Amerykański sen spełnia się na monetach
 Oceń wpis
   

 Amerykańskie dolary są marzeniem każdego pasjonata kultury i historii USA. Są symbolem wielkiego snu o wolności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy Stanów Zjednoczonych. Ich emisje są ściśle ograniczone, przez co tylko nieliczni mogą je pozyskać do swoich kolekcji. Obecnie w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazł się program okolicznościowych dolarów amerykańskich przedstawiający numizmaty upamiętniające istotne wydarzenia oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki oraz dzieje świata.

Skarbnica Narodowa Statua Wolności

Amerykańskie dolary od lat królują na aukcjach numizmatycznych, osiągając astronomiczne kwoty sprzedaży. Od 2013 roku najdroższą monetą świata jest pierwszy dolar Stanów Zjednoczonych Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Mieliśmy okazję gościć niedawno ten egzemplarz podczas wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Kilka lat wcześniej zaprosiliśmy do Warszawy inną amerykańską monetę  Double Eagle z 1933 roku, której wartość na aukcji w 2002 roku osiągnęła zawrotną sumę ponad 7,5 miliona dolarów.

 

Wiem, że wielu polskich kolekcjonerów niezwykle ceni sobie amerykańskie numizmaty i z wielką pasją dba o urozmaicanie swoich kolekcji o wartościowe okazy. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić Państwu jedne z najwspanialszych współczesnych emisji okolicznościowych. Kolekcję otwiera moneta z 1986 r. wybita w 100. rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności. Jej awers prezentuje spektakularne, dynamiczne zbliżenie twarzy Statuy Wolności. Rewers z kolei uwiecznia drugą ikonę amerykańskiej kultury bielika amerykańskiego. Na monecie nie mogło zabraknąć słynnego motto In God we trust, czyli: W Bogu pokładamy nadzieję.

 

W kolekcji amerykańskich złotych dolarów znalazły się również inne cenne egzemplarze.  Konstytucja USA z 1987 roku to moneta wyemitowana z okazji 200. rocznicy uchwalenia tego fundamentalnego aktu prawnego, najstarszej konstytucji na świecie. Na awersie monety przedstawiono stylizowany wizerunek bielika trzymającego w szponach pióro. Na rewersie zobaczymy już pióro w całej okazałości oraz kaligrafowaną inskrypcję We the People My, Naród, która nawiązuje do pierwszych słów konstytucji USA.

 

Kolekcję uzupełniają jeszcze m.in. moneta  Krzysztof Kolumb z 1992 r. wybita z okazji 500 lecia odkrycia Amerycki, Mount Rushmore z 1991 roku upamiętniająca tę niezwykłą górę, Bald Eagle z 2008 roku czy też Olympic Seul z 1988 roku.

 

Tak prestiżowa kolekcja wymaga również odpowiedniej oprawy. Każda z monet znajduje się w akrylowo-magnetycznej kapsule, a całość umieszczona jest w ekskluzywnej kasetce, gdzie oprócz monet znajdą się rówież odpowiednie certyfikaty potwierdzające autentyczność okazów oraz przygotowane specjelnie na potrzeby kolekcji karty historyczne, opisujące wydarzenia upamiętnione na monetach.

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Monety olimpijskie PyeongChang wkrótce w Polsce
 Oceń wpis
   

Emocje po Rio 2016 jeszcze nie opadły, a już wiemy, jak będą wyglądać pierwsze monety wyemitowane z okazji zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich! 22 września w Seulu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w oficjalnej premierze programu numizmatycznego PyeongChang 2018 jako jeden z jedynie 6 międzynarodowych dystrybutorów tego programu. Z pewnością ucieszy Państwa fakt, że pierwsze monety będą dostępne w Skarbnicy Narodowej już na początku 2017 roku.

Skarbnica Narodowa PyeongChang

 

Oficjalny program monet olimpijskich PyeongChang 2018 składa się z dwóch serii. W każdej z nich znajdziemy m.in. dwie złote monety o wadze 1 uncji i uncji oraz 8 srebrnych monet. Każda z monet została wybita z najczystszego srebra i złota.

To niesamowite, jak zaprezentowane numizmaty oddają niuanse kultury i mentalności mieszkańców Korei Południowej. Projekt każdej z monet przepełniony jest ukrytą metaforyką, jednocześnie prezentując najwyższy kunszt sztuki menniczej. Nieprzypadkowo dewizą zbliżających się igrzysk jest hasło: Passion. Connected w tym ujęciu PyeongChang 2018 należy traktować jako etap światowego festiwalu, gdzie ludzie będą dzielić się swoimi inspiracjami. Hasło oznacza także otwartość i gościnność PyeongChang, gdzie wszystkie pokolenia będą mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie a wszystko to za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii. Ten sposób myślenia ma swoje wyraźne przełożenie na projekt monet olimpijskich.

Skarbnica Narodowa monety PyeongChang

Rewers jest wspólny dla każdej z monet przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, które to według twórców na przedstawiać świat otwarty dla każdego. Widniejący na rewersie symbol to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie PyeongChang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Również znak został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy nawiązuje do śniegu, lódu oraz sportowców zimowych. Tym, co wzbudziło mój największy podziw, są z kolei motywy przedstawione na awersach. Złota moneta o masie 1 uncji ukazuje tradycyjny południowokoreański sport zimowy gorosoi ski, z kolei ta o masie o połowie mniejszej prezentuje imponujący obiekt, na którym odbędzie się konkurs skoczków narciarskich Alpensia Ski Jumping Centre w PyeongChang. Nie wszystko jest jednak widoczne już na pierwszy rzut oka, uważnie przyglądając się monecie zauważamy ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.

Warto również poświęcić dłuższą chwilę na podziwianie każdej z ośmiu srebrnych monet. Ich awersy przedstawiają dynamiczne ujęcia wybranych zimowych dyscyplin olimpijskich. Tło każdego z awersów tworzy geometryczny wzór imitujący zmrożone płatki śniegu. W pierwszej ósemce monet olimpijskich znalazły się m.in. takie dyscypliny jak: łyżwiarstwo szybkie, hokej, biathlon czy narciarstwo alpejskie.

Monety mają jedną z najniższych limitacji w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Emisja południowokoreańskiego programu numizmatów przewiduje zaledwie 25 tysięcy sztuk każdej ze srebrnych monet. Z kolei w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Sochi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pyeongchang rozpoczną się 9 lutego 2018 roku. Korea Południowa ma już doświadczenie w organizacji tego rodzaju imprezy sportowej w 1988 roku była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w Seulu

Pozdrawiam
Adam Zieliński
Komentarze (0)
Otrzymaliśmy Oscara Biznesu!
 Oceń wpis
   

Nie pracujemy dla nagród, ale gdy te wędrują w nasze ręce, czujemy ogromną satysfakcję. Właśnie całą nasza grupa Samlerhuset Group, otrzymała brązową statuetkę Stevie Award w  konkursie International Business Awards, w kategorii Kampania PR Roku Wydarzenia. Nagroda ta, nie bezpodstawnie, nazywana jest Oscarem Biznesu!

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Stevie Award


W tym prestiżowym międzynarodowym konkursie nagrodzeni zostaliśmy za organizację kampanii Waterloo 200, związanej z dwusetną rocznicą ostatniej bitwy Napoleona. Upamiętniając to wielkie wydarzenie,  które zmieniło historię całej Europy, stworzyliśmy serię monet i medali we współpracy z angielskim Worcestershire Medal Service. To instytucja, która bije medale dla samej Królowej Elżbiety II! Z kolei dochód ze sprzedaży numizmatów powędrował do charytatywnej instytucji Waterloo 200, organizującej serię programów edukacyjnych związanych z rocznicą bitwy pod Waterloo. 
 
Stevie Award to wielki międzynarodowy konkurs w tegorocznej edycji, jury złożone z 200 światowych ekspertów przez ponad 3 miesiące wyłaniało laureatów z ponad 3800 nadesłanych zgłoszeń. Znalezienie się w tej prestiżowej grupie to potężne wyróżnienie i docenienie ogromu naszej pracy. Tym bardziej, że to już druga statuetka Stevie Award, którą otrzymaliśmy! Pierwsza, przyznana w 2012 r. wyróżniła europejskie tournée białego kruka światowej numizmatyki amerykańskiej dwudziestodolarówki Double Eagle z 1933. We współpracy z największą amerykańską instytucją muzealną Smithsonian Institution, sprowadziliśmy po raz pierwszy do Europy tę niesamowitą monetę. W rezultacie Double Eagle w ciągu miesiąca zwiedził 7 europejskich stolic, w tym Warszawę. 

Takie wyróżnienia motywują nas jeszcze bardziej do szerzenia naszej ogromnej pasji numizmatyki!
 
Dziękuję!

Pozdrawiam
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Numizmatyczne wydarzenie lata Anaheim World's Fair of Money
 Oceń wpis
   
Od 9 do 12 sierpnia 2016 roku jesteśmy w amerykańskim Anaheim na międzynarodowych targach numizmatycznych World's Fair of Money, organizowanych przez American Numismatic Association Wydarzenie przyciągnęło tysiące wystawców, dla których targi są okazją do pokazania światu swoich najcenniejszych skarbów. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli Skarbnicy Narodowej.
 
 
Prawdziwą gratką dla przybyłych kolekcjonerów są aukcje rzadkich numizmatów. Prestiżowa Stacks Bowers Galleries nigdy nie zawodzi i również tym razem przygotowała dla uczestników coś specjalnego numizmaty z najwyższej półki. Na aukcji w Anaheim można zatem wylicytować Liberty Head Double Eagle z 1898 roku, czy Libertas Americana Medal z 1782 roku. 
 
Równie interesujące z punktu widzenia kolekcjonera są organizowane tu aukcje charytatywne. Pasjonaci mogą wesprzeć szczytny cel i wzbogacić kolekcję o srebrnego dolara Flowing Hair Stella z 1880 roku, czy niemieckiego talara Brunswick-Wolfenbuttel z 1620 roku.
 
Skarbnica Narodowa targi Anaheim
 
Ważnym punktem każdej edycji World's Fair of Money są seminaria poświęcone wybranym zagadnieniom numizmatycznym. Podczas takich spotkań możemy wysłuchać niesamowitych historii i barwnych opowieści ludzi, dla których numizmatyka jest życiową pasją. Dzięki takim wydarzeniom możemy poznawać najnowsze trendy technologiczne w mennictwie oraz zobaczyć niezwykle rzadkie egzemplarze monet. 
 
World Money Fair w Anaheim będę wspominać jako numizmatyczne wydarzenie tego lata nie tylko dzięki niesamowitym numizmatom, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy podobnie jak kolekcjonerzy Skarbnicy Narodowej mają pasję i wytrwale kultywują to piękne hobby.  
 
Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Rio 2016 – w oczekiwaniu na medale Polaków
 Oceń wpis
   

Cały świat z zapartym tchem czeka na rozpoczęcie XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich, które po raz pierwszy rozegrają się w Ameryce Południowej w Rio de Janeiro. Stolica karnawału zmieni się w arenę rywalizacji sportowej. Wszyscy wierzymy, że tegoroczne igrzyska będą obfitować w zwycięstwa naszych reprezentantów. W oczekiwaniu na złote, srebrne i brązowe medale przedstawiam oficjalne monety olimpijskie, wyemitowane przez kraj gospodarza igrzysk. Już niebawem mogą stać się pamiątką po sukcesach polskich sportowców.

Skarbnica Narodowa Rio 2016 Muzuem Sportu i Turystyki w WarszawieSkarbnica Narodowa z dumą wspiera sportowe zmagania Polaków, dlatego przy okazji kolejnych igrzysk umożliwiamy polskim kolekcjonerom wzbogacenie swoich zbiorów o monety olimpijskie. Tegoroczna emisja jest wyjątkowa limitacja kolekcji Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 jest 6-krotnie mniejsza od tej z Pekinu z 2008 roku. Tylko 25 000 sztuk każdej z monet na cały świat! Hobbyści zwracają uwagę jeszcze na jeden ciekawy fakt Brazylia do tej pory nie wyemitowała zbyt wielu monet kolekcjonerskich program monet olimpijskich jest zatem pierwszym tak dużym przedsięwzięciem numizmatycznym.

Skarbnica Narodowa Rio 2016Na komplet składają się 4 serie, w każdej z nich znajduje się moneta przedstawiająca brazylijską florę, faunę, muzykę czy architekturę. Każda z monet poświęconych danej dziedzinie kulturowej ma również wspólny rewers, prezentujący wybrane miejsca sportowych zmagań. Na rewersach monet poświęconych muzyce ukazano mecz siatkówki na słynnej plaży Copacabana, z kolei na tych z brazylijską fauną możemy zobaczyć dwóch kolarzy jadących przez Park Narodowy Tijuca. Rewers monet prezentujących brazylijską architekturę przestawia biegaczy w Parku Flamengo, a ten z brazylijską fauną ukazuje wioślarzy na jeziorze Rodrigo de Freitas.

Bank Centralny Brazylii wyemitował również 16-elementowy zestaw monet olimpijskich w blistrach kolekcjonerskich. Monety wybito w bimetalu, ich centrum zostało wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast pierścień zewnętrzny to stal platerowana brązem. Charakteryzują się ciekawą kompozycją kolorystyczną i godnym podziwu kunsztem wykonania. Na awersach przedstawiono dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie, rewers z kolei jest wspólny dla każdej z monet przedstawia wartość nominalną, 1 reala.

Piękno tych kolekcji wzbudza pożądanie każdy kolekcjoner interesujący się sportem chciałby zdobyć wszystkie monety, jednak nie każdy będzie miał taką szansę. W numizmatyce jest czasem jak w sporcie trzeba być szybkim i gotowym na zdrową rywalizację.

Skarbnica Narodowa Rio 2016

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra
 Oceń wpis
   

W tym roku mija 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja oraz 125. rocznica wystawienia obrazu Jana Matejki, na którym artysta uwiecznił to niezwykłe wydarzenie. Z okazji podwójnego jubileuszu dzieło mistrza zostało przeniesione na komplet 24 srebrnych monet wykonanych z kilograma czystego kruszcu. Nieliczni szczęśliwcy będą mogli powiększyć swoje zbiory o tę kolekcję - jej światowa limitacja to zaledwie 250 sztuk.

Przeniesienie obrazu Jana Matejki z zachowaniem wszelkich detali nie byłoby możliwe bez zastosowania bardzo pracochłonnej metody bezkrawędziowego tampondruku. Odzwierciedlenie dzieła na 24 monetach to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj tuż przy krawędzi monety posiadają niewypełnioną przestrzeń nazywaną otokiem. W tym jednak przypadku - dzięki rozwojowi technik menniczych - udało się przenieść każdy szczegół obrazu bez potrzeby pozostawienia czystej srebrnej przestrzeni na brzegach monet. Tym samym po złączeniu ze sobą wszystkich 24 numizmatów możemy przestudiować każdy detal dzieła Matejki.

Warto zauważyć, że na swym obrazie Matejko przedstawił kilkanaście najważniejszych postaci tamtego okresu, m.in.: ówczesnego Marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, trzymającego w prawej ręce tekst Konstytucji. Mężczyzna jest niesiony przez dwóch posłów: Aleksandra Linowskiego i Ignacego Zakrzewskiego. Oprócz nich możemy rozpoznać sylwetki m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  Jana Dekerta z córką Marianną, Kazimierza Nestora Sapiehy, Andrzeja Zamoyskiego, Stanisława Staszica, Józefa Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego czy Jana Suchorzewskiego. Interesujące w tym dziele jest również to, że chcąc ukazać doniosłość uwiecznionego wydarzenia, Matejko nie do końca trzymał się faktów historycznych, np. Jan Dekert zmarł przed uchwaleniem Konstytucji. Został on jednak namalowany ze względu na swoją pozycję i wzniosłe działania - był ważną osobą dla całej warstwy mieszczańskiej.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Bardzo się cieszę, że to właśnie w Skarbnicy Narodowej będzie można znaleźć wyjątkowy numizmat, który doskonale oddaje historyczny przekaz i narodowe dziedzictwo tego wydarzenia.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Numizmatyczne szaleństwo Euro 2016
 Oceń wpis
   

Już niebawem ogarnie nas gorączka piłkarskich emocji, związana z Mistrzostwami Europy organizowanymi we Francji. W oczekiwaniu na to wielkie wydarzenie, możemy podziwiać przepiękne monety emitowane specjalnie z okazji Euro 2016 przez Monnaie de Paris.

Przy każdej edycji Mistrzostw Europy kraj gospodarzy emituje serię monet upamiętniających
to wydarzenie. Wielka rywalizacja trwa nie tylko na boisku, ale i w mennictwie! Projektanci oficjalnych monet Mistrzostw prześcigają się w wyjątkowych pomysłach i niesamowitym wzornictwie. Dzięki rozwojowi techniki mennicznej w tegorocznej emisji znajdziemy m.in. oficjalną złotą monetę UEFA EURO 2016, w której ręcznie umieszczono wypukłą piłkę z białego złota.

 EURO2016, moneta 200 euro rewers

EURO 2016, moneta 200 awers

Z okazji Euro 2016 mamy okazję podziwiać złote monety o nominałach: 500, 200, 50 i 5 euro, a także srebrne o nominale 50 i 10 euro. Na rewersach wszystkich monet przedstawiono boisko piłkarskie, na którym bramki zastąpione są przez dwa łuki triumfalne. W tle znajduje się kompozycja symbolizująca heksagon i flagę Francji. Na awersach zaś zobaczymy piłkarzy w dynamicznych pozach, np. napastnika uderzającego piłkę z woleja czy bramkarza starającego się obronić strzał.

 

 

 

Euro 2016, moneta srebrna 10, awers

EURO 2016, moneta srebrna, piłka nożna, 10 euro, piłkarz,voley

 

Numizmaty te są wspaniałą pamiątką nie tylko dla kolekcjonerów, ale także dla zagorzałych kibiców piłki nożnej. Tegoroczne mistrzostwa są dla nas Polaków wyjątkowe, ponieważ mamy duże oczekiwania i równie wielkie nadzieje! Wierzę, że nie tylko ja z niecierpliwością wyczekuję występów polskiej kadry w rozgrywkach UEFA EURO 2016.

 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
World Money Fair Berlin 2016
 Oceń wpis
   

 Szanowni Państwo,

jak co roku nie mogło nas zabraknąć na jednym z najważniejszych i największych wydarzeń numizmatycznych świata w weekend odbyły się targi World Money Fair w Berlinie.

World Money Fair to targi, do których kolekcjonerzy numizmatyki, dystrybutorzy i inwestorzy metali szlachetnych z całego świata przygotowują się przez cały rok. Wydarzenie skupia ponad 330 wystawców, przedstawicieli ponad 60 mennic i banków centralnych oraz ponad 15 000 zwiedzających ze wszystkich kontynentów. Dla nas to czas nieustannych interesujących rozmów oraz poznawania numizmatycznych nowinek. Wykorzystując zdobytą tam wiedzę, w najbliższych miesiącach, zaprezentujemy Państwu nowe monety i medale z różnych zakątków świata.

Niezwykle ciekawy był tegoroczny gość honorowy targów - Korea Południowa. Mieliśmy szansę obejrzeć całą gamę południowokoreańskich monet oraz najbardziej charakterystyczny numizmatem, jakim jest emitowana przez Bank Korei 18-milimetrowa moneta wykonana ze stopu miedzi i aluminium, o nominale 10 Won.

World Money Fair organizowane są od 45 lat. Z każdą edycją przybywa międzynarodowych wystawców. W tym roku targi odbyły się w siedzibie Estrel Convention Center w Berlinie i trwały od 5 do 7 lutego,

pozdrawiam serdecznie z Berlina, 

Adam Zieliński 

Skarbnica Narodowa targi numizmatyczne

Skarbnica Narodowa targi

Skarbnica Narodowa World Money Fair

Skarbnica Narodowa World Money Fair Berlin

 

 

Komentarze (1)
Najcenniejsza moneta świata w Polsce
 Oceń wpis
   

 Najdroższa moneta świata, najprawdopodobniej pierwszy wybity dolar w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. wart ponad 10 milinów USD będzie gościem na Zamku Królewskim w Warszawie! Już od 16 do 18 lutego każdy będzie mógł podziwiać tę niesamowitą monetę.

 Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar

 

zdjęcia: Stack´s Bowers Galleries

W 1792 roku, na mocy Coinage Act, srebrny dolar stał się oficjalną jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych. Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko zorientowali się, że narzędzia którymi dysponują są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie 1758 sztuk. Do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk Flowing Hair Dollar z pierwszego roku produkcji, jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie.

Prezentowany na wystawie egzemplarz Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. określa się nazwą Neil/Carter, która wzięła się od nazwisk dwóch właścicieli. Dokładne badania sugerują, że może to być jeden z pierwszych amerykańskich dolarów wybitych ponad dwa wieki temu. Moneta zachowała się w doskonałym stanie. Ten egzemplarz to jedyny znany okaz prezentujący wszystkie właściwości, którymi powinien cechować się pierwszy dolar. Warto zwrócić uwagę na dobrze zachowane bicie, widoczne od części centralnej monety, aż po jej brzegi. Lustrzane refleksy przepływające przez awers i rewers monety, niezaburzone przez żadnego rodzaju zarysowania, są dowodem na niebywałą ochronę tego egzemplarza od pierwszych dni jego istnienia.

Na wystawie, oprócz tego białego kruka numizmatyki, zaprezentujemy jeszcze historyczną kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki wartą 4 miliony dolarów oraz ponad 100 pięknych amerykańskich monet, które weszły do historii numizmatyki, jak np. egzemplarz legendarnego Double Eagle z 1909, według projektu Saint Gaudensa.

Z ogromną dumą i przyjemnością zapraszam Państwa na wystawę!

Do zobaczenia,

Adam Zieliński

 

*****

 

Informacje szczegółowe:

Wystawa poświęcona najdroższej monecie świata odbędzie się w dniach 16-18 lutego br. w Sali Skarbca Wielkiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę będzie można zwiedzać od 10:00 do 16:00, wstęp wolny.

Komentarze (0)
Pokojowa Nagroda Nobla ze złota Fairmined
 Oceń wpis
   

 10. grudnia 2015 roku w Oslo, podczas gali wręczania Pokojowej Nagrody Nobla, po raz pierwszy w jej historii,  zwycięzcy otrzymają medal wykonany ze złota certyfikowanej jakości Fairmined, wydobywanego na małą, rzemieślniczą skalę. Prestiżowe wyróżnienie trafi do Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego.

 

Tegoroczny medal Pokojowej Nagrody Nobla, który stanowi symbol tej idei, pochodzi z małej kopalni Iquira w Kolumbii, odznaczonej certyfikatem Fairmined. Zarówno Mennica Norweska, gdzie od 1901 roku powstaje medal Pokojowej Nagrody Nobla, jak i jej właściciel firma Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z organizacją Alliance for Responsible Minning, chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślają ich wpływ na środowisko naturalne.

Skarbnica Narodowa Nagroda Nobla

Co ważne, wydobycie złota jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla wielu biednych społeczności w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 85-90% złota wydobywanego w dzisiejszym świecie pochodzi z większych kopalń, które są regulowane przez normy i przepisy krajowe i międzynarodowe. Pozostałe 10-15%, pochodzi jednak z kopalń działających na małą skalę, które zatrudniają ponad dziesięć milionów osób, czyli około 90% górników na świecie. Ich funkcjonowanie rodzi poważne wyzwania w odniesieniu do warunków pracy i wpływu na środowisko.  

Skarbnica Narodowa Nobel Prize

Wydobycie na małą skalę często odbywa się ręcznie, w trudnych warunkach. Górnicy oprócz wydobywania złota muszą podzielić je na kawałki, oczyścić w procesie obejmującym stosowanie rtęci. Jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich jak i dla ich otoczenia, a dodatkowo bardzo często odbywa się to bez zezwolenia władz. Jednak praca ta stanowi źródło utrzymania milionów ludzi i nie możemy o nich zapomnieć.

 Skarbnica Narodowa Fairmined

Organizacja z którą podjęliśmy współpracę Alliance for Responsible Minning stara się przekształcać kopalnie działające na małą skalę w bezpieczne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie firmy wydobywcze, pomagając im osiągnąć certyfikat Fairmined. Procedura uzyskania certyfikatu obejmuje wymagania dotyczące warunków pracy w  kopalniach i ich oddziaływania na środowisko. Przemysł biżuteryjny przebył już długą drogę w kierunku promowania odpowiedzialnego łańcucha dostaw, ale numizmatyka ma na tym polu pewne zaległości do nadrobienia. Przykład tegorocznego medalu Pokojowej Nagrody Nobla jest swoistym sygnałem wysłanym w świat, który ma ostatecznie zmienić sposób funkcjonowania kopalń działających na małą skalę.

 

 

Adam Zieliński

 

Źródło zdjęć: Erik Five Gunnerud. 

 

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |