ZŁOTY JESZCZE BEZPIECZNIEJSZY
 Oceń wpis
   

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowe wzory banknotów obiegowych. Nie zmienią się główne motywy graficzne, a wprowadzone zostaną jedynie nowoczesne zabezpieczenia. Będziemy mogli nimi płacić już od kwietnia 2014 r.  


Obecne banknoty towarzyszą nam od 1995 r. Choć w Polsce skala fałszerstw jest stosunkowo niewielka, to zastosowane wtedy zabezpieczenia, w porównaniu do nowoczesnych standardów, pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też NBP zdecydowało się na tę zmianę będzie to pierwsza modernizacja zabezpieczeń do momentu wprowadzenia tych banknotów. 

W kwietniu 2014 r. do obiegu stopniowo wprowadzane będą nowe banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych. Dwustuzłotówka ma zostać zmieniona w późniejszych (ja na razie niesprecyzowanym) terminie. 

Co w takim razie zostało zmienione:
- odkryto pole znaku wodnego,
- wprowadzono farbę opalizującą,
- ulepszono zabezpieczenie recto-verso (czyli uzupełniający się druk obustronny),
- wprowadzono efekty kątowe,
- i jeszcze parę smaczków.
 
  
Dodatkowo NBP zapewniło, że chce przygotować Polaków na tę zmianę i już od stycznia 2014 r., we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem Bezpieczne Pieniądze. Jak na razie zdradzono tylko część akcji opublikowanie bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne NBP Safe, prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.
 
Jak myślicie jak tę zmianę przyjmą Polacy? Zauważą różnice? 
My już możemy szukać :)
 
 Pozdrawiam,
Adam Zieliński
Komentarze (0)
Monety EXPO Warsaw
 Oceń wpis
   

Targi Monety Expo Warsaw już za nami. W ciągu zaledwie dwóch dni, 13 i 14 września 2013, w hali Expo XXI w Warszawie miłośnicy numizmatyki i filatelistyki mogli poczuć się jak w raju. Nie mogło tam zabraknąć również Skarbnicy Narodowej - wykorzystujemy każdą okazję do spotkania z prawdziwymi pasjonatami kolekcjonowania.

Na stoisku zaprezentowaliśmy najciekawsze okazy z naszej bogatej oferty. Największe zainteresowanie miłośników nie tylko numizmatów, ale i filatelistów wzbudziła kolekcja monet przedstawiających znaczki pocztowe m.in. najsłynniejszy znaczek świata Błękitny Mauritius. Nie powinno to dziwić, bo jednocześnie odbywały się targi Fila Expo Warsaw 2013 :)

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziły również oficjalne monety olimpijskie wydane z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Sensację wywołała jednak srebrna 1 kilogramowa 100 rublowa moneta wybita specjalnie z tej okazji przez Mennicę w Sankt Petersburgu.

Z kolei kolekcja "Najważniejszych Światowych Orderów i Odznaczeń" była gratką dla miłośników historii. W jej ramach zostało zebranych 12 najważniejszych i najbardziej znanych orderów na świecie, których ustanowienie wiąże się z punktem zwrotnym w dziejach Świata. Znalazło się również coś dla miłośników przyrody. Kolekcja Cuda przyrody na siedmiu srebrnych monetach-sztabkach wprawiła w zachwyt niejednego kolekcjonera.

Ci, którzy odwiedzili tegoroczne Targi Monety Expo Warsaw, na pewno nie wyszli zawiedzeni. Również dla nas była to niesamowita okazja do wymiany doświadczeń i poznania opinii prawdziwych pasjonatów kolekcjonowania. Mamy nadzieję, że uda się nam spotkać z Wami za rok.

Pozdrawiam ciepło,

Adam Zieliński

Komentarze (0)