Good bye jednogroszówko!
 Oceń wpis
   

Wygląda na to, że już niedługo pożegnamy się z 1- i 2-groszówkami. Narodowy Bank Polski ujawnił właśnie swoje zamierzenia. W planach działalności na najbliższe trzy lata zawarł przeprowadzenie działań zmierzających do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglania płatności. Efektem ma być znaczące ograniczenie w obiegu liczby monet o najniższych nominałach.

http://www.nbp.pl/publikacje/plan_dzialalnosci/plan_2013_2015.pdf

Do końca I półrocza NBP chce opracować projekt specjalnej ustawy o zaokrągleniu płatności oraz przeprowadzić konsultacje, których skutkiem będzie wniesienie projektu ustawy do Sejmu.

Tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji popularnych miedziaków przekracza wielokrotnie ich wartość nominalną. Choć NBP nie chce podać, jakie są to wielkości, szacuje się, że koszt wyprodukowania 1 grosza to aż 5 groszy. Problem jest również fakt, że chociaż w obiegu jest obecnie aż 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld dwugroszowych i 1,56 mld pięciogroszowych, to wciąż ich brakuje. Dla porównania monet o nominałach od 10 gr do 5 zł jest tylko 4 mld sztuk Okazuje się, że miedziaki są po prostu przez Polaków przechowywane w domach lub, co gorsze, przetapiane na złom.

Zatem jak ewentualnie będzie wyglądał proces wycofywania jedno i dwugroszówek? Chyba nie powinno być większych problemów. Szlak jest już przetarty. Z sukcesem ze swoich najmniejszych nominałów w ostatnim czasie zrezygnowały kraje takie jak Węgry, Czechy, Kanada, czy Rosja.

NBP nie podał jeszcze szczegółów dotyczących zasady zaokrągleń cen, ale prawdopodobnie przyjęte zostanie rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 groszy. Ceny towarów zapewne nadal będą mogły zawierać groszowe końcówki (np. 9,99), a zaokrągleniu podlegać będzie dopiero ostateczna kwota opłacana gotówką przy kasie. Zasada ta pewnie nie będzie dotyczyć za to płatności bezgotówkowych. Wprowadzenie zaokrągleń może niestety spowodować podwyższanie cen przez handlowców tak, aby nie zwierały one pojedynczych groszy.

Komentarze (0)
Numizmatyczne podsumowanie roku
 Oceń wpis
   

2012 rok to już historia. Minął w oka mgnieniu, ale obfitował też w wiele ciekawych i znaczących zdarzeń.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń numizmatycznych nie tylko w minionym roku, ale również w ostatnich latach, był przyjazd do Polski legendarnej amerykańskiej monety Double Eagle z 1933 r. Po raz pierwszy w historii moneta ta oficjalnie opuściła Stany Zjednoczone i wyruszyła w swoje tournée po Europie. Dzięki Skarbnicy Narodowej można było ją również zobaczyć w warszawskiej Królikarni. Niesamowita historia związana z monetą przyciągnęła na wystawę w Europie tłumy pasjonatów numizmatyki nie inaczej było w Polsce w ciągu niespełna dwóch dni monetę zobaczyło ponad 2,5 tys. osób.

http://www.youtube.com/watch?v=lF-tcDKC9aQ&feature=share&list=PLULndLki9zp_Y6GjxJxryBNGRDnR9nXHF

Co ciekawe niedługo po zakończeniu wystawy zapadł kontrowersyjny wyrok w sprawie 10 kolejnych rzadkich egzemplarzy Double Eagle, które znalazła u siebie jedna z amerykańskich rodzin. Zażądała ona od rządu zapłaty w zamian za odstąpienie od prawa do własności. Sędzia orzekł jednak, że monety należą do rządu USA i rodzinie już ich nie oddał... Być może to jeszcze nie koniec tej historii.

http://www.theblaze.com/stories/judge-familys-80-million-gold-coin-collection-belongs-to-uncle-sam/

2012 to również rok dwóch wielkich imprez sportowych: organizowanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie pozostały one bez echa w numizmatycznym świecie. Skarbnica Narodowa z tej okazji wybiła kolekcję medali upamiętniających historyczne mecze reprezentacji Polski. Pojedynek na Wembley z 1973, czy mecz na wodzie z 1974 roku to tylko niektóre z legendarnych spotkań wspominanych do dziś z sentymentem przez kibiców, które znalazły się na numizmatach.

http://m.onet.pl/sport/ofsajd/faceci,w56eq

Zeszłoroczne Igrzyska Olimpijskie upamiętniła z kolei kolekcja Oficjalnych monet olimpijskich Londyn 2012, która powstała w wyniku największego w historii konkursu ogłoszonego przez Brytyjską Mennicę Królewską. Emisja wyłonionych w nim najlepszych projektów została oficjalnie zatwierdzona przez samą Królową Elżbietę II.

http://www.youtube.com/playlist?list=PLULndLki9zp_s8MQKc4BhvJafDT7QbvXy

Warto również przypomnieć, że w 2012 roku przypadała 60. rocznica powstania pierwszej oficjalnej monety olimpijskiej. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przekazała do Polskiego Komitetu Olimpijskiego kolekcję 25 oficjalnych monet upamiętniających zmagania sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w latach 1952-2012.

http://olimpijski.pl/pl/pages/news/5153/0

Ogólnie należy przyznać, ze rok 2012 był dla numizmatyki w Polsce bardzo dobry. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt przekroczenia po raz pierwszy w Polsce bariery 1 mln złotych podczas aukcji numizmatycznej. http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Magiczny-milion-złotych-przekroczony--relacja-z-3-aukcji-ANPN

Ciekawe w jakie wydarzenia będzie obfitował rok 2013? 

Życzę Państwu, żeby był jak najlepszy!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

Komentarze (0)