Wspomnienia z Worlds Fair of Money w Chicago
 Oceń wpis
   

Pięć sierpniowych dni spędzonych na jednych z najbardziej prestiżowych targów dla kolekcjonerów na świecie 2014 Worlds Fair of Money w Chicago było dla mnie niesamowitym przeżyciem i inspiracją do dalszych działań.

Możliwość podziwiania monet i banknotów ponad 1 100 wystawców czyni targi w Chicago jednymi z największych na świecie. Jednak ich wyjątkowość polega również na wręcz niewyobrażalnej różnorodności prezentowanych produktów. Można było tam znaleźć unikatowe, antyczne monety, jak również najnowsze okazy światowych mennic.

Osobiście byłem pod ogromnym wrażeniem jednej z pierwszych monet wybitych przez niepodległe Stany Zjednoczone - Brasher Doubloon. Warto przypomnieć, że wartość prezentowanego na targach w Chicago egzemplarza firma NGC oszacowała w 2012 roku na 10 milionów dolarów! O jego wyjątkowości świadczy nie tylko mała liczba zachowanych egzemplarzy, ale również wyjątkowa symbolika zawarta na awersie monety, która przypomina początki największego mocarstwa świata.  Awers przedstawia Wielką Pieczęć Stanów Zjednoczonych - bielika amerykańskiego z tarczą na piersiach, trzymającego w szponach gałązki oliwne (symbol pokoju) i strzały (podkreślające zdolność do obrony). Wokół niego umieszczono napis - E pluribus unum, co można przetłumaczyć jako z wielu jeden. W ten sposób została podkreślona historię zjednoczenia z 13 stanów. 

 

Wspomnienia z Worlds Fair of Money w Chicago na długo pozostaną w pamięci każdego zwiedzającego. Mam nadzieję, że zdjęcia, które prezentuję chociaż w części ukażą ducha targów i zachęcą polskich kolekcjonerów do udziału w tego typu wydarzeniach. Naprawdę warto!  

 

Komentarze (0)
'Złote lata polskiego futbolu' w Muzeum Sportu i Turystyki
 Oceń wpis
   

 W minionym tygodniu miałem zaszczyt wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu przekazania przez Skarbnicę Narodową do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie kolekcji 12 medali pamiątkowych z kolekcji Złote lata polskiego futbolu. Wśród przekazanych numizmatów znalazł się również srebrny medal upamiętniający legendarnego trenera polskiej reprezentacji Kazimierza Górskiego oraz oficjalna srebrna moneta FIFA 2014 World Cup Brazil przedstawiająca Maracana Stadium.

Termin wydarzenia nie był przypadkowy właśnie zakończył się tegoroczny mundial, a jednocześnie minęło 40 lat od jednego z największych zwycięstw naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w RFN, gdzie został rozegrany słynny mecz na wodzie z Niemcami, a zaraz potem wygrany z Brazylią mecz o trzecie miejsce.

  

 

Przekazane Muzeum medale ukazują chwile chwały naszych piłkarzy. Pozwolę sobie wymienić tylko niektóre z nich: pamiętny mecz na Wembley z 1973 roku, zwycięski pojedynek z ZSRR w 1957, po którym na ustach całej Polski był Gerard Cieślik, czy też pierwszy mecz Polaków na Mistrzostwach Świata z 5 czerwca 1938 r., w którym Polakom udało się strzelić Brazylijczykom aż 5 goli.

 

Cieszy mnie to, że Skarbnica Narodowa przekazując medale i monety o tematyce sportowej przyczyni się do powstania gabinetu numizmatycznego przy Muzeum, który będzie zbiorem wszelkich numizmatów związanych ze sportem. Jak słusznie zauważył Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki: Utrwalanie w taki sposób pamięci o zwycięstwach powinno zdopingować młodych do wytężonej pracy i osiągania sukcesów w sporcie.

Mam nadzieję, że podczas następnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej nasi reprezentanci pokażą klasę i ich zwycięstwa będą godne upamiętnienia na monetach i medalach.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński 

 

 

Komentarze (0)