Hobbit a sprawa numizmatyczna
 Oceń wpis
   

28 listopada (w Polsce niestety miesiąc później) na ekrany kin wejdzie film Petera Jacksona Hobbit: Niezwykła podróż. Ilu fanów prozy J.R.R. Tolkiena oraz filmów Petera Jacksona znajdziemy wśród kolekcjonerów? W Nowej Zelandii powinno ich być sporo! Już od 1 listopada wprowadzone zostaną tam do obiegu złote i srebrne monety z wizerunkami głównych bohaterów powieści Tolkiena.

Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów i miłośników świata Tolkiena będzie wykonana z jednej uncji (28,3 g) czystego złota (próba 999/1000) moneta o nominale 10 nowozelandzkich dolarów. Jej rewers zdobić będzie wizerunek Bilbo Bagginsa oraz napis Middle-Earth New Zealand (Śródziemie Nowa Zelandia) wyryty również z języku krasnoludzkim. Na rynku pojawi się tylko 1000 sztuk tej monety.

Z kolei znacznie dostępniejsza (20 000) będzie moneta o nominale 1 nowozelandzkiego dolara wykonana z jednej uncji  czystego srebra (999/1000). Na rewersie monety widnieje dokładnie taki sam wizerunek Bilbo Bagginsa. A w platerowanym złotem otoku znajduje się wspomniany napis w dwóch językach.

Zapewne pamiętacie ogromne zainteresowanie Nową Zelandią po przeniesieniu na ekran Władcy Pierścieni. Wydaje się, że po ekranizacji Hobbita nastąpi kolejna fala boomu turystycznego w tym kraju. Jeśli wybieracie się tam w najbliższym czasie, to być może uda się Wam zetknąć z tymi niezwykłymi monetami :)

 

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

p.s. szczegóły związane z tą emisją znajdziecie tutaj: http://coins.nzpost.co.nz/new-zealand/2012/hobbit-unexpected-journey

Komentarze (1)
Skarbnica Narodowa na „Coin Expo 2012”
 Oceń wpis
   

 

 

Witam serdecznie,

Jak co roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczną się targi numizmatyczne Coin Expo 2012. Oczywiście jak zawsze obecna na nich będzie Skarbnica Narodowa.

 W dniach 11-13 października na naszym stoisku (numer 1.27) będzie można podziwiać wiele ciekawych wyrobów menniczych, które stanowią najnowsze emisje polskich i zagranicznych monet i medali kolekcjonerskich.

Ten rok upłynął pod znakiem Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Nie mogło to pozostać bez echa w numizmatycznym świecie. Dlatego też na naszym stanowisku będzie można zobaczyć m.in. kolekcję medali Złote Lata Polskiego Futbolu. Na każdym z 12 platerowanych złotem medali w tej kolekcji, przedstawione są jedne z najważniejszych historycznych dokonań polskiej piłki nożnej, m.in. zwycięski remis na Wembley 73, czy słynny mecz na wodzie z 1974 r. Warto dodać, że całą kolekcję zaprojektowała Roussanka Nowakowska.

Myślę, że uda się nam po raz kolejny Was pozytywnie zaskoczyć.

Zatem do zobaczenia na Coin Expo 2012!

Pozdrawiam,

Adam Zieliński

http://www.coinexpo.ztw.pl/pl/aktualnosci?more=1297450847

Komentarze (0)