Co z groszem?
 Oceń wpis
   

Witajcie,

w ostatnich miesiącach w mediach pojawiały się informacje o nieopłacalności produkcji monet najniższych nominałów, a nawet o możliwości wycofania przez NBP jednogroszówek.  Gdyby do takiej sytuacji doszło, nie bylibyśmy pierwszymi. Ostatnio swoich najmniejszych nominałów pozbyła się Kanada. Z kolei już w 2003 roku ze swoimi dziesięcio- i dwudziestohalerzowymi monetami pożegnali się Czesi. Podobnie w 2008 roku postąpili Węgrzy wycofując z obiegu monety o nominale jednego i dwóch forintów. Do porzucenia jednocentówek przymierzają się nawet Stany Zjednoczone.

Tymczasem w Polsce popyt na jednogroszówki zamiast spadać, stale wzrasta: tylko w 2011 r. do obiegu trafiło 270 mln nowych jednogroszówek i 150 mln dwugroszówek. Według danych NBP, na koniec 2011 r. w obiegu było 4,3 mld jednogroszówek i 2,18 mld dwugroszówek. Prawda, że sporo?

Co zatem sprawia, że tak bardzo pokochaliśmy drobne? Można powiedzieć, że jednogroszówki są dźwignią handlu: ze wszystkich stron kuszą nas promocje z końcówkami 99 groszy. Ale problem ma również swoje drugie oblicze związane z przedsiębiorczością Polaków. Okazuje się, że koszt produkcji jednogroszówki jest pięciokrotnie większy niż jej wartość: m.in. przez wzrost cen miedzi. Sprawdza się tutaj powiedzenie, że najwięcej można zarobić na pieniądzach wartych najmniej. W tym wypadku opłaca się przetopić monety i sprzedać je z zyskiem.

Jednak NPB już myśli nad innym rozwiązaniem: w najbliższym czasie zostanie zmieniony skład stopu monet tak, aby ich wartość nie przekraczała aż tak bardzo wartości nominalnej. Obecnie jednogroszówki są bite z mosiądzu manganowego Mm 59 (stop zawiera 59 proc. miedzi, 40 proc. cynku i 1 proc. podnoszącego trwałość monet manganu). Skład nowych monet nie jest jeszcze znany, ale prawdopodobnie nowe jednogroszówki będą lżejsze. Zatem już niedługo możemy mieć lżej w kieszeniach.

Na koniec chciałbym uspokoić wielbicieli „drobnych”. W najbliższym czasie NBP nie wycofa jednogroszówek. Pojawiły się wątpliwości, czy byłoby to zgodne z obowiązującym prawem. Dodatkowo wycofanie „drobnych” mogłoby spowodować wzrost cen. Nie bez znaczenia jest również zwyczajne przywiązanie do „miedziaków”.  Wraz z ewentualnym wycofaniem jednogroszówek tradycyjne powiedzenia takiej jak „liczmy się co do grosza”, czy „za ostatni grosz” straciłyby swój materialny wymiar :)

Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Double Eagle 1933 w Warszawie
 Oceń wpis
   

Witajcie,

16-17 marca 2012 przyjedzie do Polski legenda amerykańskiej i światowej numizmatyki – dwudziestodolarowa złota moneta Double Eagle z 1933 r.
 
To najdroższa złota moneta świata, która kiedykolwiek została sprzedana na aukcji – kolekcjonerom na jej widok zapiera dech w piersiach, a rząd USA uznał ją za skarb narodowy!
 
Wystawa otwarta będzie dla szerokiej publiczności tylko 2 dni.
Już teraz trzeba już rezerwować czas.
 
 
16-17 marca 2012 r.
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego
w Warszawie, ul. Puławska 113a.
Wystawa czynna dla zwiedzających:
16 marca: 14:00-18:00
17 marca: 10:00-18:00
 
Warszawska wystawa jest częścią tournée po Europie, które rozpocznie się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach. Tournée organizowane jest przez Samlerhuset Group BV – której częścią jest nasza Skarbnica Narodowa.
 
Natomiast monetę Double Eagle wypożyczono ze zbiorów Smithsonian Institution w Waszyngtonie - jednej z największych instytucji kulturalnych na świecie.
 
Oprócz tej legendarnej emisji przedstawimy także bogatą kolekcję złotych monet, stanowiących niezwykle istotny element amerykańskiej historii.
 
Więcej o samej wystawie i tej unikalnej monecie: www.double-eagle.pl
 
Gorąco zapraszam,
 
Adam Zieliński
Komentarze (0)
World Money Fair 2012 Berlin
 Oceń wpis
   

Targi w pełni!

Największe w jakich dotychczas uczestniczyłem. Organizatorzy zaanektowali już nawet część lobby hotelowego, aby pomieścić wszystkich wystawców.

Skarbnica Narodowa www.skarbnicanarodowa.pl także obecna na targach, jak co roku.

Zapraszam

Adam Zieliński 

Komentarze (0)
World Money Fair Berlin 2012 - targi numizmatyczne
 Oceń wpis
   

Witajcie

W tym tygodniu ruszają największe na świecie targi numizmatyczne - Worl Money Fair 2012.

Zapraszamy do Berlina od piątku 3.02 do niedzieli 5.02.2012.

Więcej infromacji na stronie:
http://www.worldmoneyfair.ch/wmf/english/index.html 

Gościem honorowym w tym roku jest Royal Mint z Wielkiej Brytanii. Skarbnica Narodowa już od wielu lat ma w swojej ofercie monety emitowane przez Royal Mint. W tym roku szczególna gratka to monety z programu olimpijskeigo Londyn 2012.
http://www.skarbnicanarodowa.pl/srebrne-monety/kolekcje-srebrnych-monet/londyn-2012-oblicza-wielkiej-brytanii

Zapraszam serdecznie,

Adam 

Komentarze (0)
Najbardziej pożądana moneta wkrótce w Polsce...
 Oceń wpis
   

Witajcie,

Już niedługo będziemy mieć dla Was nie lada gratkę. Do Polski przyjedzie jedna z najbardziej pożądanych monet.
 
Więcej na razie powiedzieć nie mogę, ale już niedługo zdradzę szczegóły...

Pozdrowienia,

Adam Zieliński
www.skarbnicanarodowa.pl

 

Komentarze (0)
Cena złota w 2012
 Oceń wpis
   

Witajcie

Ostatnio w prasie pojawiły się najróżniejszego typu spekulacje jaka będzie średnia cena złota w 2012. Ewidentie autorzy tych artykułów więdzą coś czego nie znają nawet eksperci..

Pamiętajmy, że w czasach niestabilnych, historycznie uciekamy do pewnych i gwarantowanych form inwestowania. Złoto jest za takie uważane.

Natomiast, zastanawiając się nad tym przez chwilę, to właściwie dlaczego tak jest? Przecież to nadal tylko kwestia umowna. Złoto nie jest nam niezbędne do codziennego życia (oprócz funkcji zdobniczej), a więc popyt na nie jest tak naprawdę czystą spekulacją. A co za tym idzie, cena jest także niestety umowna...

Uważam, że obecna, astronomiczna cena, jest tylko bańką, która lada chwilę pryśnie...

A więc - uwaga na cenę złota wtym roku!

Adam Zieliński
www.skarbnicanarodowa.pl

 

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa sponsoruje Kukabury
 Oceń wpis
   

Witajcie,

Kukabura - to taki ciekawy ptak australijski.Jest to także jedna z naciekawszych srebrnych monet australijskicj, emitowanych rok po roku przez Perth Mint.
Skarbnica Narodowa (www.skarbnicanarodowa.pl) jest oficjalnym dystrybutorem The Perth Mint w Polsce.

Aby uczić tę długoletnią współpracę, Skarbnica Narodowa sponsoruje wszystkie ptaki kukabura przebuwające w polskich ogrodach zoologicznych.

Zapraszam do oglądania tych żywych jak i numimatycznych okazów.

Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Skarbnica Narodowa wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

27.07.2011

Witajcie po długiej przerwie wakacyjnej,
Skarbnica Narodowa od 2011 wspiera gabinet numizmatyczny Muzeum Narodowego w Warszawie.
Fundusze przeznaczone będą między innymi na zakup cennych numizmatów wzbogacających ekspozycję Muzeum Narodowego.
Zapraszam serdecznie,
Adam

Komentarze (0)
Srebro - co dalej?
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

06.04.2011

Witajcie,
Cena srebra rośnie nadal.  Czy “grozi” nam powrót do dawnego parytetu srebra i złota (1 złota moneta równała się 10 srebrnym)?
W 2006 roku Skarbnica Narodowa oferowała 1 oz srebrną monetę ‘Silver Eagle’ za 49 zł.
W 2011 cena ‘Silver Eagle’ to już cena bliska 90 zł. http://www.skarbnicanarodowa.pl/srebrne-monety
Zapowiada się ciekawy rok.
Pozdrowienia,
Adam Zieliński

Komentarze (0)
Srebro nowe złoto cz. 2
 Oceń wpis
   

tekst archiwalny

09.03.2011

Witajcie

Cena srebra gwałtownie rośnie w ostatnich dniach.  Zaczyna to przypominać wzrosty cen złota z 2010 r.

Czy oznacza, to że inwestycje w srerbne monety to dobry pomysł? Niekoniecznie - pamiętajcie, że cena srebrnych monet kolekcjonerskich (wersja proof) to nie tylko cena kruszcu z którego moneta jest wykonana. Wiele bardzo ciekawych, srebrnych monet kolekcjonerskich dostępnych jest na stronie Skarbnicy Narodowej http://www.skarbnicanarodowa.pl/srebrne-monety

 Miłego kolekcjonowania,

Pozdrowienia,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |