Numizmatyka a prawo probiercze
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

22.02.2011

Witajcie,

Ostatnio “gorący temat” w środowisku numizmatycznym.
Czy medale kolekcjonerskie wykonane z metali szlachetnych powinny być oznaczane próbami probierczymi lub przechodzić badania w urzędach probierczych?

Niestety obecne przepisy nie precyzują tej kategorii “wyrobów” jasno. Są one także niespójne z przepisami Unijnymi gwarantującymi swobodny przepływ towarów w Unii Europejskiej.

Oczywiście wszystkie medale kolekcjonerskie w ofercie Skarbnicy Narodowej, wykonane z metali szlachetnych, przeszły stosowne procedury.  Zapraszam na stronę Skarbnicy Narodowej: www.skarbnicanarodowa.pl

Nie mniej dziwne wydaje się, że to co wykonała np. Państwowa Mennica w Berlinie można sprzedawać bez ograniczeń w Niemczech, w Polsce wymaga już dodatkowych badań przed wprowadzeniem do obrotu.

 Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
World Money Fair 2011 - Berlin
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

26.01.2011

Witajcie,
W piątek 28.01.2011 rozpoczynają się w Berlinie (centrum konferencyjne Estrel) największe na świecie targi numizmatyczne - World Money Fair 2011 http://www.worldmoneyfair.ch/wmf/english/index.html
Skarbnica Narodowa oraz Samlerhuset Group jak zwykle będą obecne na targach.
Ciekawe monety, unikalne numizmaty, nowe technologie - wszystko to można będzie zobaczyć już za kilka dni.
Serdecznie zapraszam,
Adam Zieliński

Komentarze (0)
Monety w 2011
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

05.01.2011

Witajcie,

Po świątecznej przerwie, wkraczamy w nowy rok.

Co przyniesie? Czy złoto przekroczy jakiś kolejny magiczny pułap? Czy cena srebra nadal będzie rosła?
Miejmy nadzieję, że te spekulacyjne bańki jednak pękną i będziemy się mogli skupić na tym co najważniejsze - czyli na kolekcjonowaniu monet. Kolekcjonowaniu monet dla ich piękna, wartości historycznych i emocjonalnych, a nie dla tego, że zawierają ileś tam gramów kruszcu…

 Mam nadzieję, że 2011 będzie pod tym względem ciekawym rokiem dla numizmatyków.

Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Kolekcjoner - monety NBP
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

24.11.2010

Witajcie po chwili przerwy w blogowaniu - targi numizmatyczne w Pekinie.

Uważni czytelnicy dostrzegli ostatnio informację, że system sprzedaży monet kolekcjonerskich NBP KOLEKCJONER odbija się także negatywnie na wynikach nie tylko NBP ale także Mennicy Polskiej, która monety bije. Głównym powodem jest oczywiście popyt o wiele niższy niż zakładano. Wydaje się, że NBP sam sobie strzelił w kolano nadmiernie komplikując system sprzedaży - jest to na pewno rozwiązanie unikalne na skalę światową. Polskie monety kolekcjonerskie cieszyły się kiedyś wielkim powodzeniem w Polsce oraz za granicą. Użyłem tu czasu przeszłego świadomie - cieszyły się powodzeniem…

Środowisko numizmatyczne liczy, że KOLEKCJONER zniknie i powrócimy do dawnego, sprawdzonego systemu rozprowadzania monet kolekcjonerskich.

 Trzymam kciuki,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Cena złota - co oznacza?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

26.10.2010

Witajcie,

Sporo osób ostatnimi czasy ekscytuje się rosnącą ciągle ceną złota. Oczywiście wygląda to dosyć spektakularnie denominowane w USD, ale jest to po części wypadkowa świadomej dewaluacji dolara przez Rząd USA. Cena w EURO wzrasta ale nie jest to już tak fantastyczny “wynik”.

Skarbnica Narodowa (www.skarbnicanarodowa.pl) posiada oczywiście w swojej ofercie złote monety kolekcjonerskie. Monety te są dostępne od wielu lat i cieszą się niezmiennym powodzeniem wśród szerokiego grona kolekcjonerów.

Pozdrawiam serdecznie,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
VI Warszawskie Międzynarodowe Targi Numizmatyczne - Coin Exp
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

12.10.2010

Witajcie,

 W czwartek 14.10.2010 rozpoczynają się 6 Warszawskie Międzynarodowe Targi Numizmatyczne - Coin Expo 2010.

Skarbnica Narodowa zaprezentuje najnowszą kolekcję monet poświęconych Igrzyskom Olimpijskim ‘Londyn 2012′. W oficjalnej ceremonii wezmą udział przedstawiciele Royal Mint z Wielkiej Brytanii oraz Adam Krzesiński - Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Więcej informacji na stronie Polska The Times

 Do zobaczenia w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 14-16.10.2010.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Podróże po świecie monet
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

05.10.2010

Witajcie,
W tym tygodniu polecam wywiad ze mną
Zapraszam na łamy EuroStylu
Rozmawiamy z redaktorem naczelnym o numizmatyce, o ciekawostkach ze świata monet oraz o tym co nowego szykuje na jesienny sezon Skarbnica Narodowa www.skarbnicanarodowa.pl
 Zapraszam do lektury,
Adam
Zieliński

Komentarze (0)
Srebro nowe złoto?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

22.09.2010

Witajcie

 Po długiej przerwie wakacyjnej, powracam z blogiem.

 Srebro, do niedawna ubogi krewny złota, nagle zaczęło gwałtownie się “umacniać”. Tydzień temu cena srebra za uncję przekroczyła USD 20 (wczorajsza wycena średnia to USD 20.91).
Być może jest to początek korekty ceny złota i srebra. Pamiętajmy iż historycznie relacja srebra do złota to 1:10 (czyli 10 srebrnych monet, równe było 1 złotej monecie).

Tak popularny ‘Srebrny Orzeł’, którego największym dystrybutorem w Polsce jest Skarbnica Narodowa (www.skarbnicanarodowa.pl )
to uncja czystego srebra. Czas na zakupy? Tutaj link do strony na której można bezpośrednio zamówić monetę (www.srebrnyorzel.pl)

 Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Czy system Bretton Woods powinien powrócić?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

03.08.2010

W dawnych, dobrych czasach (przed 1973 kiedy to updadł system Bretton Woods) każdego dnia wiadomo było ile kosztuje uncja złota. Było to ustalone na poziomie USD 35 za uncję po dewaluacji dolara z lat 30 XX wieku (zmiana z USD 20.67 na USD 35 za uncję). Tuż przed upadkiem cena złota została „podniesiona” do USD 42.22 lub jak kto woli dolar został zdeprecjonowany. Po „uwolnieniu” ceny złota w 1973 jego cena wzrosła gwałtownie dochodząc do poziomu USD 850 za uncję w 1980 r. I to jest ciekawostka – czy złoto podrożało czy też wiara w amerykańską walutę osłabła i dolar został zdeprecjonowany o 90%?Czy dzisiejsza cena złota USD 1188 (dane z 3.08.2010) za uncję ma tak naprawdę cokolwiek wspólnego z wartością kruszczu, który wycenia, lub wiarą w gospodarkę USA? 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Skarb numizmatyczny w Warszawie
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

27.07.2010

W czasie remontu kamienicy na Rynku Starego Miasta w Warszawie znaleziono ponad 1200 cennych monet. Przeleżały w worku 300 lat. Stołeczny Konserwator Zabytków pochwalił się cennym znaleziskiem. Skarb odnaleziono w czasie remontu piwnicy kamienicy pod adresem Rynek Starego Miasta 30 w Warszawie. 

Monety to orty, tynfy i szóstaki koronne z drugiej połowy XVII wieku. 1211 monet zostało zakopane w worku, który ukazał się po zdjęciu większej ilości ziemi.

Pozdrowienia, 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |