Najdroższa moneta świata sprzedana za USD 7,85 miliona
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

08.06.2010

Najdroższa moneta świata – sprzedana za USD 7,85 miliona

 Srebrny Dollar z 1794 (Liberty Dollar) został sprzedany 20.05.2010 za rekordową cenę USD 7,85 miliona. Czyni to tę srebrną dolarówkę najdroższą monetą na świecie. Moneta, której poprzednim właścicielem był Steven L. Contursi została zakupiona w prywatnej transakcji przez Cardinal Collection Educational Foundation of Sunnyvale. 

Dotychcasowy rekord cenowy należał do złotej dolarówki z 1933 ‘Double Eagle’ za krórego zapłacono na aukcji USD 7,49 mln.

Z numizmatycznym pozdrowieniem,

Adam Zieliński

www.skarbnicanarodowa.pl

Komentarze (0)
Numizmatyka na Słowacji
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

01.06.2010

Samlerhuset Group rozpoczyna sprzedaż na Słowacji.
Skarbnica Narodowa, jako członek Samlerhuset Group właśnie rozpoczęła działalność na rynku Słowackim.
Słowacja, po Polsce i Czechach jest trzecim rynkiem Europy Środkowej i Wschodniej dla Samlerhuset Group.
Popularne hobby, jakim jest zbieranie monet okazuje się być hobby bardzo uniwersalnym.
Adam Zieliński

Komentarze (0)
Automat ze złotem…
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

18.05.2010

Zamiast Coli czy butelki wody, kupujesz złoto.

Jako pierwszy na świecie, nowy rodzaj automatu wstawił luksusowy hotel Emirates Palace w Abu Dhabi.

Maszyna monitoruje cenę złota danego dnia i aktualizuje i w zamian za gotówkę wydaje małe sztabki o wadze do 10 gramów lub specjalne unikatowe złote monety.

Do tej pory klienci mogli zakupić złoto tylko w prototypowym automacie na lotnisku we Frankfurcie w czerwcu 2009 roku. Wtedy, mieli do wyboru 1 gramową płytkę o wartości 30 euro, 10 gramową sztabkę za 245 euro oraz złote monety.

Czy automat przyjmie się? Jeżeli cena złota będzie rosnąć tak jak do tej pory, wróżę temu rozwiązaniu złotą przyszłość :-)

Oczywiście w Polsce złote monety dostępne są w Skarbnicy Narodowej www.skarbnicanarodowa.pl

Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Złoto bije rekordy…
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

18.05.2010

Cena złota przekroczyła dzisiaj EUR 1000 za uncję.
Jest to nowy rekord… Gdzie znajduje się górna granica?
 Czekamy…
W Skarbnicy Narodowej dostępne są nowe złote monety - zapraszam (www.skarbnicanarodowa.pl )
Adam Zieliński

Komentarze (0)
Będzie mniej monet kolekcjonerskich
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

10.05.2010

Pod takim tytułem ukazała się dzisiaj informacja w ‘Dziennik Gazeta Prawna’.

 Autor zapomina wprawdzie dodać, że nakłady emisyjne o których pisze to typowe nakłady NBP do 2009.
Czyli tytuł artykułu powinien n.p. brzmieć „NBP wraca do przeszłości”. Miejmy nadzieję, iż NBP (www.nbp.pl ) w końcu uporządkuje swój system sprzedaży monet kolekcjonerskich.Wprowadzony od stycznia 2010 system aukcyjny, w połączeniu z wysokimi nakładami monet jest bardzo kontrowersyjny.  
Najwięksi dystrybutorzy monet i medali kolekcjonerskich na ryku polskim, np. Skarbnica Narodowa (www.skrabnicanarodowa.pl ), musiały praktycznie zawiesić swoje bardzo popularne abonamenty monet kolekcjonerskich NBP. Obecny system sprzedaży monet nie gwarantuje pozyskania monet a co za tym idzie, uniemożliwia dosłanie kolekcjonerom kolejnych, emitowanych monet. 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Czy cena złota będzie rosnąć?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

06.05.2010

Kilka dni temu złoto osiągnęło swoją historyczną wartość.
Cena nadal podawana jest USD i dzisiaj wyniosła USD1165 lub EUR 902.1. 
We wtorek wyniosła przez chwilę EUR 902.2. tym samym ustanawiając rekord.
 
Każdy oczywiście zadaje sobie pytanie – gdzie jest granica? Gdzie jest ten górny pułap rozsądku?

Adam Zieliński
Skarbnica Narodowa

Komentarze (0)
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – RPA 2010
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

22.04.2010

50 dni – dokładnie tyle zostało do rozpoczęcia wielkiego futbolowego święta – Mistrzostw Świata w RPA. Już 11 czerwca na murawę upadnie pierwsza sędziowska moneta wskazując kapitana, który wybierze stronę boiska dla swojej drużyny. Moneta rozpoczynająca mistrzostwa to gratka dla kolekcjonerów. Taką są również kolekcjonerskie zestawy monet z oferty Skarbnicy Narodowej wyemitowane z okazji nadchodzącego mundialu. Pierwszy zestaw monet kolekcjonerskich składa się z dwóch monet o nominale 2 randów – złotej i srebrnej. Projekt rewersu obu monet ozdabia logo MŚ 2010, oficjalnie zaprezentowane w 2006 roku w Berlinie.Drugi zestaw kolekcjonerski składa się z trzech monet o nominałach 2 randy i 1 rand – dwóch złotych i jednej srebrnej. Centralnym wspólnym motywem rewersu monet jest leopard Zakumi – oficjalna maskotka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.Oba zestawy kolekcjonerskie zawierają indywidualnie numerowany, oryginalny Certyfikat Autentyczności wydany przez Mennicę Południowoamerykańską. Monety wraz z certyfikatem znajdują się w najwyższej jakości pudełku wykonanym z lokalnego gatunku afrykańskiego drewna Spirostachys africana z rodziny magnoliowatych. Adam Zieliński

Komentarze (0)
Koniec spekulacji złotem?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

06.04.2010

Witajcie

Wygląda na to, że kończy się powoli okres spekulacyjnego wzrostu cen złota. Stabilizacja dolara amerykańskiego oraz popytu na złoto w przemyśle powodują iż ceny tego kruszcu są od jakiegoś czasu na podobnym poziomie.Co to może oznaczać dla kolekcjonerów monet. Wydaje mi się, że to dobra wiadomość.
Musimy pamiętać, że prawdziwa wartość kolekcjonerska monety nie ma praktycznie nic wspólnego z kruszcem, z którego została ona wykonana. Pozdrowienia, Adam Zieliński

Komentarze (0)
Stracił pracę przez monetę
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

01.04.2010

Niedawno dyrektor generalny Mennicy w Chile stracił pracę po tym jak wyszło na jaw, iż wybito oficjalną monetę z błędem w nazwie kraju.
Zamiast CHILE na momencie o nominale 50 perso znalazło się CHIIE. Co ciekawe ktoś musiał wykonać projekt, ktoś wykonał gips. Grawer wykonał stempel a potem kontrola jakości to wszystko zatwierdziła! Unikat!

Komentarze (0)
Vancouver 2010 – olimipada na monetach
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

23.02.2010

16.02.2010 w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy, należącym do Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, odbyła się spotkanie z okazji trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich – Vancouver 2010 www.vancouver2010.com

Wygłoszono dwa referaty połączone z pokazem slajdów.
Grzegorz Hinz z Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy omówił wszystkie monety dotyczące tematyki zimowych igrzysk wyemitowane w Polsce.
www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2010.html

Drugi referat: Olimpijskie monety Kanady − gospodarza XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich wygłosił Wiesław Kopicki ze Skarbnicy Narodowej.

Prelekcja połączona była z wystawą kanadyjskich monet olimpijskich znajdujących się w ofercie Skarbnicy Narodowej. Sesja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Kierowniczka Działu Numizmatycznego, pani Irena Borowczak dziękując prelegentom wyraziła nadzieję, że współpraca ze Skarbnicą Narodową i NBP w popularyzacji numizmatyki będzie kontynuowana. Wiesław Kopicki zapewnił o tym, że jednym z celów działalności Skarbnicy Narodowej jest poszerzanie wiedzy o monetach, także bydgoskie Muzeum zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |