Wystawa prezentująca olimpijskie monety wielkim sukcesem
 Oceń wpis
   

 Ogromne zainteresowanie oraz niesamowite emocje towarzyszyły wystawie monet olimpijskich, która miała miejsce w dniach 20-23 marca w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dzięki Skarbnicy Narodowej w jednym miejscu udało się zgromadzić monety wydawane przez państwa-gospodarzy Olimpiad od 1952 roku.

Miejsce wystawy nie było przypadkowe. W zbiorach obchodzącego w zeszłym roku swoje 60 urodziny Muzeum znajdują się niezwykłe eksponaty m.in. oryginalne medale olimpijskie oraz kajak, na którym pływał po mazurskich jeziorach Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II . Wystawę uzupełniają liczne filmy, nagrania dźwiękowe i prezentacje multimedialne.

Wystawa była świetną okazją do pokazania historii Igrzysk oraz tego jak wraz z upływem czasu zmieniały się nie tylko motywy występujące na monetach, ale również technika ich wytwarzania. Już w czasach antycznych zaczęto przedstawiać wizerunki walczących sportowców na monetach.  Pierwsze znane numizmaty tego typu są datowane na przełom IV/III w. p.n.e. Niemniej nowożytne Igrzyska Olimpijskie swojej pierwszej monety pamiątkowej doczekały się dopiero w 1951 r. Wtedy to rząd Finlandii zatwierdził bicie monety o nominale 500 Markkaa poświęconej XV Letnim Igrzyskom w Helsinkach w 1952 r.

Od tego czasu zainteresowanie olimpijskimi numizmatami z roku na rok wzrasta, a monety stają się nie tylko wyjątkową pamiątką tych najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, ale również wielką gratką dla kolekcjonerów.  Na przykład monety z Helsinek ze względu na swoją niską limitację (18 500 sztuk), są obecnie uważane za jedne z najbardziej niedostępnych monet olimpijskich na rynku numizmatycznym. Podobnie może się stać z monetami wybitymi z okazji najbliższej Olimpiady w Soczi.

WYSTAWA MONET OLIMPIJSKICH - KRONIKA WARSZAWY

 

 

 

Komentarze (0)
Numizmatyczna historia igrzysk w Muzeum Sportu i Turystyki
 Oceń wpis
   

Przed nami kolejne wielkie wydarzenie dla miłośników numizmatyki i sportu. 20-23 marca 2013 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie można podziwiać ponad pół wieku najpiękniejszych zmagań sportowych upamiętnionych na oficjalnych monetach olimpijskich.

Mimo iż źródeł olimpijskiej numizmatyki można szukać już w czasach antycznych, to nowożytne Igrzyska Olimpijskie swojej pierwszej monety pamiątkowej doczekały się dopiero w 1951 r. Wybita z okazji XV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952) moneta została zaprojektowana przez architekta Matti Visanti wraz z rzeźbiarzem Aarre Aaltonen. Emisja ta jest obecnie uważana za jedną z najbardziej niedostępnych monet olimpijskich na rynku numizmatycznym. To prawdziwy biały kruk tej wystawy, który mimo dość prostego i surowego projektu, przyciąga jak magnes. Od czasu tej emisji oficjalne monety olimpijskie wpisały się na nowo w historię Igrzysk Olimpijskich.

Udało nam się zgromadzić i zebrać na wystawę wiele historycznych monet olimpijskich. Zaprezentujemy niepowtarzalne okazy upamiętniające większość Igrzysk m.in. z: Meksyku 1968, Sapporo 1972, Montrealu 1976, Moskwy 1980, Nagano 1998, Londynu 2012 i wiele innych.

Szczególne miejsce wśród eksponatów wystawy zajmują premierowe monety przygotowane przez Centralny Bank Rosji specjalnie na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 r. To nie lada gratka zobaczyć je z bliska. Rosyjska numizmatyka zawsze wyróżniała się na tle innych, od wieków fascynuje dostojnością i powagą projektów. Tak też jest w przypadku olimpijskich numizmatów.

Wystawa jest organizowane przez Skarbnicę Narodową. Patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski oraz Ambasada Federacji Rosyjskiej.

"Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich - od Helsinek 1952 do Soczi 2014,

20-23 marca 2013 r.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,

ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

 

Serdecznie zapraszam do zwiedzania!

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Olimpijskie emocje na monetach
 Oceń wpis
   

Do olimpiady w Soczi pozostał niecały rok. Przed nami ogromne emocje sportowe liczymy na wiele medali naszych sportowców. Tymczasem pasjonaci numizmatyki już teraz mogą zachwycać się monetami, które wybiła Mennica w Petersburgu. W sumie w ramach programu Soczi 2014 zostanie wyemitowanych 46 rodzajów monet. Zdawać by się mogło, że to dużo. Niemniej jednak, jak pokazuje doświadczenie poprzednich lat monety emitowane przez państwo-gospodarza z okazji Igrzysk cieszą się ogromną popularnością i rozchodzą się niemal na pniu.

Co decyduje o tak ogromnej popularności olimpijskich monet?

Z jednej strony sama ranga wydarzenia, jakim są Igrzyska Olimpijskie powoduje, że każdy chce posiadać trwałą pamiątkę przywołującą sportowe emocje. Z drugiej zaś strony państwo-gospodarz chce popularyzować nie tylko sportowe wydarzenie, ale również bogactwo i piękno swojej kultury i tradycji. Cóż może temu lepiej służyć niż monety?

Jedne z najciekawszych rosyjskich złotych monet olimpijskich zostały zebrane w dostępnej w Polsce w Skarbnicy Narodowej kolekcji "Olimpijskie złoto Soczi 2014". Przedstawione na numizmatach przepiękne, klasyczne motywy uwieczniają najważniejsze zimowe dyscypliny sportowe, w których zawodnicy będą walczyć o medale. Cykl otwiera złota moneta Narciarstwo biegowe.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/zlote-monety/kolekcje-zlotych-monet/oficjalne-zloto-olimpijskie-soczi-2014

Druga kolekcja Olimpijskie srebro Soczi 2014 dostępna w Skarbnicy Narodowej jest również związana z motywami sportowymi. W jej skład wchodzi 16 numizmatów i otwiera ją moneta Skoki narciarskie. Projekt monet tej serii zachwyca dbałością o szczegóły. W celu uzyskania niezwykłego efektu zmrożonego szkła, tło rewersu monet zostało zmatowione w specjalnej technologii laserowej. Na uwagę zasługują również nadruki w kolorze przedstawiające motywy natury np. gałązkę rododendronu - endemicznego drzewa występującego w rejonie Soczi. Zabieg ten ma służyć podkreśleniu unikalności przyrody miasta-gospodarza.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/nowosci/oficjalne-srebro-olimpijskie-soczi-2014

Warto wiedzieć, że Soczi leży w unikatowej strefie klimatycznej nad Morzem Czarnym u podnóża gór Kaukaz, a na jego powierzchni znajduje się 30 000 hektarów ogrodów botanicznych i strzeżonych rezerwatów przyrody z unikatową florą i fauną. Zimowe Igrzyska Olimpijskie po raz pierwszy w historii zostaną rozegrane w tak łagodnej strefie klimatycznej. Ale bez obaw: nie grozi nam brak śniegu, ani tropikalne upały J

http://www.ruslink.pl/podroze/soczi_letnia_stolica_rosji_,6543/

Jak widać Centralny Bank Rosji z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi przygotował dla pasjonatów numizmatyki nie lada gratkę. Niestety jedynie jedna trzecia monet trafi do kolekcjonerów spoza Rosji! Na szczęście kolekcje olimpijskie w Polsce będzie można nabyć w Skarbnicy Narodowej.

Komentarze (0)
Skarbnica Narodowa na Berlin World Money Fair 2013
 Oceń wpis
   

Największe na świecie targi numizmatyczne World Money Fair - Berlin 2013 już za nami. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć Skarbnicy Narodowej.

Szacuje się, że w ciągu 3 dni targi odwiedziło aż 150 tys. profesjonalistów i pasjonatów z całego świata. Tak ogromna frekwencja to zasługa obecności największych potęg numizmatycznych takich jak mennica Francji, Kanady, Japonii, Szwajcarii, Austrii, Australii, Portugalii, Chin, Hiszpanii, Niemiec i Włoch oraz Brytyjskiej Mennicy Królewskiej - krótko mówiąc aż dech zapiera!

Na tegorocznych targach swoje stoisko miał również Centralny Bank Rosji, który zaprezentował numizmaty związane z olimpiadą w Soczi w 2014 roku. Warto dodać, że niezwykłe monety upamiętniające to sportowe wydarzenie są już dostępne w naszej ofercie.

Zobaczcie oficjalne złoto olimpisjkie Soczi 2014.

W monetach z różnych stron świata niczym w soczewce odzwierciedlone są najważniejsze wydarzenia, którymi żyliśmy w zeszłym roku lub które będą miały miejsce w przyszłości. Na targach mamy więc do czynienia z niesamowitą różnorodnością motywów. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z nowościami oraz planami mennic z całego świata oraz trendami na rynku.
Główną nagrodę Targów zdobyła srebrna moneta 5 euro upamiętniająca 100 rocznicę Holenderskiej Mennicy, która zawiera kod QR: 100th Anniversary of the Dutch Mint with QR Code.

Zobaczcie zwycięską monetę.  

Targi były okazją do spotkania pasjonatów z całego świata oraz zainspirowały nas do działania - wiele z prezentowanych tam okazów, będziemy już niedługo mogli zaprezentować Państwu!

Pozdrawiam ciepło,

Adam Zieliński
 

Komentarze (2)
Good bye jednogroszówko!
 Oceń wpis
   

Wygląda na to, że już niedługo pożegnamy się z 1- i 2-groszówkami. Narodowy Bank Polski ujawnił właśnie swoje zamierzenia. W planach działalności na najbliższe trzy lata zawarł przeprowadzenie działań zmierzających do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglania płatności. Efektem ma być znaczące ograniczenie w obiegu liczby monet o najniższych nominałach.

http://www.nbp.pl/publikacje/plan_dzialalnosci/plan_2013_2015.pdf

Do końca I półrocza NBP chce opracować projekt specjalnej ustawy o zaokrągleniu płatności oraz przeprowadzić konsultacje, których skutkiem będzie wniesienie projektu ustawy do Sejmu.

Tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji popularnych miedziaków przekracza wielokrotnie ich wartość nominalną. Choć NBP nie chce podać, jakie są to wielkości, szacuje się, że koszt wyprodukowania 1 grosza to aż 5 groszy. Problem jest również fakt, że chociaż w obiegu jest obecnie aż 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld dwugroszowych i 1,56 mld pięciogroszowych, to wciąż ich brakuje. Dla porównania monet o nominałach od 10 gr do 5 zł jest tylko 4 mld sztuk Okazuje się, że miedziaki są po prostu przez Polaków przechowywane w domach lub, co gorsze, przetapiane na złom.

Zatem jak ewentualnie będzie wyglądał proces wycofywania jedno i dwugroszówek? Chyba nie powinno być większych problemów. Szlak jest już przetarty. Z sukcesem ze swoich najmniejszych nominałów w ostatnim czasie zrezygnowały kraje takie jak Węgry, Czechy, Kanada, czy Rosja.

NBP nie podał jeszcze szczegółów dotyczących zasady zaokrągleń cen, ale prawdopodobnie przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 groszy. Ceny towarów zapewne nadal będą mogły zawierać groszowe końcówki (np. 9,99), a zaokrągleniu podlegać będzie dopiero ostateczna kwota opłacana gotówką przy kasie. Zasada ta pewnie nie będzie dotyczyć za to płatności bezgotówkowych. Wprowadzenie zaokrągleń może niestety spowodować podwyższanie cen przez handlowców tak, aby nie zwierały one pojedynczych groszy.

Komentarze (0)
Numizmatyczne podsumowanie roku
 Oceń wpis
   

2012 rok to już historia. Minął w oka mgnieniu, ale obfitował też w wiele ciekawych i znaczących zdarzeń.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń numizmatycznych nie tylko w minionym roku, ale również w ostatnich latach, był przyjazd do Polski legendarnej amerykańskiej monety Double Eagle z 1933 r. Po raz pierwszy w historii moneta ta oficjalnie opuściła Stany Zjednoczone i wyruszyła w swoje tournée po Europie. Dzięki Skarbnicy Narodowej można było ją również zobaczyć w warszawskiej Królikarni. Niesamowita historia związana z monetą przyciągnęła na wystawę w Europie tłumy pasjonatów numizmatyki nie inaczej było w Polsce w ciągu niespełna dwóch dni monetę zobaczyło ponad 2,5 tys. osób.

http://www.youtube.com/watch?v=lF-tcDKC9aQ&feature=share&list=PLULndLki9zp_Y6GjxJxryBNGRDnR9nXHF

Co ciekawe niedługo po zakończeniu wystawy zapadł kontrowersyjny wyrok w sprawie 10 kolejnych rzadkich egzemplarzy Double Eagle, które znalazła u siebie jedna z amerykańskich rodzin. Zażądała ona od rządu zapłaty w zamian za odstąpienie od prawa do własności. Sędzia orzekł jednak, że monety należą do rządu USA i rodzinie już ich nie oddał... Być może to jeszcze nie koniec tej historii.

http://www.theblaze.com/stories/judge-familys-80-million-gold-coin-collection-belongs-to-uncle-sam/

2012 to również rok dwóch wielkich imprez sportowych: organizowanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie pozostały one bez echa w numizmatycznym świecie. Skarbnica Narodowa z tej okazji wybiła kolekcję medali upamiętniających historyczne mecze reprezentacji Polski. Pojedynek na Wembley z 1973, czy mecz na wodzie z 1974 roku to tylko niektóre z legendarnych spotkań wspominanych do dziś z sentymentem przez kibiców, które znalazły się na numizmatach.

http://m.onet.pl/sport/ofsajd/faceci,w56eq

Zeszłoroczne Igrzyska Olimpijskie upamiętniła z kolei kolekcja Oficjalnych monet olimpijskich Londyn 2012, która powstała w wyniku największego w historii konkursu ogłoszonego przez Brytyjską Mennicę Królewską. Emisja wyłonionych w nim najlepszych projektów została oficjalnie zatwierdzona przez samą Królową Elżbietę II.

http://www.youtube.com/playlist?list=PLULndLki9zp_s8MQKc4BhvJafDT7QbvXy

Warto również przypomnieć, że w 2012 roku przypadała 60. rocznica powstania pierwszej oficjalnej monety olimpijskiej. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przekazała do Polskiego Komitetu Olimpijskiego kolekcję 25 oficjalnych monet upamiętniających zmagania sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w latach 1952-2012.

http://olimpijski.pl/pl/pages/news/5153/0

Ogólnie należy przyznać, ze rok 2012 był dla numizmatyki w Polsce bardzo dobry. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt przekroczenia po raz pierwszy w Polsce bariery 1 mln złotych podczas aukcji numizmatycznej. http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Magiczny-milion-złotych-przekroczony--relacja-z-3-aukcji-ANPN

Ciekawe w jakie wydarzenia będzie obfitował rok 2013? 

Życzę Państwu, żeby był jak najlepszy!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Targi Coin Expo 2012 za nami
 Oceń wpis
   

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy podczas targów numizmatycznych Coin Expo 2012 odwiedzili nasze stoisko. Możliwość spotkania na żywo z pasjonatami takimi jak Wy była dla nas niesamowitym przeżyciem i okazją do wymiany doświadczeń. Mamy nadzieję, że nasze stoisko spodobało się Wam i udało się nam zarazić wiele nowych osób do niezwykłego hobby, jakim jest numizmatyka.

Dla tych, którzy nie mogli być na Targach przygotowaliśmy krótką relację na naszym kanale na YouTube:

http://www.youtube.com/skarbnicanarodowa

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do zobaczenia!!!

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Hobbit a sprawa numizmatyczna
 Oceń wpis
   

28 listopada (w Polsce niestety miesiąc później) na ekrany kin wejdzie film Petera Jacksona Hobbit: Niezwykła podróż. Ilu fanów prozy J.R.R. Tolkiena oraz filmów Petera Jacksona znajdziemy wśród kolekcjonerów? W Nowej Zelandii powinno ich być sporo! Już od 1 listopada wprowadzone zostaną tam do obiegu złote i srebrne monety z wizerunkami głównych bohaterów powieści Tolkiena.

Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów i miłośników świata Tolkiena będzie wykonana z jednej uncji (28,3 g) czystego złota (próba 999/1000) moneta o nominale 10 nowozelandzkich dolarów. Jej rewers zdobić będzie wizerunek Bilbo Bagginsa oraz napis Middle-Earth New Zealand (Śródziemie Nowa Zelandia) wyryty również z języku krasnoludzkim. Na rynku pojawi się tylko 1000 sztuk tej monety.

Z kolei znacznie dostępniejsza (20 000) będzie moneta o nominale 1 nowozelandzkiego dolara wykonana z jednej uncji  czystego srebra (999/1000). Na rewersie monety widnieje dokładnie taki sam wizerunek Bilbo Bagginsa. A w platerowanym złotem otoku znajduje się wspomniany napis w dwóch językach.

Zapewne pamiętacie ogromne zainteresowanie Nową Zelandią po przeniesieniu na ekran Władcy Pierścieni. Wydaje się, że po ekranizacji Hobbita nastąpi kolejna fala boomu turystycznego w tym kraju. Jeśli wybieracie się tam w najbliższym czasie, to być może uda się Wam zetknąć z tymi niezwykłymi monetami :)

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

p.s. szczegóły związane z tą emisją znajdziecie tutaj: http://coins.nzpost.co.nz/new-zealand/2012/hobbit-unexpected-journey

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa na „Coin Expo 2012”
 Oceń wpis
   

 

 

Witam serdecznie,

Jak co roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczną się targi numizmatyczne Coin Expo 2012. Oczywiście jak zawsze obecna na nich będzie Skarbnica Narodowa.

 W dniach 11-13 października na naszym stoisku (numer 1.27) będzie można podziwiać wiele ciekawych wyrobów menniczych, które stanowią najnowsze emisje polskich i zagranicznych monet i medali kolekcjonerskich.

Ten rok upłynął pod znakiem Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie mogło to pozostać bez echa w numizmatycznym świecie. Dlatego też na naszym stanowisku będzie można zobaczyć m.in. kolekcję medali Złote Lata Polskiego Futbolu. Na każdym z 12 platerowanych złotem medali w tej kolekcji, przedstawione są jedne z najważniejszych historycznych dokonań polskiej piłki nożnej, m.in. zwycięski remis na Wembley 73, czy słynny mecz na wodzie z 1974 r. Warto dodać, że całą kolekcję zaprojektowała Roussanka Nowakowska.

Myślę, że uda się nam po raz kolejny Was pozytywnie zaskoczyć.

Zatem do zobaczenia na Coin Expo 2012!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

http://www.coinexpo.ztw.pl/pl/aktualnosci?more=1297450847

Komentarze (0)
Skarbnica Narodowa "Gepardem Biznesu" i "Efektywną Firmą"
 Oceń wpis
   

Witam serdecznie,

gepardy słynną z ogromnej szybkości i potrafią osiągać prędkość nawet do 120 kilometrów na godzinę. Są najszybszymi zwierzętami lądowymi na świecie. Z tym większą przyjemnością informuję, że Skarbnica Narodowa została uhonorowana „Gepardem Biznesu 2011” — prestiżową nagrodą przyznawaną najdynamiczniej rozwijającym się firmom w Polsce!

Konkurs „Gepardy Biznesu” organizowany jest od kilku lat przez Magazyn Przedsiębiorców "Europejska Firma", na którego zlecenie Wywiadownia Handlowa InfoCredit przeprowadza dogłębną analizę. Celem rankingu jest wyłonienie firm, których wartość rynkowa najbardziej wzrosła w ciągu dwóch lub trzech lat.

To nie wszystko! Oprócz tej nagrody otrzymaliśmy również tytuł „Efektywnej Firmy 2011”, który ocenia nas jako wiarygodnych finansowo partnerów.

Serdecznie dziękujemy za wyróżnienia :)

Pozdrawiam i do usłyszenia,

Adam Zieliński

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |