World Money Fair Berlin 2016
 Oceń wpis
   

 Szanowni Państwo,

jak co roku nie mogło nas zabraknąć na jednym z najważniejszych i największych wydarzeń numizmatycznych świata w weekend odbyły się targi World Money Fair w Berlinie.

World Money Fair to targi, do których kolekcjonerzy numizmatyki, dystrybutorzy i inwestorzy metali szlachetnych z całego świata przygotowują się przez cały rok. Wydarzenie skupia ponad 330 wystawców, przedstawicieli ponad 60 mennic i banków centralnych oraz ponad 15 000 zwiedzających ze wszystkich kontynentów. Dla nas to czas nieustannych interesujących rozmów oraz poznawania numizmatycznych nowinek. Wykorzystując zdobytą tam wiedzę, w najbliższych miesiącach, zaprezentujemy Państwu nowe monety i medale z różnych zakątków świata.

Niezwykle ciekawy był tegoroczny gość honorowy targów - Korea Południowa. Mieliśmy szansę obejrzeć całą gamę południowokoreańskich monet oraz najbardziej charakterystyczny numizmatem, jakim jest emitowana przez Bank Korei 18-milimetrowa moneta wykonana ze stopu miedzi i aluminium, o nominale 10 Won.

World Money Fair organizowane są od 45 lat. Z każdą edycją przybywa międzynarodowych wystawców. W tym roku targi odbyły się w siedzibie Estrel Convention Center w Berlinie i trwały od 5 do 7 lutego,

pozdrawiam serdecznie z Berlina, 

Adam Zieliński 

Skarbnica Narodowa targi numizmatyczne

Skarbnica Narodowa targi

Skarbnica Narodowa World Money Fair

Skarbnica Narodowa World Money Fair Berlin

 

 

Komentarze (1)
Najcenniejsza moneta świata w Polsce
 Oceń wpis
   

 Najdroższa moneta świata, najprawdopodobniej pierwszy wybity dolar w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. wart ponad 10 milinów USD będzie gościem na Zamku Królewskim w Warszawie! Już od 16 do 18 lutego każdy będzie mógł podziwiać tę niesamowitą monetę.

 Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar Skarbnica Narodowa Flowing Hair Dollar

 

zdjęcia: Stack´s Bowers Galleries

W 1792 roku, na mocy Coinage Act, srebrny dolar stał się oficjalną jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych. Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko zorientowali się, że narzędzia którymi dysponują są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie 1758 sztuk. Do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk Flowing Hair Dollar z pierwszego roku produkcji, jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie.

Prezentowany na wystawie egzemplarz Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. określa się nazwą Neil/Carter, która wzięła się od nazwisk dwóch właścicieli. Dokładne badania sugerują, że może to być jeden z pierwszych amerykańskich dolarów wybitych ponad dwa wieki temu. Moneta zachowała się w doskonałym stanie. Ten egzemplarz to jedyny znany okaz prezentujący wszystkie właściwości, którymi powinien cechować się pierwszy dolar. Warto zwrócić uwagę na dobrze zachowane bicie, widoczne od części centralnej monety, aż po jej brzegi. Lustrzane refleksy przepływające przez awers i rewers monety, niezaburzone przez żadnego rodzaju zarysowania, są dowodem na niebywałą ochronę tego egzemplarza od pierwszych dni jego istnienia.

Na wystawie, oprócz tego białego kruka numizmatyki, zaprezentujemy jeszcze historyczną kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki wartą 4 miliony dolarów oraz ponad 100 pięknych amerykańskich monet, które weszły do historii numizmatyki, jak np. egzemplarz legendarnego Double Eagle z 1909, według projektu Saint Gaudensa.

Z ogromną dumą i przyjemnością zapraszam Państwa na wystawę!

Do zobaczenia,

Adam Zieliński

 

*****

 

Informacje szczegółowe:

Wystawa poświęcona najdroższej monecie świata odbędzie się w dniach 16-18 lutego br. w Sali Skarbca Wielkiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę będzie można zwiedzać od 10:00 do 16:00, wstęp wolny.

Komentarze (0)
Pokojowa Nagroda Nobla ze złota Fairmined
 Oceń wpis
   

 10. grudnia 2015 roku w Oslo, podczas gali wręczania Pokojowej Nagrody Nobla, po raz pierwszy w jej historii,  zwycięzcy otrzymają medal wykonany ze złota certyfikowanej jakości Fairmined, wydobywanego na małą, rzemieślniczą skalę. Prestiżowe wyróżnienie trafi do Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego.

 

Tegoroczny medal Pokojowej Nagrody Nobla, który stanowi symbol tej idei, pochodzi z małej kopalni Iquira w Kolumbii, odznaczonej certyfikatem Fairmined. Zarówno Mennica Norweska, gdzie od 1901 roku powstaje medal Pokojowej Nagrody Nobla, jak i jej właściciel firma Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, we współpracy z organizacją Alliance for Responsible Minning, chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślają ich wpływ na środowisko naturalne.

Skarbnica Narodowa Nagroda Nobla

Co ważne, wydobycie złota jest bardzo ważnym źródłem dochodów dla wielu biednych społeczności w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 85-90% złota wydobywanego w dzisiejszym świecie pochodzi z większych kopalń, które są regulowane przez normy i przepisy krajowe i międzynarodowe. Pozostałe 10-15%, pochodzi jednak z kopalń działających na małą skalę, które zatrudniają ponad dziesięć milionów osób, czyli około 90% górników na świecie. Ich funkcjonowanie rodzi poważne wyzwania w odniesieniu do warunków pracy i wpływu na środowisko.  

Skarbnica Narodowa Nobel Prize

Wydobycie na małą skalę często odbywa się ręcznie, w trudnych warunkach. Górnicy oprócz wydobywania złota muszą podzielić je na kawałki, oczyścić w procesie obejmującym stosowanie rtęci. Jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich jak i dla ich otoczenia, a dodatkowo bardzo często odbywa się to bez zezwolenia władz. Jednak praca ta stanowi źródło utrzymania milionów ludzi i nie możemy o nich zapomnieć.

 Skarbnica Narodowa Fairmined

Organizacja z którą podjęliśmy współpracę Alliance for Responsible Minning stara się przekształcać kopalnie działające na małą skalę w bezpieczne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie firmy wydobywcze, pomagając im osiągnąć certyfikat Fairmined. Procedura uzyskania certyfikatu obejmuje wymagania dotyczące warunków pracy w  kopalniach i ich oddziaływania na środowisko. Przemysł biżuteryjny przebył już długą drogę w kierunku promowania odpowiedzialnego łańcucha dostaw, ale numizmatyka ma na tym polu pewne zaległości do nadrobienia. Przykład tegorocznego medalu Pokojowej Nagrody Nobla jest swoistym sygnałem wysłanym w świat, który ma ostatecznie zmienić sposób funkcjonowania kopalń działających na małą skalę.

 

 

Adam Zieliński

 

Źródło zdjęć: Erik Five Gunnerud. 

 

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa e-Gazelą Biznesu 2015
 Oceń wpis
   

 Szanowni Państwo,

 

Z ogromną dumą dzielę się z Państwem wiadomością, że Skarbnica Narodowa została wyróżniona w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm e-commerce. Przyznawany przez Puls Biznesu tytuł e-Gazeli Biznesu jest dowodem na to, że wyjątkowość oferowanych numizmatów i wysoki poziom obsługi przekłada się na Wasze zaufanie, na zaufanie polskich kolekcjonerów.

Skarbnica  e-Gazela Biznesu

 

Polski rynek numizmatyczny jest jednym z największych w Europie, dlatego aby usatysfakcjonować polskich kolekcjonerów cały czas wzbogacamy naszą ofertę o najcenniejsze i najpiękniejsze egzemplarze monet i medali pamiątkowych. Oprócz działalności w ramach e-commerce, staramy się promować tę pasję organizujemy wystawy białych kruków, aby polscy kolekcjonerzy i osoby zainteresowane historią mogły stanąć oko w oko z najciekawszymi egzemplarzami światowej numizmatyki. Cieszymy się, że nasze starania przekładają się na satysfakcję polskich kolekcjonerów to dzięki Wam zdobyliśmy tytuł e-Gazeli Biznesu. Dziękujemy!

 

 

E-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Polacy coraz chętniej kupują w internecie, co przekłada się na rokroczny, dwucyfrowy wzrost w tym obszarze. Wyróżnienie Pulsu Biznesu zostało przyznane ponad 300 firmom z całej Polski.

 

 

 

 

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Skarbnica Narodowa na Międzynarodowych Targach Numizmatyczny
 Oceń wpis
   

Między 7-9 listopada uczestniczyłem w Międzynarodowych Targach Numizmatycznych w Pekinie Beijing International Coin Exposition 2015.

Tegoroczne targi w Pekinie były doskonałą okazją, by obejrzeć, a nawet nabyć rozliczne monety oraz medale zarówno niedawno wybite, jak i te z długą historią. To także doskonała okazja dla wielbicieli numizmatyki do dzielenia się zdobytą wiedzą i nowinkami z tej dziedziny. Z tej okazji Chiny wprowadziły nawet do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską, która upamiętnia te Targi! Co więcej, kolekcjonerzy na całym świecie z niecierpliwością wyczekują szczegółów związanych z programem numizmatycznym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. A już za rok, w 2016 r., swoją premierę będzie miała seria koreańskich monet, upamiętniających Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Pyeong Chang w 2018 r.

Międzynarodowe Targi Numizmatyczne odbywają się od 20 lat pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w 1995 roku. Z roku na rok targi te przyciągają coraz więcej dystrybutorów i kolekcjonerów numizmatów z całego świata. Można tam spotkać pasjonatów monet oraz medali m.in. z Singapuru, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii, RPA, Hiszpanii, Kanady, Niemiec i z Polski. To numizmatyczne wydarzenie jest organizowane przez China Gold Coin Head Office, China Banknote Printing and Minting Company oraz  China Coins Museum.

Skarbnica Narodowa targi numizmatyczne Pekin

Skarbnica Narodowa Pekin

Skarbnica Narodowa targi Beijing

Skarbnica Narodowa targi Pekin

Komentarze (0)
Kolejna edycja World Fair of Money za nami
 Oceń wpis
   

 Między 11 a 15 sierpnia uczestniczyłem w jednej z największych i najbardziej oczekiwanych imprez numizmatycznych na świecie. Oczywiście mowa tu o ANA World Fair of Money 2015, które zaskakuje zwiedzających każdego dnia i na każdym kroku nie tylko dzięki zapierającym dech w piersiach premierom, ale także poprzez organizację wydarzenia na imponującym, światowym poziomie. Przez pięć dni pobytu w Chicago mogłem podziwiać najcenniejsze i najrzadsze numizmaty, a także spotkać ludzi dzielących ze mną zamiłowanie do numizmatyki.

Skarbnica Narodowa World Money Fair

Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że sensem kultywowania niemal każdej pasji jest nieustanna ciekawość świata. To właśnie ona jest motorem, który napędza dalsze poszukiwania i zachęca do starań o wzbogacanie swoich zbiorów. Ludzie ciekawi z natury nie potrafią stać w miejscu i dlatego wyznaczają sobie ponadprzeciętne cele, takie jak np.: zdobywanie coraz to rzadszych i ciekawszych numizmatów. Właśnie takich ludzi miałem okazję spotkać podczas kolejnej edycji World Fair of Money w Chicago. Wspólnie mogliśmy podziwiać interesujące premiery, zaprezentowane przez mennice i kolekcjonerów z całego świata.

Skarbnica Narodowa targi numizmatyczne

 

Uwagę zwiedzających zdobyła przede wszystkim jedna pozycja limitowana edycja srebrnego liścia klonowego, oficjalny numizmat tegorocznego World Fair of Money. Zarówno na awersie jak i rewersie numizmatu został przedstawiony fiołek roślina symbolizująca stan Illnois, w którym usytuowane jest Chicago. Moneta została wybita w ilości zaledwie 5000 sztuk i błyskawicznie wyprzedana. To jednak tylko i aż wisienka na torcie niezliczonych pozycji, które zachwyciły mnie w tych dniach.

 

Uczestnicząc w takich wydarzeniach Skarbnica Narodowa czerpie inspiracje dla kolejnych kolekcji. Mam nadzieję, że dzięki temu każdy zaciekawiony światem pasjonat znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie coś co sprawi, że jego kolekcja wzbogaci się o bezcenny element. 

 

Komentarze (0)
Nazistowskie złoto ujrzało światło dzienne
 Oceń wpis
   

Wszystko dzięki amatorowi archeologii, który przypadkowo odnalazł 217 monet z czasów III Rzeszy. Choć ich szacowana wartość to tylko 45 tysięcy euro, takiego znaleziska mógłby pozazdrościć każdy pasjonat numizmatyki.

Znalezione z wykorzystaniem wykrywacza metalu monety znajdowały się zaledwie metr pod ziemią. Nie od razu Florian Bautsch odkrył cały skarb. Pierwsze znalezisko miało miejsce w październiku ubiegłego roku wtedy natrafiono na trop w postaci najpierw jednej, później dziewięciu monet. Po zgłoszeniu tego faktu lokalnym archeologom, rozpoczęły się właściwe prace, w wyniku których odnaleziono kolejne 207 numizmatów.

Znaczącym znaleziskiem było także opakowanie z napisem: "Reichsbank Berlin 244". Wśród monet pamietających czasy hitlerowskie znalazły się numizmaty z oznaczeniem belgijskim, włoskim, francuskim oraz austro-węgierskim. Każda z nich ma 21 mm średnicy, każda waży 6,45 gramów, większość wybito w latach 1850-1910. Najstarsza pochodzi z 1831 roku.

Za ważący łącznie 1,4 kilograma skarb Florian Bautsch otrzymał z urzędu nagrodę w wysokości 2,5 tys. EUR. Odkrywcy gratuluję znaleziska, z kolei więcej o hitlerowskim skarbie można przeczytać tu: http://www.pb.pl/4221935,20346,amator-archeolog-znalazl-czesc-nazistowskiego-zlota

 

Komentarze (0)
Master Coin Conference 2015
 Oceń wpis
   

Skarbnica Narodowa master coin conferenceW dniach 16-18 czerwca odbyła się w Warszawie druga edycja międzynarodowej konferencji Master Coin Conference 2015. Wzięli w niej udział przedstawiciele światowych mennic, firm dystrybucyjnych i związanych z branżą kolekcjonerską z ponad 20 krajów. Dwudniowe spotkanie dało możliwość wysłuchania wielu ciekawych wystąpień i prezentacji dotyczących nowinek technologicznych, przyszłości mennictwa i kolekcjonerstwa, zapowiedzi nowych kolekcji a także wielu bilateralnych spotkań przedstawicieli mennic i firm dystrybucyjnych. Intencją pomysłodawców jest by MCC wpisała się na stałe do branżowego kalendarza spotkań i targów. Planujemy by odbywała się raz do roku w czerwcu, na przemian w Warszawie i Wiedniu.

Komentarze (0)
Beijing Coin Expo 2014 za nami
 Oceń wpis
   

Wielka uczta numizmatyczna czekała na wszystkich kolekcjonerów, którzy między  24. a 26. października 2014 roku pojawili się na Beijing International Coins Exposition. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć również reprezentacji Skarbnicy Narodowej. Wśród wielu imponujących egzemplarzy mogłem podziwiać premierową kolekcję cennych chińskich monet bulionowych z serii Panda 2015.

Debiutująca seria Panda 2015 składa się z siedmiu złotych i trzech srebrnych monet, każda z nich jest legalnym środkiem płatniczym w Chińskiej Republice Ludowej. Kolekcja monet z wizerunkiem pandy emitowana jest od 1982 i co roku cieszy się niegasnącą popularnością. Na awersie przedstawiony jest wizerunek pandy, który zmienia się każdorazowo podczas kolejnej emisji. Z kolei na rewersie zwizualizowana została Świątynia Nieba Tian Tan w Pekinie.

Beijing International Coins Exposition  było dla mnie okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami numizmatycznymi z całego świata. Mimo trudnej sytuacji politycznej, wydarzenie zgromadziło wielu pasjonatów.

Komentarze (1)
Gorączka złota warta 400 tysięcy dolarów
 Oceń wpis
   

Butte Nugget jeden z największych samorodków złota, o których istnieniu dowiedział się świat, został sprzedany. Nowym właścicielem blisko trzykilogramowej bryły kruszcu został anonimowy, amerykański kolekcjoner. Nie tylko nazwisko kupca, ale również precyzyjna wartość samorodka to tajemnica. Cóż, takim cennym zakupem może lepiej nie chwalić się światu?

 

Niektórzy mogą się zastanawiać, jaki jest sens posiadania rzeczy tak drogocennych i trzymania ich pod kluczem? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znają kolekcjonerzy, dla których takie przedmioty mają szczególną wartość nie tylko estetyczną, ale i sentymentalną. Butte Nugget, to może przypadek ekstremalny. Pokazuje jednak, ile jesteśmy w stanie wydać, ile poświęcić, aby wprowadzić do swojego otoczenia odrobinę piękna. Nie tylko po to, aby się tym chwalić.  

Amerykańskiemu kolekcjonerowi nie udało się odwrócić uwagi opinii publicznej od ceny złotego samorodka. Jeden z pośredników transakcji wyjawił, że kwota zakupu Butte Nugget  wynosiła około 400 tysięcy dolarów. Nadal jednak jest to kwota domniemana. Wiadomo jednak, że nowy właściciel samorodka jako pierwszy zaproponował kwotę odpowiednią.  Pomyśleć, że jeszcze niedawno, według opowieści pierwszego właściciela, złoty samorodek leżał gdzieś samotnie w Kalifornii, w hrabstwie Butte.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |