Wyjątkowe złoto na noblowski medal
 Oceń wpis
   

10. grudnia 2016 roku w Oslo odbyła się uroczysta gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Tegorocznym laureatem został Juan Manuel Santos, prezydent Kolumbii, który przyczynił się do zakończenia ponad półwiecznej wojny domowej. Medal wybito w należącej do naszej grupy Mennicy Norweskiej. Już po raz drugi z rzędu do wykonania medalu noblowskiego wykorzystano złoto certyfikowanej jakości Fairmined. Oznacza to, że zostało ono wydobyte z poszanowaniem rygorystycznych standardów, dotyczących ochrony środowiska, praw pracowniczych oraz dbałości o interesy lokalnej społeczności. Tegoroczna nagroda była podwójnym zwycięstwem Kolumbii, ponieważ kruszec na medal dla prezydenta Santosa pochodził z kolumbijskich kopalni rzemieślniczych, które przyczyniają się do odbudowy kraju po zakończeniu konfliktu. Przedstawiciele grupy Samlerhuset aktywnie wspierają inicjatywę Fairmined spotkali się z górnikami w Kolumbii oraz wzięli udział w uroczystościach w Oslo.

W Kolumbii mieliśmy okazję odwiedzić kopalnie, z których wydobyto złoto użyte do wybicia noblowskiego medalu. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak ogromną pracę wkładają tamtejsi górnicy w podnoszenie standardów pracy i ochrony środowiska. W kolumbijskiej rzeczywistości sektor górnictwa był mocno powiązany z finansowaniem nielegalnych grup zbrojnych. Odbudowa kraju po zakończeniu konfliktu nie jest możliwa bez wspierania odpowiedzialnego górnictwa. Rozwój kopalni działających na skalę rzemieślniczą jest impulsem dla lokalnej gospodarki i symbolem uwolnienia spod wpływów przestępczości.

W Kolumbii przywitano nas niezwykle ciepło. Zostaliśmy zaproszeni między innymi do małej, malowniczo położonej miejscowości Iquira. Tamtejsza kooperatywa górnicza jest jedną z dwóch kolumbijskich kopalni, z których wydobyto złoto na tegoroczny noblowski medal. Lokalni górnicy opowiedzieli nam o swojej pracy, która staje się coraz bezpieczniejsza, bardziej profesjonalna i przyjazna środowisku. Zaznaczali, jak ogromne znaczenie ma dla nich współpraca przy tworzeniu medalu noblowskiego, która realnie przekłada się na poprawę jakości ich życia. Nie ukrywali dumy z tego, że ich mały rzemieślniczy zakład został szeroko dostrzeżony na świecie. To także ogromny zaszczyt dla nas osobiście spotkać się z ludźmi, którzy pracują przy wydobyciu cennych kruszców i zobaczyć, że inicjatywa Fairmined przynosi oczekiwane rezultaty.

Nasza delegacja była obecna także w Oslo podczas uroczystości noblowskich. We współpracy z organizacją Alliance for Responsible Mining, przyznającą certyfikaty Fairmined, udało nam się zaaranżować wyjątkowe wydarzenie. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla spotkał się z kolumbijskim górnikiem Danielem Riascosem, pracującym w kopalni Coodmilla, która dostarczyła złota na wybicie medalu. Daniel Riascos nie ukrywał wzruszenia, a także wdzięczności dla grupy Samlerhuset za zaproszenie do Oslo. Nam szczególnie zapadły w pamięć jego słowa: Pokój zależy od wszystkich Kolumbijczyków, dlatego powinniśmy współpracować, aby zagościł on we wszystkich aspektach naszego życia. Pokojowa Nagroda Nobla pokazuje, że Kolumbia jest zdolna do naprawdę wielkich rzeczy, gratulacje należą się zarówno prezydentowi Santosowi za ten historyczny sukces, jak i certyfikowanym kopalniom, które dostarczyły kruszcu na nagrodę. To wspaniałe, widzieć, że wykonanie medalu noblowskiego jest spójne z symboliką i znaczeniem tej nagrody.

Nasza współpraca z Alliance for Responsible Mining to coś więcej niż Nagroda Nobla. Nadrzędnym celem jest zwrócenie większej uwagi na to, skąd pochodzi złoto wykorzystywane w przemyśle menniczym oraz promocja używania na szeroką skalę kruszców z małych, certyfikowanych kopalni.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Najważniejsze postaci w historii USA uwiecznione na monetach
 Oceń wpis
   

Stany Zjednoczone Ameryki należą współcześnie do jednego z najpotężniejszych światowych mocarstw. Wydarzenia, które mają miejsce na arenie politycznej, społecznej czy ekonomicznej USA budzą emocje na całym świecie. Jednym z historycznych momentów, który najmocniej wstrząsnął światem był zamach na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedyego w 1963 roku. W tym roku Amerykanie będą obchodzić 53 rocznicę tego wydarzenia. Mimo upływu czasu, do dziś prawie każdy Amerykanin pamiętający tamte czasy, wie dokładnie, gdzie był i co robił, gdy usłyszał tragiczną nowinę. Chęć upamiętnienia tego wydarzenia oraz dokonań prezydenta Kennedyego zapoczątkowała emisję niezwykle cenionej dziś kolekcji Amerykańskich Srebrnych Dolarów.

John Fitzgerald Kennedy, zwany przez rodaków także JFK, urodził się 29 maja 1917 roku w Brookline w stanie Massachusetts w bogatej rodzinie o korzeniach irlandzkich. Już w młodości miał styczność ze światem polityki. Jego ojciec pełnił w latach trzydziestych funkcję amerykańskiego ambasadora w Londynie. Młody John na polecenie ojca odwiedził wówczas Warszawę w celu zbadania nastrojów społecznych Polaków w obliczu zbliżającego się ryzyka wojny. Był pod ogromnym wrażeniem postawy polskiego społeczeństwa, które jak sam pisał spoglądało w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy.

 

W 1941 roku rozpoczął służbę w amerykańskiej marynarce wojennej. W 1943 roku dowodził kutrem torpedowym na Pacyfiku. Kiedy łódź została zaatakowana przez japoński niszczyciel, John wykazał się ogromnym bohaterstwem i uratował wielu kolegów z załogi, sam wychodząc z katastrofy z bardzo ciężkim urazem kręgosłupa. Po wojnie John zaczął angażować się w politykę, początkowo zajmując miejsce w Kongresie, a następnie zostając senatorem z okręgu rodzinnego stanu Massachusetts. Do działalności politycznej motywował go przede wszystkim ojciec, który chciał, by jego syn kandydował na urząd prezydenta. Uważał, że jedynym, co stało na przeszkodzie jego kandydatury jest fakt, iż John nadal jest kawalerem. W 1953 roku młody Kennedy poślubił piękną dziennikarkę Jacqueline Lee Bouvier, która przeszła do historii jako ikona mody i umiłowana przez wszystkich Amerykanów pierwsza dama, Jackie Kennedy.

 

W roku 1960 John Kennedy rozpoczął starania o prezydenturę z ramienia Partii Demokratycznej. 20 stycznia 1961 roku, po wygranej kampanii, został zaprzysiężony 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Mimo kontrowersji wywołanych zaangażowaniem w wojnę w Wietnamie, prezydentura Kennedyego została zapamiętana przede wszystkim jako czas starań o ograniczenie doświadczeń z bronią jądrową oraz zwiększonej eksploracji kosmosu. Prezydent osobiście doglądał rozwoju nowych prototypów kosmicznych w NASA. Jego celem, który ogłosił podczas przemówienia w Kongresie w 1961 roku, było wysłanie człowieka na Księżyc w ciągu 10 lat. Mimo, iż sam nie doczekał tej historycznej chwili, jego obietnica została dotrzymana. 20 lipca 1969 roku statek kosmiczny Apollo 11 z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem na pokładzie wylądował na powierzchni Księżyca.

 

 

Prezydent Kennedy zginął w 1963 roku w zamachu, postrzelony dwukrotnie podczas swojej wizyty w Dallas w stanie Teksas. To wydarzenie wstrząsnęło całym światem i pogrążyło miliony Amerykanów w żałobie. Rok po tym tragicznym wydarzeniu rząd amerykański postanowił oddać hołd zmarłemu prezydentowi, emitując wyjątkową srebrną monetę. Była ona jedynym rocznikiem wykonanym w srebrze tak wysokiej próby aż 900/1000. Emisja ta rozpoczęła cenioną na całym świecie kolekcję Amerykańskich Srebrnych Dolarów, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia i postaci z historii tego kraju. 

 

Komentarze (0)
Medal z pokojowym przesłaniem
 Oceń wpis
   

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla stała się historycznym zwycięstwem Kolumbijczyków jej laureatem został prezydent Juan Manuel Santos. Wybór ten nie jest czymś zaskakującym, zważywszy na udział Santosa w zakończeniu ponad półwiecznej wojny domowej. Ciekawostką jest z kolei fakt, że zwycięzca otrzyma medal ze złota wydobywanego z dwóch rzemieślniczych kopalni w Kolumbii. Obie zostały odznaczone certyfikatem Fairmined, który oznacza, iż musiały spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące warunków pracy, dbałości o środowisko i interesy lokalnej społeczności.

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Nagroda Nobla

 

Warto podkreślić, że kolumbijskie górnictwo jest mocno powiązane z nielegalnymi grupami zbrojnymi. Powszechną praktyką jest finansowanie przestępców za pośrednictwem kopalni i wydobywanych kruszców. Na tym nielegalnym procederze traci nie tylko gospodarka Ameryki Południowej, ale i ludzie. Zatrudniani na czarno, bez podstawowych praw pracowniczych i zachowania procedur bezpieczeństwa.  W tej niegodziwej rzeczywistości światełkiem w tunelu jest inicjatywa naszej grupy Samlerhuset, współpracującej z organizacją Alliance for Responsible Minning. Jej efektem jest certyfikat Fairmined, który oznacza, że wydobywany kruszec nie ma nic wspólnego z niehumanitarnymi warunkami pracy czy wspomaganiem przestępczości. Inquira i Coodmilla to dwie kolumbijskie organizacje wydobywcze, które taki certyfikat otrzymały właśnie od nich pochodzi złoto, które posłuży do produkcji medalu dla prezydenta Santosa.   

 

Osobiście poruszyła mnie informacja, że część złota wykorzystanego do produkcji noblowskiego medalu w kategorii pokojowej będzie pochodzić od grupy górników z Coodmilla, działających w ramach spółdzielni górniczej znajdującej się w La Llanada, w departamencie Nario. Teren ten był mocno dotknięty przez konflikt zbrojny. To bardzo symboliczne, że ci ludzie stają częścią tej historycznej chwili, ponieważ oni sami, ich bliscy i znajomi, zostali bezpośrednio dotknięci przez dramatyczną przeszłość regionu.

 

Certyfikat Fairmined towarzyszy produkcji medalu dla laureatów Pokojowej Nagrody Nobla od ubiegłego roku. Od początku, czyli od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w Mennicy Norweskiej w Kongsbergu, której właścicielem jest grupa Samlerhuset. Inicjatywa Fairmined ma zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślić ich wpływ na środowisko naturalne.

 

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

Komentarze (0)
Amerykański sen spełnia się na monetach
 Oceń wpis
   

 Amerykańskie dolary są marzeniem każdego pasjonata kultury i historii USA. Są symbolem wielkiego snu o wolności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy Stanów Zjednoczonych. Ich emisje są ściśle ograniczone, przez co tylko nieliczni mogą je pozyskać do swoich kolekcji. Obecnie w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazł się program okolicznościowych dolarów amerykańskich przedstawiający numizmaty upamiętniające istotne wydarzenia oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki oraz dzieje świata.

Skarbnica Narodowa Statua Wolności

Amerykańskie dolary od lat królują na aukcjach numizmatycznych, osiągając astronomiczne kwoty sprzedaży. Od 2013 roku najdroższą monetą świata jest pierwszy dolar Stanów Zjednoczonych Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Mieliśmy okazję gościć niedawno ten egzemplarz podczas wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Kilka lat wcześniej zaprosiliśmy do Warszawy inną amerykańską monetę  Double Eagle z 1933 roku, której wartość na aukcji w 2002 roku osiągnęła zawrotną sumę ponad 7,5 miliona dolarów.

 

Wiem, że wielu polskich kolekcjonerów niezwykle ceni sobie amerykańskie numizmaty i z wielką pasją dba o urozmaicanie swoich kolekcji o wartościowe okazy. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić Państwu jedne z najwspanialszych współczesnych emisji okolicznościowych. Kolekcję otwiera moneta z 1986 r. wybita w 100. rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności. Jej awers prezentuje spektakularne, dynamiczne zbliżenie twarzy Statuy Wolności. Rewers z kolei uwiecznia drugą ikonę amerykańskiej kultury bielika amerykańskiego. Na monecie nie mogło zabraknąć słynnego motto In God we trust, czyli: W Bogu pokładamy nadzieję.

 

W kolekcji amerykańskich złotych dolarów znalazły się również inne cenne egzemplarze.  Konstytucja USA z 1987 roku to moneta wyemitowana z okazji 200. rocznicy uchwalenia tego fundamentalnego aktu prawnego, najstarszej konstytucji na świecie. Na awersie monety przedstawiono stylizowany wizerunek bielika trzymającego w szponach pióro. Na rewersie zobaczymy już pióro w całej okazałości oraz kaligrafowaną inskrypcję We the People My, Naród, która nawiązuje do pierwszych słów konstytucji USA.

 

Kolekcję uzupełniają jeszcze m.in. moneta  Krzysztof Kolumb z 1992 r. wybita z okazji 500 lecia odkrycia Amerycki, Mount Rushmore z 1991 roku upamiętniająca tę niezwykłą górę, Bald Eagle z 2008 roku czy też Olympic Seul z 1988 roku.

 

Tak prestiżowa kolekcja wymaga również odpowiedniej oprawy. Każda z monet znajduje się w akrylowo-magnetycznej kapsule, a całość umieszczona jest w ekskluzywnej kasetce, gdzie oprócz monet znajdą się rówież odpowiednie certyfikaty potwierdzające autentyczność okazów oraz przygotowane specjelnie na potrzeby kolekcji karty historyczne, opisujące wydarzenia upamiętnione na monetach.

 

Pozdrawiam

 

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Monety olimpijskie PyeongChang wkrótce w Polsce
 Oceń wpis
   

Emocje po Rio 2016 jeszcze nie opadły, a już wiemy, jak będą wyglądać pierwsze monety wyemitowane z okazji zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich! 22 września w Seulu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w oficjalnej premierze programu numizmatycznego PyeongChang 2018 jako jeden z jedynie 6 międzynarodowych dystrybutorów tego programu. Z pewnością ucieszy Państwa fakt, że pierwsze monety będą dostępne w Skarbnicy Narodowej już na początku 2017 roku.

Skarbnica Narodowa PyeongChang

 

Oficjalny program monet olimpijskich PyeongChang 2018 składa się z dwóch serii. W każdej z nich znajdziemy m.in. dwie złote monety o wadze 1 uncji i uncji oraz 8 srebrnych monet. Każda z monet została wybita z najczystszego srebra i złota.

To niesamowite, jak zaprezentowane numizmaty oddają niuanse kultury i mentalności mieszkańców Korei Południowej. Projekt każdej z monet przepełniony jest ukrytą metaforyką, jednocześnie prezentując najwyższy kunszt sztuki menniczej. Nieprzypadkowo dewizą zbliżających się igrzysk jest hasło: Passion. Connected w tym ujęciu PyeongChang 2018 należy traktować jako etap światowego festiwalu, gdzie ludzie będą dzielić się swoimi inspiracjami. Hasło oznacza także otwartość i gościnność PyeongChang, gdzie wszystkie pokolenia będą mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie a wszystko to za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii. Ten sposób myślenia ma swoje wyraźne przełożenie na projekt monet olimpijskich.

Skarbnica Narodowa monety PyeongChang

Rewers jest wspólny dla każdej z monet przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, które to według twórców na przedstawiać świat otwarty dla każdego. Widniejący na rewersie symbol to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie PyeongChang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Również znak został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy nawiązuje do śniegu, lódu oraz sportowców zimowych. Tym, co wzbudziło mój największy podziw, są z kolei motywy przedstawione na awersach. Złota moneta o masie 1 uncji ukazuje tradycyjny południowokoreański sport zimowy gorosoi ski, z kolei ta o masie o połowie mniejszej prezentuje imponujący obiekt, na którym odbędzie się konkurs skoczków narciarskich Alpensia Ski Jumping Centre w PyeongChang. Nie wszystko jest jednak widoczne już na pierwszy rzut oka, uważnie przyglądając się monecie zauważamy ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.

Warto również poświęcić dłuższą chwilę na podziwianie każdej z ośmiu srebrnych monet. Ich awersy przedstawiają dynamiczne ujęcia wybranych zimowych dyscyplin olimpijskich. Tło każdego z awersów tworzy geometryczny wzór imitujący zmrożone płatki śniegu. W pierwszej ósemce monet olimpijskich znalazły się m.in. takie dyscypliny jak: łyżwiarstwo szybkie, hokej, biathlon czy narciarstwo alpejskie.

Monety mają jedną z najniższych limitacji w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Emisja południowokoreańskiego programu numizmatów przewiduje zaledwie 25 tysięcy sztuk każdej ze srebrnych monet. Z kolei w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Sochi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pyeongchang rozpoczną się 9 lutego 2018 roku. Korea Południowa ma już doświadczenie w organizacji tego rodzaju imprezy sportowej w 1988 roku była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w Seulu

Pozdrawiam
Adam Zieliński
Komentarze (0)
Otrzymaliśmy Oscara Biznesu!
 Oceń wpis
   

Nie pracujemy dla nagród, ale gdy te wędrują w nasze ręce, czujemy ogromną satysfakcję. Właśnie całą nasza grupa Samlerhuset Group, otrzymała brązową statuetkę Stevie Award w  konkursie International Business Awards, w kategorii Kampania PR Roku Wydarzenia. Nagroda ta, nie bezpodstawnie, nazywana jest Oscarem Biznesu!

Skarbnica Narodowa Samlerhuset Stevie Award


W tym prestiżowym międzynarodowym konkursie nagrodzeni zostaliśmy za organizację kampanii Waterloo 200, związanej z dwusetną rocznicą ostatniej bitwy Napoleona. Upamiętniając to wielkie wydarzenie,  które zmieniło historię całej Europy, stworzyliśmy serię monet i medali we współpracy z angielskim Worcestershire Medal Service. To instytucja, która bije medale dla samej Królowej Elżbiety II! Z kolei dochód ze sprzedaży numizmatów powędrował do charytatywnej instytucji Waterloo 200, organizującej serię programów edukacyjnych związanych z rocznicą bitwy pod Waterloo. 
 
Stevie Award to wielki międzynarodowy konkurs w tegorocznej edycji, jury złożone z 200 światowych ekspertów przez ponad 3 miesiące wyłaniało laureatów z ponad 3800 nadesłanych zgłoszeń. Znalezienie się w tej prestiżowej grupie to potężne wyróżnienie i docenienie ogromu naszej pracy. Tym bardziej, że to już druga statuetka Stevie Award, którą otrzymaliśmy! Pierwsza, przyznana w 2012 r. wyróżniła europejskie tournée białego kruka światowej numizmatyki amerykańskiej dwudziestodolarówki Double Eagle z 1933. We współpracy z największą amerykańską instytucją muzealną Smithsonian Institution, sprowadziliśmy po raz pierwszy do Europy tę niesamowitą monetę. W rezultacie Double Eagle w ciągu miesiąca zwiedził 7 europejskich stolic, w tym Warszawę. 

Takie wyróżnienia motywują nas jeszcze bardziej do szerzenia naszej ogromnej pasji numizmatyki!
 
Dziękuję!

Pozdrawiam
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Numizmatyczne wydarzenie lata Anaheim World's Fair of Money
 Oceń wpis
   
Od 9 do 12 sierpnia 2016 roku jesteśmy w amerykańskim Anaheim na międzynarodowych targach numizmatycznych World's Fair of Money, organizowanych przez American Numismatic Association Wydarzenie przyciągnęło tysiące wystawców, dla których targi są okazją do pokazania światu swoich najcenniejszych skarbów. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli Skarbnicy Narodowej.
 
 
Prawdziwą gratką dla przybyłych kolekcjonerów są aukcje rzadkich numizmatów. Prestiżowa Stacks Bowers Galleries nigdy nie zawodzi i również tym razem przygotowała dla uczestników coś specjalnego numizmaty z najwyższej półki. Na aukcji w Anaheim można zatem wylicytować Liberty Head Double Eagle z 1898 roku, czy Libertas Americana Medal z 1782 roku. 
 
Równie interesujące z punktu widzenia kolekcjonera są organizowane tu aukcje charytatywne. Pasjonaci mogą wesprzeć szczytny cel i wzbogacić kolekcję o srebrnego dolara Flowing Hair Stella z 1880 roku, czy niemieckiego talara Brunswick-Wolfenbuttel z 1620 roku.
 
Skarbnica Narodowa targi Anaheim
 
Ważnym punktem każdej edycji World's Fair of Money są seminaria poświęcone wybranym zagadnieniom numizmatycznym. Podczas takich spotkań możemy wysłuchać niesamowitych historii i barwnych opowieści ludzi, dla których numizmatyka jest życiową pasją. Dzięki takim wydarzeniom możemy poznawać najnowsze trendy technologiczne w mennictwie oraz zobaczyć niezwykle rzadkie egzemplarze monet. 
 
World Money Fair w Anaheim będę wspominać jako numizmatyczne wydarzenie tego lata nie tylko dzięki niesamowitym numizmatom, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy podobnie jak kolekcjonerzy Skarbnicy Narodowej mają pasję i wytrwale kultywują to piękne hobby.  
 
Pozdrawiam,
Adam Zieliński
 
Komentarze (0)
Rio 2016 – w oczekiwaniu na medale Polaków
 Oceń wpis
   

Cały świat z zapartym tchem czeka na rozpoczęcie XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich, które po raz pierwszy rozegrają się w Ameryce Południowej w Rio de Janeiro. Stolica karnawału zmieni się w arenę rywalizacji sportowej. Wszyscy wierzymy, że tegoroczne igrzyska będą obfitować w zwycięstwa naszych reprezentantów. W oczekiwaniu na złote, srebrne i brązowe medale przedstawiam oficjalne monety olimpijskie, wyemitowane przez kraj gospodarza igrzysk. Już niebawem mogą stać się pamiątką po sukcesach polskich sportowców.

Skarbnica Narodowa Rio 2016 Muzuem Sportu i Turystyki w WarszawieSkarbnica Narodowa z dumą wspiera sportowe zmagania Polaków, dlatego przy okazji kolejnych igrzysk umożliwiamy polskim kolekcjonerom wzbogacenie swoich zbiorów o monety olimpijskie. Tegoroczna emisja jest wyjątkowa limitacja kolekcji Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 jest 6-krotnie mniejsza od tej z Pekinu z 2008 roku. Tylko 25 000 sztuk każdej z monet na cały świat! Hobbyści zwracają uwagę jeszcze na jeden ciekawy fakt Brazylia do tej pory nie wyemitowała zbyt wielu monet kolekcjonerskich program monet olimpijskich jest zatem pierwszym tak dużym przedsięwzięciem numizmatycznym.

Skarbnica Narodowa Rio 2016Na komplet składają się 4 serie, w każdej z nich znajduje się moneta przedstawiająca brazylijską florę, faunę, muzykę czy architekturę. Każda z monet poświęconych danej dziedzinie kulturowej ma również wspólny rewers, prezentujący wybrane miejsca sportowych zmagań. Na rewersach monet poświęconych muzyce ukazano mecz siatkówki na słynnej plaży Copacabana, z kolei na tych z brazylijską fauną możemy zobaczyć dwóch kolarzy jadących przez Park Narodowy Tijuca. Rewers monet prezentujących brazylijską architekturę przestawia biegaczy w Parku Flamengo, a ten z brazylijską fauną ukazuje wioślarzy na jeziorze Rodrigo de Freitas.

Bank Centralny Brazylii wyemitował również 16-elementowy zestaw monet olimpijskich w blistrach kolekcjonerskich. Monety wybito w bimetalu, ich centrum zostało wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast pierścień zewnętrzny to stal platerowana brązem. Charakteryzują się ciekawą kompozycją kolorystyczną i godnym podziwu kunsztem wykonania. Na awersach przedstawiono dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie, rewers z kolei jest wspólny dla każdej z monet przedstawia wartość nominalną, 1 reala.

Piękno tych kolekcji wzbudza pożądanie każdy kolekcjoner interesujący się sportem chciałby zdobyć wszystkie monety, jednak nie każdy będzie miał taką szansę. W numizmatyce jest czasem jak w sporcie trzeba być szybkim i gotowym na zdrową rywalizację.

Skarbnica Narodowa Rio 2016

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Konstytucja 3 Maja wybita w kilogramie srebra
 Oceń wpis
   

W tym roku mija 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja oraz 125. rocznica wystawienia obrazu Jana Matejki, na którym artysta uwiecznił to niezwykłe wydarzenie. Z okazji podwójnego jubileuszu dzieło mistrza zostało przeniesione na komplet 24 srebrnych monet wykonanych z kilograma czystego kruszcu. Nieliczni szczęśliwcy będą mogli powiększyć swoje zbiory o tę kolekcję - jej światowa limitacja to zaledwie 250 sztuk.

Przeniesienie obrazu Jana Matejki z zachowaniem wszelkich detali nie byłoby możliwe bez zastosowania bardzo pracochłonnej metody bezkrawędziowego tampondruku. Odzwierciedlenie dzieła na 24 monetach to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj tuż przy krawędzi monety posiadają niewypełnioną przestrzeń nazywaną otokiem. W tym jednak przypadku - dzięki rozwojowi technik menniczych - udało się przenieść każdy szczegół obrazu bez potrzeby pozostawienia czystej srebrnej przestrzeni na brzegach monet. Tym samym po złączeniu ze sobą wszystkich 24 numizmatów możemy przestudiować każdy detal dzieła Matejki.

Warto zauważyć, że na swym obrazie Matejko przedstawił kilkanaście najważniejszych postaci tamtego okresu, m.in.: ówczesnego Marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, trzymającego w prawej ręce tekst Konstytucji. Mężczyzna jest niesiony przez dwóch posłów: Aleksandra Linowskiego i Ignacego Zakrzewskiego. Oprócz nich możemy rozpoznać sylwetki m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  Jana Dekerta z córką Marianną, Kazimierza Nestora Sapiehy, Andrzeja Zamoyskiego, Stanisława Staszica, Józefa Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego czy Jana Suchorzewskiego. Interesujące w tym dziele jest również to, że chcąc ukazać doniosłość uwiecznionego wydarzenia, Matejko nie do końca trzymał się faktów historycznych, np. Jan Dekert zmarł przed uchwaleniem Konstytucji. Został on jednak namalowany ze względu na swoją pozycję i wzniosłe działania - był ważną osobą dla całej warstwy mieszczańskiej.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Bardzo się cieszę, że to właśnie w Skarbnicy Narodowej będzie można znaleźć wyjątkowy numizmat, który doskonale oddaje historyczny przekaz i narodowe dziedzictwo tego wydarzenia.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Numizmatyczne szaleństwo Euro 2016
 Oceń wpis
   

Już niebawem ogarnie nas gorączka piłkarskich emocji, związana z Mistrzostwami Europy organizowanymi we Francji. W oczekiwaniu na to wielkie wydarzenie, możemy podziwiać przepiękne monety emitowane specjalnie z okazji Euro 2016 przez Monnaie de Paris.

Przy każdej edycji Mistrzostw Europy kraj gospodarzy emituje serię monet upamiętniających
to wydarzenie. Wielka rywalizacja trwa nie tylko na boisku, ale i w mennictwie! Projektanci oficjalnych monet Mistrzostw prześcigają się w wyjątkowych pomysłach i niesamowitym wzornictwie. Dzięki rozwojowi techniki mennicznej w tegorocznej emisji znajdziemy m.in. oficjalną złotą monetę UEFA EURO 2016, w której ręcznie umieszczono wypukłą piłkę z białego złota.

 EURO2016, moneta 200 euro rewers

EURO 2016, moneta 200 awers

Z okazji Euro 2016 mamy okazję podziwiać złote monety o nominałach: 500, 200, 50 i 5 euro, a także srebrne o nominale 50 i 10 euro. Na rewersach wszystkich monet przedstawiono boisko piłkarskie, na którym bramki zastąpione są przez dwa łuki triumfalne. W tle znajduje się kompozycja symbolizująca heksagon i flagę Francji. Na awersach zaś zobaczymy piłkarzy w dynamicznych pozach, np. napastnika uderzającego piłkę z woleja czy bramkarza starającego się obronić strzał.

 

 

 

Euro 2016, moneta srebrna 10, awers

EURO 2016, moneta srebrna, piłka nożna, 10 euro, piłkarz,voley

 

Numizmaty te są wspaniałą pamiątką nie tylko dla kolekcjonerów, ale także dla zagorzałych kibiców piłki nożnej. Tegoroczne mistrzostwa są dla nas Polaków wyjątkowe, ponieważ mamy duże oczekiwania i równie wielkie nadzieje! Wierzę, że nie tylko ja z niecierpliwością wyczekuję występów polskiej kadry w rozgrywkach UEFA EURO 2016.

 

Pozdrawiam,
Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |