mennica Francji, Kanady, Japonii, Szwajcarii, Austrii, Australii, Portugalii, Chin, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz Brytyjskiej Mennicy Królewskiej - krótko mówiąc aż dech zapiera!

Na tegorocznych targach swoje stoisko miał również Centralny Bank Rosji, który zaprezentował numizmaty związane z olimpiadą w Soczi w 2014 roku. Warto dodać, że niezwykłe monety upamiętniające to sportowe wydarzenie są już dostępne w naszej ofercie.

Zobaczcie oficjalne złoto olimpisjkie Soczi 2014.

W monetach z różnych stron świata niczym w soczewce odzwierciedlone są najważniejsze wydarzenia, którymi żyliśmy w zeszłym roku lub które będą miały miejsce w przyszłości. Na targach mamy więc do czynienia z niesamowitą różnorodnością motywów. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z nowościami oraz planami mennic z całego świata oraz trendami na rynku.
Główną nagrodę Targów zdobyła srebrna moneta 5 euro upamiętniająca 100 rocznicę Holenderskiej Mennicy, która zawiera kod QR: 100th Anniversary of the Dutch Mint with QR Code.

Zobaczcie zwycięską monetę.  

Targi były okazją do spotkania pasjonatów z całego świata oraz zainspirowały nas do działania - wiele z prezentowanych tam okazów, będziemy już niedługo mogli zaprezentować Państwu!

Pozdrawiam ciepło,

Adam Zieliński
 

Komentarze (2)
Good bye jednogroszówko!
 Oceń wpis
   

Wygląda na to, że już niedługo pożegnamy się z 1- i 2-groszówkami. Narodowy Bank Polski ujawnił właśnie swoje zamierzenia. W planach działalności na najbliższe trzy lata zawarł przeprowadzenie działań zmierzających do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglania płatności. Efektem ma być znaczące ograniczenie w obiegu liczby monet o najniższych nominałach.

http://www.nbp.pl/publikacje/plan_dzialalnosci/plan_2013_2015.pdf

Do końca I półrocza NBP chce opracować projekt specjalnej ustawy o zaokrągleniu płatności oraz przeprowadzić konsultacje, których skutkiem będzie wniesienie projektu ustawy do Sejmu.

Tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji popularnych miedziaków przekracza wielokrotnie ich wartość nominalną. Choć NBP nie chce podać, jakie są to wielkości, szacuje się, że koszt wyprodukowania 1 grosza to aż 5 groszy. Problem jest również fakt, że chociaż w obiegu jest obecnie aż 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld dwugroszowych i 1,56 mld pięciogroszowych, to wciąż ich brakuje. Dla porównania monet o nominałach od 10 gr do 5 zł jest tylko 4 mld sztuk Okazuje się, że miedziaki są po prostu przez Polaków przechowywane w domach lub, co gorsze, przetapiane na złom.

Zatem jak ewentualnie będzie wyglądał proces wycofywania jedno i dwugroszówek? Chyba nie powinno być większych problemów. Szlak jest już przetarty. Z sukcesem ze swoich najmniejszych nominałów w ostatnim czasie zrezygnowały kraje takie jak Węgry, Czechy, Kanada, czy Rosja.

NBP nie podał jeszcze szczegółów dotyczących zasady zaokrągleń cen, ale prawdopodobnie przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 groszy. Ceny towarów zapewne nadal będą mogły zawierać groszowe końcówki (np. 9,99), a zaokrągleniu podlegać będzie dopiero ostateczna kwota opłacana gotówką przy kasie. Zasada ta pewnie nie będzie dotyczyć za to płatności bezgotówkowych. Wprowadzenie zaokrągleń może niestety spowodować podwyższanie cen przez handlowców tak, aby nie zwierały one pojedynczych groszy.

Komentarze (0)
Numizmatyczne podsumowanie roku
 Oceń wpis
   

2012 rok to już historia. Minął w oka mgnieniu, ale obfitował też w wiele ciekawych i znaczących zdarzeń.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń numizmatycznych nie tylko w minionym roku, ale również w ostatnich latach, był przyjazd do Polski legendarnej amerykańskiej monety Double Eagle z 1933 r. Po raz pierwszy w historii moneta ta oficjalnie opuściła Stany Zjednoczone i wyruszyła w swoje tournée po Europie. Dzięki Skarbnicy Narodowej można było ją również zobaczyć w warszawskiej Królikarni. Niesamowita historia związana z monetą przyciągnęła na wystawę w Europie tłumy pasjonatów numizmatyki nie inaczej było w Polsce w ciągu niespełna dwóch dni monetę zobaczyło ponad 2,5 tys. osób.

http://www.youtube.com/watch?v=lF-tcDKC9aQ&feature=share&list=PLULndLki9zp_Y6GjxJxryBNGRDnR9nXHF

Co ciekawe niedługo po zakończeniu wystawy zapadł kontrowersyjny wyrok w sprawie 10 kolejnych rzadkich egzemplarzy Double Eagle, które znalazła u siebie jedna z amerykańskich rodzin. Zażądała ona od rządu zapłaty w zamian za odstąpienie od prawa do własności. Sędzia orzekł jednak, że monety należą do rządu USA i rodzinie już ich nie oddał... Być może to jeszcze nie koniec tej historii.

http://www.theblaze.com/stories/judge-familys-80-million-gold-coin-collection-belongs-to-uncle-sam/

2012 to również rok dwóch wielkich imprez sportowych: organizowanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie pozostały one bez echa w numizmatycznym świecie. Skarbnica Narodowa z tej okazji wybiła kolekcję medali upamiętniających historyczne mecze reprezentacji Polski. Pojedynek na Wembley z 1973, czy mecz na wodzie z 1974 roku to tylko niektóre z legendarnych spotkań wspominanych do dziś z sentymentem przez kibiców, które znalazły się na numizmatach.

http://m.onet.pl/sport/ofsajd/faceci,w56eq

Zeszłoroczne Igrzyska Olimpijskie upamiętniła z kolei kolekcja Oficjalnych monet olimpijskich Londyn 2012, która powstała w wyniku największego w historii konkursu ogłoszonego przez Brytyjską Mennicę Królewską. Emisja wyłonionych w nim najlepszych projektów została oficjalnie zatwierdzona przez samą Królową Elżbietę II.

http://www.youtube.com/playlist?list=PLULndLki9zp_s8MQKc4BhvJafDT7QbvXy

Warto również przypomnieć, że w 2012 roku przypadała 60. rocznica powstania pierwszej oficjalnej monety olimpijskiej. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przekazała do Polskiego Komitetu Olimpijskiego kolekcję 25 oficjalnych monet upamiętniających zmagania sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w latach 1952-2012.

http://olimpijski.pl/pl/pages/news/5153/0

Ogólnie należy przyznać, ze rok 2012 był dla numizmatyki w Polsce bardzo dobry. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt przekroczenia po raz pierwszy w Polsce bariery 1 mln złotych podczas aukcji numizmatycznej. http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Magiczny-milion-złotych-przekroczony--relacja-z-3-aukcji-ANPN

Ciekawe w jakie wydarzenia będzie obfitował rok 2013? 

Życzę Państwu, żeby był jak najlepszy!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Targi Coin Expo 2012 za nami
 Oceń wpis
   

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy podczas targów numizmatycznych Coin Expo 2012 odwiedzili nasze stoisko. Możliwość spotkania na żywo z pasjonatami takimi jak Wy była dla nas niesamowitym przeżyciem i okazją do wymiany doświadczeń. Mamy nadzieję, że nasze stoisko spodobało się Wam i udało się nam zarazić wiele nowych osób do niezwykłego hobby, jakim jest numizmatyka.

Dla tych, którzy nie mogli być na Targach przygotowaliśmy krótką relację na naszym kanale na YouTube:

http://www.youtube.com/skarbnicanarodowa

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do zobaczenia!!!

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Hobbit a sprawa numizmatyczna
 Oceń wpis
   

28 listopada (w Polsce niestety miesiąc później) na ekrany kin wejdzie film Petera Jacksona Hobbit: Niezwykła podróż. Ilu fanów prozy J.R.R. Tolkiena oraz filmów Petera Jacksona znajdziemy wśród kolekcjonerów? W Nowej Zelandii powinno ich być sporo! Już od 1 listopada wprowadzone zostaną tam do obiegu złote i srebrne monety z wizerunkami głównych bohaterów powieści Tolkiena.

Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów i miłośników świata Tolkiena będzie wykonana z jednej uncji (28,3 g) czystego złota (próba 999/1000) moneta o nominale 10 nowozelandzkich dolarów. Jej rewers zdobić będzie wizerunek Bilbo Bagginsa oraz napis Middle-Earth New Zealand (Śródziemie Nowa Zelandia) wyryty również z języku krasnoludzkim. Na rynku pojawi się tylko 1000 sztuk tej monety.

Z kolei znacznie dostępniejsza (20 000) będzie moneta o nominale 1 nowozelandzkiego dolara wykonana z jednej uncji  czystego srebra (999/1000). Na rewersie monety widnieje dokładnie taki sam wizerunek Bilbo Bagginsa. A w platerowanym złotem otoku znajduje się wspomniany napis w dwóch językach.

Zapewne pamiętacie ogromne zainteresowanie Nową Zelandią po przeniesieniu na ekran Władcy Pierścieni. Wydaje się, że po ekranizacji Hobbita nastąpi kolejna fala boomu turystycznego w tym kraju. Jeśli wybieracie się tam w najbliższym czasie, to być może uda się Wam zetknąć z tymi niezwykłymi monetami :)

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

p.s. szczegóły związane z tą emisją znajdziecie tutaj: http://coins.nzpost.co.nz/new-zealand/2012/hobbit-unexpected-journey

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa na „Coin Expo 2012”
 Oceń wpis
   

 

 

Witam serdecznie,

Jak co roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczną się targi numizmatyczne Coin Expo 2012. Oczywiście jak zawsze obecna na nich będzie Skarbnica Narodowa.

 W dniach 11-13 października na naszym stoisku (numer 1.27) będzie można podziwiać wiele ciekawych wyrobów menniczych, które stanowią najnowsze emisje polskich i zagranicznych monet i medali kolekcjonerskich.

Ten rok upłynął pod znakiem Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie mogło to pozostać bez echa w numizmatycznym świecie. Dlatego też na naszym stanowisku będzie można zobaczyć m.in. kolekcję medali Złote Lata Polskiego Futbolu. Na każdym z 12 platerowanych złotem medali w tej kolekcji, przedstawione są jedne z najważniejszych historycznych dokonań polskiej piłki nożnej, m.in. zwycięski remis na Wembley 73, czy słynny mecz na wodzie z 1974 r. Warto dodać, że całą kolekcję zaprojektowała Roussanka Nowakowska.

Myślę, że uda się nam po raz kolejny Was pozytywnie zaskoczyć.

Zatem do zobaczenia na Coin Expo 2012!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

http://www.coinexpo.ztw.pl/pl/aktualnosci?more=1297450847

Komentarze (0)
Skarbnica Narodowa "Gepardem Biznesu" i "Efektywną Firmą"
 Oceń wpis
   

Witam serdecznie,

gepardy słynną z ogromnej szybkości i potrafią osiągać prędkość nawet do 120 kilometrów na godzinę. Są najszybszymi zwierzętami lądowymi na świecie. Z tym większą przyjemnością informuję, że Skarbnica Narodowa została uhonorowana „Gepardem Biznesu 2011” — prestiżową nagrodą przyznawaną najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce!

Konkurs „Gepardy Biznesu” organizowany jest od kilku lat przez Magazyn Przedsiębiorców "Europejska Firma", na którego zlecenie Wywiadownia Handlowa InfoCredit przeprowadza dogłębną analizę. Celem rankingu jest wyłonienie firm, których wartość rynkowa najbardziej wzrosła w ciągu dwóch lub trzech lat.

To nie wszystko! Oprócz tej nagrody otrzymaliśmy również tytuł „Efektywnej Firmy 2011”, który ocenia nas jako wiarygodnych finansowo partnerów.

Serdecznie dziękujemy za wyróżnienia :)

Pozdrawiam i do usłyszenia,

Adam Zieliński

Komentarze (1)
Statuetka STEVIE® AWARD dla wystawy Double Eagle
 Oceń wpis
   

Czy pamiętacie wystawę najdroższej złotej monety Double Eagle w warszawskiej Królikarni? Trudno zapomnieć :) Choć minęło już pół roku, to wciąż w pamięci mamy złoty krążek rozpalający wyobraźnię kolekcjonerów i znowu chcielibyśmy go zobaczyć :)  

Z radością informuję, że za organizację tournee monety Double Eagle po europejskich stolicach,  Grupa Samlerhuset, w skład której wchodzi Skarbnica Narodowa, zdobyła brązową statuetkę Stevie®  Award w prestiżowym konkursie International Business Awards. Nagroda została przyznana w kategorii „Komunikacja lub Kampania PR Roku – Reputation/Brand Management”.

Wystawa Double Eagle 1933 znalazła się wśród najlepszych projektów firm i organizacji z ponad 50 krajów całego świata, wybranych z ponad 3 200 zgłoszeń. Złożone z międzynarodowych ekspertów jury miało twardy orzech do zgryzienia i doceniło naszą pracę :)

O randze tego wyróżnienia świadczy fakt, że nagroda zwana jest również „Oscarami świata biznesu”, a w przeszłości w jury zasiadał m.in. sam Donald Trump!

Pozdrawiam radośnie,

Adam Zieliński

Komentarze (1)
Sport i numizmatyka
 Oceń wpis
   
Witajcie,

tegoroczne lato rozpieszcza nas szczególnie - po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej pora na kolejną wspaniałą imprezę sportową - XXX Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Inauguracja już 27 lipca w stolicy Wielkiej Brytanii.

Londyn, jako jedyne miasto, organizuje Igrzyska Olimpijskie po raz trzeci. Pierwszy turniej, w tym mieście, zorganizowano w 1908 roku. W londyńskich igrzyskach wzięło wtedy udział ponad 2 tys. sportowców, będących reprezentantami 22 krajów. Dla nas ten turniej był wyjątkowy, ponieważ Polacy po raz pierwszy pojawili się na imprezie tej rangi, choć jeszcze nie w barwach biało-czerwonych. Największy sukces osiągnął wtedy polski emigrant Jerzy Gajdzik. Występując w barwach USA znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce w skokach do wody z trampoliny. Kolejne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Londynie w 1948 roku. Polska wystawiła skromną załogę. Udało nam się zdobyć tylko jeden medal – brąz, który wywalczył bokser Aleksy Antkiewicz.

Jak widać tegoroczne Igrzyska będą kontynuacją wspaniałej tradycji. Polska kadra będzie liczyć blisko 200 sportowców i jak doliczył się dziennik "USA Today" medalowych szans mamy około 15 :) Miejmy nadzieje, że przypuszczenia się sprawdzą, choć ja osobiście liczę na więcej. Powodzenia!

Z Igrzyskami związani jesteśmy wyjątkowo mocno, gdyż Skarbnica Narodowa od dawna jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce monet okolicznościowych emitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich. Te Igrzyska nie będą wyjątkiem - przygotowaliśmy dwie kolekcje olimpijskie. Pierwsza, zatytułowana „Oblicza Wielkiej Brytanii”, została wybita przez Brytyjską Mennicę Królewską i zawiera 18 srebrnych monet, na których upamiętniono brytyjską historię, znane osobistości (m.in. moneta z wizerunkiem Sir Izaaka Newtona) i charakterystyczne dla tego państwa miejsca oraz zabytki, m.in. Big Ben, czy też Teatr Globe. Z kolei, jeśli nie jesteście Państwo zainteresowani historią Wielkiej Brytanii, a tylko samymi Igrzyskami, to proponuję srebrnego funta dedykowanego XXX Igrzyskom Olimpijskim w Londynie.

Druga kolekcja to istna wisienka na torcie, wielka gratka dla kolekcjonerów i sportowych pasjonatów. Przygotowana została w 60. rocznicę wybicia pierwszej oficjalnej monety olimpijskiej upamiętniającej Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach w 1952 r. W kolekcji znajdziemy zbiór aż 25 monet pamiątkowych wybitych z okazji rozegranych w ciągu ostatnich 60 lat Igrzysk. Wszystkie są oczywiście oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Oprócz numizmatycznego białego kruka wśród monet olimpijskich - czyli monety XV letnich Igrzysk w Helsinkach w 1952 roku (limitacja 18500 sztuk) - w kolekcji znajdziemy również monety Igrzysk rozegranych m.in. w: Meksyku 1968, Sapporo 1972, Nagano 1998, a także nadchodzących Igrzysk w Londynie 2012. To jedyna taka kolekcja upamiętniająca historię Igrzysk Olimpijskich z czasów ery nowożytnej!

Pozdrawiam,
Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Złote lata polskiego futbolu
 Oceń wpis
   

Witajcie,

długo się nie odzywałem, ale na moją nieobecność mam zrozumiałą wymówkę – pochłonęło mnie całkowicie Euro 2012, a przede wszystkim mecze Polaków. Turniej dobiega końca, a dla naszej drużyny przygoda zakończyła się niestety w fazie grupowej. Jednak pomimo porażki byłem i niezmiennie nadal pozostaje pod ogromnym wrażeniem panującej na mistrzostwach wspaniałej atmosfery, pełnej ekscytacji i emocji. Po dopingu, jaki zobaczyłem w trakcie trzech grupowych meczów Biało-czerwonych i jaki mogłem odczuć na własnej skórze, mogę śmiało powiedzieć, że my kibice zasługujemy na złoto.

Zawsze, kiedy nadzieja na sukces polskiej reprezentacji zostaje rozwiana, wracam myślami do lat, w których Biało-czerwoni byli potęgą futbolu. Jednym z najbardziej wspominanych przez ze mnie turniejów są Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 r. Niestety znam je tylko z opowieści rodziców i archiwalnych materiałów, ale w młodości było to dla mnie jedno z ważniejszych wydarzeń, które zapoczątkowało pasmo zwycięstw i dało przedsmak sukcesów polskiej piłki w kolejnych latach. Brakuje w nas teraz tej determinacji, na miarę Kazimierza Deyny, który jak niektórzy z Was pamiętają, w meczu finałowym z Węgrami przyprawił wszystkich o drżenie serc, popełniając błąd kosztujący Polaków bramkę. Na szczęście zrehabilitował się parę minut później i poprowadził Polskę do historycznego zwycięstwa.

Dobrze pamiętam z kolei Mundial ’82 rozegrany w Hiszpanii. Dla polskich kibiców i drużyny, kierowanej wówczas przez Antoniego Piechniczka, okazał się on szczęśliwy, choć dwa pierwsze mecze z Włochami i Kamerunem zakończyły się bezbramkowym remisem. W ostatnim meczu grupowym strzelamy jednak Peru aż 5 goli i awansujemy do kolejnej rundy finału. Ten turniej nagminnie przytaczałem podczas Euro 2012, mając nadzieję, że historia się powtórzy. Niestety się nie udało.

Ale jak zawsze pozostają wspomnienia, a te postanowiliśmy przelać na złote medale. Tak powstała w Skarbnicy Narodowej kolekcja „Złote Lata Polskiego Futbolu”, dzięki której możemy wspominać kolejne z historycznych sukcesów polskiej reprezentacji. Wybór meczów, które mają zostać uwiecznione na medalach był niezwykle ciężki - ale w końcu udało się nam wyselekcjonować 12 najważniejszych spotkań. Kolekcję rozpoczyna chyba najsłynniejszy mecz - czyli „zwycięski remis” Polaków na Wembley w 1973 r. Zobaczymy też inne „klasyki” - mecz Polska-ZSRR z 1957 r. wygrany 2:1 po pięknych bramkach Gerarda Cieślika, wspomniany już mecz z Węgrami podczas finału Igrzysk Olimpijskich z 1972 r, czy też „mecz na wodzie” stoczony z reprezentacją RFN w 1974. Do kolekcji trafiły też spotkania nie tak oczywiste - jak choćby pierwsze zwycięskie spotkanie polskiej reprezentacji w historii, czyli mecz rozegrany w 1922 r. ze Szwedami (wygrany 2:1). Nie ukrywam, że miałem nadzieję dołączyć do kolekcji również mecz polskiej drużyny z Euro 2012 - niestety tym razem się nie udało, ale co się odwlecze to nie uciecze! 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 

 

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |