Nowe monety i banknoty w obiegu
 Oceń wpis
   

3 marca 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe 1, 2 i 5 groszówki. Ich producentem jest The Royal Mint. Brytyjska Mennica Królewska zaproponowała dużą niższą cenę wybicia monet niż prywatna Mennica Polska. Czym się różnią nowe monety od starych? Przede wszystkim materiałem, z którego są zrobione: zmieniony został stop groszówek z mosiądzu manganowego na stal powlekaną mosiądzem. Takie rozwiązanie sprawiło, że koszt wytworzenia nowych monet jest wielokrotnie tańszy. Co ciekawe, taki stop jest powszechnie używany na świecie. Stosowany jest w blisko 100 krajach, w tym należących do strefy euro. Dzięki temu udaje się uniknąć wycofania najdrobniejszego bilonu z obiegu. Nowe monety emitowane przez NBP będą różniły się również wizerunkiem awersu, ale zmianie nie uległy ani waga, ani rozmiar monet.

 

 

Ale to nie koniec zmian. Już od początku kwietnia 2014 NBP planuje stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Choć ich projekty graficzne nie będą się różnić od starych, to i tak zmiany będą dostrzegalne gołym okiem.  Przed wszystkim odkryte zostało pole znaku wodnego, wprowadzono farbę opalizującą i ulepszono zabezpieczenie recto-verso. Warto zaznaczyć, że na razie banknot 200 zł pozostaje bez zmian, zaś dotychczasowe banknoty będą ważne bezterminowo, więc nie ma konieczności ich wymiany.   

www.youtube.com/watch

W najbliższym czasie nasze portfele będą powoli wypełniać się nowymi monetami i banknotami. Choć zmiany nie będą duże, to warto się z nimi zapoznać, by uniknąć nieporozumień. Oczywiście prawdziwym testem dla nowych monet i sprawdzianem zabezpieczeń nowych banknotów będzie ich masowe użycie w obiegu. Miejmy nadzieję, że proces wymiany przebiegnie sprawnie i bez zbędnych kłopotów.

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

 

Komentarze (0)
Zmiany w NBP
 Oceń wpis
   

W Narodowym Banku Polskim zmiany, które wpłyną na polski rynek numizmatyczny.
1 marca 2014 roku przestał funkcjonować serwis aukcyjny Kolekcjoner.
Pamiątkowe numizmaty można już kupować w oddziałach NBP, bankach komercyjnych oraz sklepach numizmatycznych - ich cena ma być jednakowa dla wszystkich i ustalana odgórnie. Niestety nowa polityka Banku zakłada również ograniczenie liczby wydawanych numizmatów.

 

Dotychczasowy, działający od 4 lat system aukcyjny był wielkim nieporozumieniem i spowodował sporo zamieszania. W efekcie jego działania rynek powoli zamierał, a sztucznie nakręcana koniunktura na numizmaty skutecznie odstraszała kolekcjonerów. Nowe zasady dystrybucji monet przez NBP powinny ożywić rynek i sprawić, że kolekcjonerzy znowu z pasją będą śledzić nowinki.

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu są jednak zapowiadane przez NBP ograniczenia nakładów emitowanych monet. Może to spowodować, że kolekcjonerzy będą mieli problem ze zdobyciem określonych egzemplarzy. Jednak wszystkie plusy i minusy nowego-starego systemu dystrybucji zweryfikujemy dopiero po pierwszych emisjach w ramach nowych zasad.

Więcej informacji o nowym systemie dystrybucji NBP znajdziecie tutaj: http://nbp.pl/home.aspx?f=%2Fbanknoty_i_monety%2Fmonety_okolicznosciowe%2Fsprzedaz.html

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)